Az Ecoport magazin, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége valamint a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara harmadik alkalommal rendezte meg minikonferenciáját Veszprémben, melyen a hazai vállalkozásokat érintő munkaerőhiány problémáiról esett szó.
A legújabb tapasztalatok komoly veszélyre hívják fel a figyelmet: Európa nagy részén és Magyarországon is beszűkült a munkaerőpiac. Míg a KSH adatai szerint a hazai munkanélküliségi ráta a tavalyi évben 6,2 %-ra mérséklődött, s ugyancsak kedvező képet mutat az uniós átlag is – azaz látszólag pozitív irányba billen a mérleg nyelve –, egyre több magyar cég panaszkodik szakemberhiányra.
Mára nemcsak az olyan stratégiailag fontos területeken okoz fennakadást a magasan képzett munkaerő elmaradása, mint a tudomány, a technológia vagy a pénzügy, de szakmunkásból is jelentős hiány van.
A közmunkaprogram folyamatos bővülése és a ’visszafoglalkoztatás’ felszívni látszik a szabad munkaerő maradékát is, mindez pedig arra kényszeríti a hazai vállalkozásokat, hogy egymástól csábítsák át a legkiválóbb szakembereket. A problémát tovább tetőzi, hogy a cégeknek nemcsak egymással kell versenybe szállniuk, hanem európai társaikkal is, akik hasonló gondokkal küzdenek, ám jelentősen magasabb bért tudnak biztosítani munkavállalóiknak, ami a hazai munkaerőt elvándorlásra ösztönzi.
Mivel kiélezett verseny tapasztalható minden szegmensben, a munkaerő-keresésnél azok a munkahelyek lehetnek előnyben, melyek nagyobb hangsúlyt fektetnek a közösségi médiára, ugyanis a vállalatról kialakult kép a fizetés mellett szintén nagyban befolyásolhatja a leendő munkavállalókat – mutatott rá előadásában Biermann Margit, a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának tanára. ”Az a jó munkahely, ahova az emberek szívesen mennek, és amit többen ajánlanak.”
Ottó Csaba, a Man at Work ügyvezető igazgatója az észak-dunántúli trendeket elemezve elmondta, hogy se a tavalyi, se az idei se a jövő év nem tekinthető a „munkáltatók évének.” Szerinte nehéz helyzetben vannak a munkáltatók, ugyanis az adminisztratív dolgozóknál jelenleg munkaerő-többlet, a betanított és szakmunkásokból pedig munkaerő-hiány tapasztalható. A feketemunka, a közmunka, a külföldi munkavállalás és az Y generáció „munkakedve” pedig tovább nehezíti a vállalatok ezen helyzetét.
„Ha valaki kevésbé felel meg egy bizonyos munkára, inkább irányítsuk át más részlegre, de ne rúgjuk ki, mert az az idő már elmúlt, amikor egy helyére 50 másik munkavállalót lehet találni”- mondta.
Ottó Csaba szerint jelenleg a vállalatok egyik fő problémája a munkaerő megtartása és motiválása, aminek lényeges pontja lehet a pénzbeli juttatások mellett az, ha az alkalmazottakkal vezetők személyesebb kapcsolatot alakítanak ki. Az oldottabb munkahelyi légkör nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a munkavállalók egy magasabb fizetés reményében otthagyják jelenlegi munkahelyüket.