Múlt héten a Merkúr-átvonulásnak örülhettek az asztronómia rajongók, vasárnapra virradóra pedig a Marsra vethetnek a megszokottnál közelibb pillantást. Vasárnap reggel ugyanis a Mars, a Föld és a Nap tökéletesen egy vonalban helyezkedik majd el az űrben. Az idegen szóval Mars-oppozíciónak nevezett jelenség kétévente egyszer fordul elő. Ilyenkor a Mars pályájának egy olyan pontjára kerül, ahol a Földről nézve pontosan a Nappal ellentétes oldalon van.
Ha az időjárás is engedi, a jelenséget távcső nélkül, szabad szemmel is lehet majd látni: a vörös bolygó csillagként jelenik meg az égen, de jóval fényesebben az átlagosnál.
A Mars most 48 millió mérföldre – 77,2 millió kilométerre mozog tőlünk -, de egyre közeledik és május 30-ára 75,3 millió kilométerre érkezik a Földhöz. Legutóbb kicsit több mint 10 esztendeje járt hozzánk ilyen közel az égitest, 2018-ban viszont ennél is közelebb merészkedik – „mindössze” 58 millió kilométer lesz a távolság a két bolygó között.
A rekord a 2003-as évhez köthető, akkor 55,7 millió kilométert kellett volna utazni a másik bolygó eléréséig. Figyelembe véve, hogy a Föld és a Mars között akár 400 millió kilométer is lehet a távolság, ez azért nem rossz arány.
A hétvégén, szombaton egyébként egy másik érdekes égi jelenségnek is szemtanúi lehetünk, az ún. Kék Holdnak. Bár ritkán, de megtörténik, hogy valóban kék színűnek látszik a Hold, ez esetben csupán arról volt szó, hogy a hónapban már második alkalommal lesz telihold. Mivel évszakonként általában három telihold üti fel a fejét az égen, az idei tavasz viszont eltér a többitől, ugyanis ez a szám négyre emelkedett, jár a naptári eseménynek a Kék Hold elnevezés.