Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C

Most akkor káros vagy hasznos?

2016. április 15. 12:37
Vajon mennyire ismerjük a fiatal generációkat, ha épp azt tiltanánk, amit ők magasztalnak?

Az Amerikai Könyvtárszövetség (ALA) évente jelentésben teszi közzé, melyek azok a könyvek, amelyek tartalmuk vagy nyelvezetük miatt erősen kifogásolhatók, így kerülendők a fiatalok számára. Az idei „tiltólistára” többek között a – gyakorlatilag előre borítékolható – Szürke50 mellett a Biblia is felkerült, számomra azonban a legmeglepőbb a lista első tétele, John Green általam is kedvelt Alaska nyomában című regénye volt.

Alaska nyomábanAlaska nyomában

Csodálkoznom persze nem kellene: nem Green könyve az első, ami a tinik körében óriási népszerűségnek örvend (nagyjából minden 2. külföldi Tumblr blogon biztosan ott szerepel a Csillagainkban a hiba sztárszerzőjének első regénye), sokak szemében viszont szálka. Az ALA listáján korábban olyan, ma már klasszikusnak számító könyvek is szerepeltek, mint a Harry Potter kötetek, a Ne bántsátok a feketerigót!, a Zabhegyező vagy Stephen Chbosky Egy különc srác feljegyzései című műve.

Mindebben csak az az érdekes, hogy szintén a napokban jött a hír, miszerint az angliai The Reading Agency listát tesz közzé, amelyen olyan, mentálhigiénés szakemberek és fiatalok által ajánlott könyvek szerepelnek, amelyek segíthetnek átlendülni a mentális zavarokkal küzdő tiniknek életük nehéz szakaszain, és amelyeket amolyan egészségügyi receptként „írhatnának fel” háziorvosok és iskolaorvosok.

Az egy különc srác feljegyzései filmváltozatban is hódítottAz egy különc srác feljegyzései filmváltozatban is hódított

A javaslatok között vannak önsegítő könyvek, memoárok és regények is, többek között a már emlegetett Egy különc srác feljegyzései is. Ez pedig egy érdekes kérdést vet fel, nevezetesen, hogy

hogy lehet, hogy amit az egyik oldal legszívesebben a máglyára vetne, arra a másik segítségként tekint egy nagyon komoly probléma megoldásában? És azt is, hogy ennyire nem ismerjük a mai fiatalokat, bizonyos esetekben a saját gyerekeinket?

Chbosky műve és az Alaska nyomában ugyanis lényegében egy és ugyanazon kategória. Mindkettő kultikusnak számít a kamaszok körében, mindkettő szókimondó, nem riad meg a nyersebb fogalmazástól, nyíltan ábrázolja a szexualitást, a fiatalok időnként drogoznak és isznak bennük, küzdenek a kirekesztettség ellen és megpróbálnak a felszínen maradni az életüket beárnyékoló tragédiák után. Első olvasatra erre rá is lehetne vágni, hogy ja igen, akkor megvan, miért kerülendők: mert rossz példát mutatnak.

Ez azonban így óriási ferdítés lenne. Lehet, hogy egyik könyv sem finomkodik, de

rendkívül komoly problémákat feszegetnek és megpróbálnak útmutatást adni azoknak a tizen-huszonéveseknek, akik a szereplőkben önmagukra ismerhetnek.

Mert sajnos Chbosky és Green hőseivel egyetemben a való világ fiataljai is gyakran küzdenek depresszióval. És ezek után egyszerűen azt mondani, hogy károsak ezek a könyvek, az én olvasatomban olyan, mintha fittyet hánynánk a fiatalok problémáira, mintha azok nem is léteznének.

Pedig léteznek. Csak lehet, hogy a mindennapi rohanásban túl fáradtak vagyunk észrevenni, hogy mi húzódik meg a kamaszok szemtelensége vagy látszólagos érdektelensége mögött. Így aztán a segítség is elmarad.

Szóval amíg ebben nincs változás, addig szerintem talán hagyni kéne, hogy hadd olvassák ezeket a regényeket a fiatalok. Szerencsére egyre több értékes YA (young adoult) regény jelenik meg a piacon, amelyek következetesen és éretten beszélnek nagyon komoly lelki vagy testi problémákról, és szépen terelgetik a fiatalokat. Valószínű, hogy többet fognak ezek segíteni nekik, mint egy 700 oldalas Anna Karenina. (Ami nem jelenti azt, hogy utóbbi ne lenne jó regény, csak ebben a szituációban kevésbé releváns.) És ajánlanám, hogy néha egyet-egyet vegyenek a kezükbe belőlük a szülők is, ha kicsit jobban akarják érteni a gyerekeiket.

Bertalan Melinda
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.