Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C

A hatalom eszköze: boldogság vagy félelem?

2016. március 11. 23:26 // Forrás: Képek: Internet
Az igazán nagy koponyák általában megfizetik az árát saját zsenialitásuknak, kortársaik körében ugyanis nem szoktak szimpátiára találni. Jóslataik és forradalmi vívmányaik soha nem máról holnapra, hanem hosszú évek, évtizedek alatt nyernek bizonyosságot.

Van még egy tulajdonág, ami valami úton-módon minden géniuszban közös. Teóriáik általában megosztják a nagyközönséget. George Orwell 1984 című regénye egy negatív képet festő utópia [disztópia], ahol a "Szabadság szolgaság, a háború béke, a tudatlanság pedig erő". A társadalom egésze teljes megfigyelés és kontroll alatt áll, a vezetés pedig a bizonytalanság és a félelemérzet állandó fenntartásával igyekszik összetartani a társadalmat.

Az 1984 feltűnő párhuzamot mutat a totalitárius államokkal, elsősorban a sztálini Szovjetunióval (Orwell olyan korban és helyen élt, ahol a zsarnokság és a diktatúra dominált, a kényszermunka, a nyomorgás és a kivégzések pedig mindennaposak voltak), ám akad a műnek nem egy aspektusa, mely a rendszerváltás ellenére megmaradt, sőt olyan is, mely új keletű jelenség. Gondolok itt a lehallgatásra, a médiapropagandájára, vagy a gyűlöletkeltésre.

Vessük össze az 1984-et és Aldous Huxley Szép új világ című regényét. Merthogy a két mű nem kevés ütközési pontot mutat. Huxley műve szintén disztópia, de Orwellel ellentétben ő úgy látta, az embert előbb-utóbb az hajtja rabigába, amit szeret. A Szép új világ egy minden részletében hibátlan társadalmat tár az olvasó elé, ahol nyoma sincs a félelemnek, nincsenek többé háborúk, vallási különbségek, a technológia fejlett, a lakosok pedig egészségesek és életük minden pillanatában boldogok.

Vajon miért tekintjük mégis negatív utópiának, ha az emberiség végre elért a boldogság és a béke korába?

Azért, mert az elit Huxley társadalmában is épp olyan teljhatalmú, mint a „Nagy Testvér” Orwell könyvében, s ha csak a legkisebb hiba csúszik a tökéletesnek hitt gépezetbe, kíméletlenül lecsap.

Mindkét társadalom alapjaiban nélkülözi a szabad akarat és döntés jogát, csak míg előbbi esetben a „kenyeret és cirkuszt” évezredes elve érvényesül, addig utóbbiban a kiszolgáltatottság és a félelem fagyasztja be a lázadó szándékot.

Aki nyitott szemmel és elmével áll neki a két könyvnek, az biztosan akaratlanul is elkezdi mérlegre tenni a múltat és jelent. Nálam legalábbis beindult a fogaskerék.

Mindkét teremtett világ diktatúrája gátlástalanul kihasználja az emberek tudatlanságát, de 2016-ban, amikor az emberek kényszerűen keresik a legújabbat, legfejlettebbet, legkényelmesebbet, az okostelefonjuk pedig többet tud róluk és jobban uralja az életüket, mint maguk, a drogok, az alkohol és a nemiség pedig nem tabu többé, én úgy hiszem, Huxley előrelátóbb volt az emberiség jövőjét illetően.

Szabó Virág
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.