Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
2°C

A Nagy Testvér is megirigyelné

2016. március 28. 11:13
A Kör az a 21. században, ami az 1984 a huszadikban volt.

Dave Eggers regénye csütörtökön, március 31-én jelenik meg magyar nyelven, és még idén a filmfeldolgozást is láthatjuk majd, amiben Tom Hanks mellett a brit sci-fi/fantasy szcéna ismert színészei szerepelnek: Emma Watson (Harry Potter), Karen Gillan (Doctor Who, Galaxis őrzői) és John Boyega (Star Wars 7).

A szerző maga sem zárkózik el attól, hogy párhuzamokat teremtsen Orwell klasszikus művével – rámutatva arra, hogy ma is éppoly közel vagyunk a felvázolt disztópiához, mint hetven éve.

A történet főhőse, Mae első napját kezdi új munkahelyén, a világ legnagyobb internetes cégénél, a Körnél. A Kör letarolta az online piacot és marginalizálta a Facebook-ot, a Google-t, az Amazont, és lényegében minden online szolgáltatás terén monopóliumot épített ki. Első ránézésre ideális munkahely, ahol törődnek azzal, hogy az ott dolgozók jól érezzék magukat.

Fotók: Esquire magazinFotók: Esquire magazin

Hamar kiderül azonban, hogy a Kör minden adat felett rendelkezni akar, és olyan szinten ellenőrzése alá vonja az emberek életét, amiről a Nagy Testvér csak álmodozhatna. Hol volt 1984-ben pulzusmérő okoskarperec vagy az izzadtság PH-értékét elemző mikroszonda, nem is beszélve a közösségi oldalakról.

A Kör több szempontból is nehéz olvasmány. Egyfelől azért, mert magán viseli a sci-fi műfaji jellegzetességeit. Rengeteg számadatot közöl, ami nem mindig viszi előre a cselekményt. Szintén a tudományos-fantasztikus irodalom sajátja, hogy elvár egy alaptudást: esetünkben az információtechnológia és a social engineering terén. A mai 20-as 30-as korosztály számára nem ismeretlen ez a világ, a korábbi, offline szocializálódott generációk azonban lehet, hogy elvesztik a fonalat a történet olvasása közben.

A másik ok, ami miatt nehéz olvasmány A Kör, hogy egyszerűen rossz nézni, amint a normális, hétköznapi embert az utolsó sejtjéig kiismerhető lelketlen droiddá forgácsolja a rendszer. Már akkor felszisszentem, amikor Mae privát laptopjáról indexelhető biztonsági mentést készítettek a céges felhőbe, pedig később ennél jóval cifrább dolgok történnek.

A titok: hazugság
A megosztás: törődés
A magánélet: lopás

Első ránézésre Mae hasonló utat jár be, mint Orwell hőse, Winston: kezdetben önálló gondolatokkal, érzésekkel rendelkező egyéniségről beszélhetünk, aki látja a rendszer hibáit, és igyekszik „normálisan” viselkedni – a regény végére azonban felőrölődik. Csakhogy míg Winston a végsőkig kitart igaza mellett, és csak a 101-es szoba borzalmai törik meg, Mae úgy csiszolódik, mint a kavics a folyóban: fokozatosan, szinte észrevétlenül változik át.

A Kör talán még az 1984-nél is nyomasztóbb és ijesztőbb. Talán azért érzem így, mert nem ismerem azt a világot, amiben Orwell 1948-ban megírta korszakalkotó regényét: a világháború pusztításából éppen felocsúdó világot, ami ekkor szembesült az egymással szemben álló pólusok létrejöttével és a sztálini terrorral. Az a világ viszont nagyon is ismerős, amiben nem a diktatúrák akarnak mindent tudni rólunk, hanem nagy cégek, és nekik már erőszakhoz sem kell folyamodniuk: önként hódolunk be nekik.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.