Az Uber ugyan nem magyar stratup, azonban hazánkban is számos olyan csapat van, akik a nemzetközi piac meghódítását tűzték ki célul. Közülük válogattam.
Prezi
Árvai Péter, Somlai-Fischer Szabolcs és Halácsy Péter 2008-ban álmodta meg a Prezit, azzal a céllal, hogy kiváltsa a lineáris, slide-alapú prezentációkészítést. Az alapítók megelégelték, hogy a hagyományos prezentációkészítő szoftverek helyhez kötöttek, és szigorú keretek közé szorítják az előadásokat, ezért a Prezi fejlesztése során teljesen eltértek az alapoktól. A Preziben nincsenek diák, lapok, áttűnések; és külön szoftvert sem kell telepíteni a használatához.
A világszerte ismert és elismert startupnak tavaly márciusban már több, mint húsz millió regisztrált felhasználója volt. A nemzetközi sikerek ellenére az alapítók ragaszkodnak ahhoz, hogy a Prezit továbbra is Magyarországon fejlesszék. Ezzel szeretnék bizonyítani, hogy lehet itthon is jó dolgokat csinálni és sikereket elérni.
Ustream
A 2007-ben indult Ustream.tv jelentősen megváltoztatta az élő videóközvetítés alapjait. Korábban drága követítőkocsikra és egy sor technikai eszközre volt szükség egy élő kapcsoláshoz, a Ustream fejlesztésének köszönhetően ma már egy egyszerű számítógép és webkamera segítségével bárki élhet ezzel a lehetőséggel.
Az egyik legjelentősebb magyar startup nem csak a tulajdonosi kör miatt kapcsolódik hazánkhoz, hanem Budapesten van a cég a fő fejlesztői központja is.
Cryptalk
Jelentős nemzetközi elismeréseket vívott ki az internetes biztonságtecjnikai körökben egy magyar stratup, a Cryptalk. Az alkalmazás teljes körű titkosítást nyújt a felhasználóinak, legyen szó internetes telefonhívásról vagy azonnali üzenetküldésről. Egy fix havidíj befizetése után a szoftver lehetővé teszi, hogy korlátlan számban kezdeményezzünk lehellgathatatlan online hívásokat vagy titkos szöveges üzeneteket küldhessünk. A rendszert már több kormány meg akarta vásárolni, azonban a fejlesztők eddig nem állapodtak meg senkivel.
iKnife
A magyar fejlesztésű inteligens sebészkés óriási előrelépés az egészségügyben. Az iKnife alapját egy, a daganatok műtésénél használt hőkés adja. A vágásokat a magas hőmérséklet miatt füst kíséri. Ezt szippantja be az új intelingens sebészkés, amit egy tömegspektrométer segítségével rögtön ki is elemez.
Ezzel lehetővé teszi az orvosoknak, hogy valós idejű képet kapjanak a szövetek állapotáról a műtét során. Az iKnife fejlesztése még javában zajlik, azonban az amerikai Waters Corporation már fel is vásárolta a céget.
Sopreso
A Prezi megteremtette az online előadás jövőjét, a Sopreso pedig a prezentációk közönségének életét igyekszik egyszerűbbé tenni. A sartup segítségével, a hallgatók okostelefonjaikon és táblagépeiken követhetik a kivvetített diákat, amikből jegyzeteket készíthetnek és egy modul segítségével az alkalmazáson keresztül kérdezhetnek is az előadótól.