Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. május 9. Gergely
Veszprém
19°C
2024. május 9. Gergely
Veszprém
19°C

Biztos elveszett nemzedék?

2016. március 13. 19:32
Talán-generáció, elveszett nemzedék, sem-sem generáció. Az Y generációhoz mintha csupa negatív jelző társulna. De vajon mi van az érem másik oldalán?

Nemrégiben a Guardian szentelt egy egész cikksorozatot az Y generációnak, amelyben különböző aspektusból vizsgálta annak tagjait. Nem meglepő módon a cikkek általában nem túl pozitív képet festenek, a felületes olvasó pedig könnyen leszűrheti azt a következtetést, miszerint igaz, amit egyre többen hangoztatnak: az Y generáció az új elveszett nemzedék.

Az eredeti elveszett nemzedékAz eredeti elveszett nemzedék

Az elveszett nemzedék kifejezést első ízben a 20. században alkotó amerikai írók egyik csoportjára használták, akiket leginkább a kiábrándultság, a cinizmus, az amerikai álomból való ébredés és az illúzióvesztettség jellemzett, többek között az I. világháború okozta traumák miatt. Legjelesebb képviselői F. Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway, Ezra Pound, T. S. Eliot és az alkotóművészek támogatója, Gertrude Stein voltak.

A kifejezést aztán egyre többször kezdték használni a mostani 20-as, 30-as korosztályra is, ahogy a csalódott, érdektelen, reményvesztett, kilátástalan, depressziós, nárcisztikus jelzőket is gyakran aggatják rájuk. Részben nem alaptalanul, ugyanakkor – mint oly sok más esetben –, itt is igaz, hogy az éremnek két oldala van.

Tény és való, ha a korábbi nemzedékek szemével nézzük a mai fiatalokat, valószínűleg nem fogunk rajongani értük. Ez egyébként általános emberi vonás – minden generáció nálánál rosszabbnak feltételezi az utána következőt. Ha viszont hajlandóak vagyunk kilépni a saját kereteinkből, észrevehetjük, hogy

számos hibájuk ellenére az ipszilonosoknak elvitathatatlan érdemei is vannak.

Például, hogy elkötelezzen toleránsak. Legyen szó kisebbségekről, más rasszhoz tartozókról, különböző szubkultúrákról vagy nemi hovatartozásról, az Y generáció többségét jó értelemben hidegen hagyja, ha valaki más. Ami talán nem hátrány, ha egy józanabb és békésebb világban szeretnénk élni.

Ahogy az sem, hogy a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés gondolata többségüknek magától értetődő.

És míg gyakran sütik rájuk a bélyeget, hogy a kapcsolataik felületesek, és a közösségi média bűvkörében élnek, a nagy egész képet megkapargatva rájöhetünk, ez sem feltétlenül igaz. Meglehet, a mai fiatalok a kijelzők és a digitalizmus bűvöletében élnek, néhányan igencsak hatásosan aknázzák ki a Facebook lehetőségeit. Mondjuk arra, hogy valódi közösségeket formáljanak, és ott hirdessék a legújabb szabadulószoba, társasjáték klub létrejöttét, a közösségi piknik időpontját, vagy éppen a neten keresztül hozzák össze a szomszédokat. Mert a látszat ellenére az Y generációnak igenis fontosak az igazi kapcsolatok, a tartalmas beszélgetések és az együtt élménye.

On The SpotOn The Spot

Néhányan pedig arra is igencsak fittyet hánynak, hogy némi hátránnyal indítanak a generációk közötti versenyben.

Inkább kockáztatnak, bátran nekivágnak az ismeretlennek, világot látnak, a tapasztalataikat pedig később a munkájukban kamatoztatják.

Vállalkozást indítanak, új innovációkon törik a fejüket, mint a Prezi vagy a UStream, milliós nézettségű filmes vlogot indítanak (Hollywood Hírügynökség), vagy dokumentumfilmesként ősi törzseket, ismeretlen kultúrákat kutatnak, és közben nívós díjakat hoznak haza (On The Spot).

Szóval hívjuk csak nyugodtan elveszett nemzedéknek a mai fiatal generációt. De közben jusson eszünkbe: az első elveszettek – Fitzgerald, Hemingway – ma sokak számára ikonok.

Bertalan Melinda
további cikkek
Film az élet: híres jeleneteket újraalkotva utazik ez a pár Hétvezér Film az élet: híres jeleneteket újraalkotva utazik ez a pár Bizonyára mindenkivel megesett már, hogy utazás közben, ikonikus filmes és sorozatos helyszíneken járva egy picit a „fikció része lett”: pózba vágta magát és úgy tett a kamera előtt, mintha az adott filmjelenet hőse lenne. Többségünk esetében ez csak spontán poénkodás, akad azonban, aki egyenesen erre szervezi rá a nyaralását. 2024. május 5. 22:24 Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar Hétvezér Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar A csattanót az elején lelövöm: minden korosztályt beleértve a magyarok átlagosan 4 óra 49 percet tévéznek egy nap. Ezzel hazánk a top 10-ben van világszinten, ami azért is furcsa, mert egyre többször hangzik el a mondat: „Nekem tévém sincs, vagy már rég felmondtam a kábelszolgáltatónál. Csak a Netflix van.” Akkor mégis hogyan jön ki a matek? Kik ezek a tévéfüggő emberek és mit néznek a fekete dobozban? 2024. április 22. 1:29 Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Valamikor réges-régen egy királynő ült az ablakánál, varrogatott és közben nézte, hogy hullik a hó. Megszúrta az ujját, és pár csepp vére az ablakpárkányon gyűlt hóra esett. Míg a vért nézte a havon, azt kívánta, hogy bárcsak olyan gyermeke születne, akinek bőre fehér, mint a hó, az ajkai pirosak, mint a vér, és a haja fekete, akár az ében.    2024. április 14. 22:06 A vegán életmód és a fogadtatása Eszter A vegán életmód és a fogadtatása Nem, ez nem egy táplálkozási tanácsadás lesz arról, miként érdemes jó és megfelelő tápanyagú termékeket a szervezetünkbe vinni, csupán azon tapasztalatokat osztom most meg, amelyekkel egy kezdő, félig vegán szembesülök az elmúlt időszakban, ami a környezet reakcióját illeti. 2024. április 7. 22:50

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.