Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 24. Emma
Veszprém
2°C
2024. november 24. Emma
Veszprém
2°C

Brit tudósok tesztelték a Harry Potter varázslatait

2016. május 31. 11:23 // Forrás: konyvesblog.hu

A brit tudósokról közismert, hogy szeretnek mindennek alaposan utánajárni, és olyan megállapításokat tenni, amelyek valószínűleg mindenki számára egyértelműek. Az eredmény ettől függetlenül néha egész mókás tud lenni.

Ezúttal a klasszikus ’miért nem létezhet a Mikulás a fizika törvényei szerint’ elképzelést fordították le a Harry Potter világára, azaz, hogy a könyvekben és filmekben szereplő bűbájoknak miért nincs hangyányi köze sem a realitáshoz. A Harry Potter rajongók ezt persze mind tudják, és többek között ezért is szeretik ezt a világot, de valószínűleg a leicesteri egyetem tudóspalántái is csak szórakozásból, a változatosság kedvéért kezdték el vizsgálni a varázslatokat.

Az egyik tudományos kísérlet során a hallgatók a varangydudva hatékonyságára voltak kíváncsiak, amelyet Harry a Trimágus Tusa második próbáján használ, hogy kopoltyúkat növesszen és a víz alatt is képes legyen lélegezni.

A hallgatók úgy becsülték, hogy a dudva felületi mérete, amit Harry a negyedik epizód adaptációjában lenyel, olyan 60 négyzetcentiméter lehet, majd megbecsülték a roxforti fekete tó oxigéntartalmát, és a maximális oxigénmennyiséget, amire szükség van az úszáshoz. Arra jutottak, hogy egy átlagos 14 éves fiúnak 443 liter vizet kellene feldolgoznia a víz alatt töltött minden percben 100 százalékos hatásfokkal, ami azt jelenti, hogy a víznek 2,46 méter/másodperc sebességgel kellene áramolnia. Ez majdnem kétszerese a normál légáramlásnak, vagyis Harry kopoltyúi nem lennének elegek arra, hogy lélegezni tudjon. A filmben Harry gyakran csukott szájjal úszik, a halak viszont nem így használják a kopoltyúikat. Ha kinyitotta volna a száját, és hagyta volna, hogy a víz átfolyjon a kopoltyúkon, talán képes lett volna lélegezni a tó mélyén. E nélkül viszont nem hihető, hogy életben tudott maradni.

A tudóspalánták a Pótcsont-rapidot is megvizsgálták, aminek segítségével Harry törött karja 24 óra alatt regenerálódott. Ez legalább kilencvenszer gyorsabban történt, mint ahogy egy törött csont meggyógyulna, az energiafelhasználás pedig, ami egy ennyire gyors csontnövesztéshez szükséges lenne, legalább 133,050 kilokalória, a teljesítmény pedig 6,443 watt, ami mágia nélkül megint csak nem működne.

Hát, legalább most már ezt is tudjuk...

Bertalan Melinda

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.