Szent Iván éjhez közeledve ismét „csodának” lehet részese az, aki a kellemes nyárias estéket sétával tölti – bizonyos helyeken – és nyitott szemmel jár. Ugyanis az idei évben is megkezdődött a szentjánosbogarak rajzása. A természet csodája számos helyen megfigyelhető, szervezett séták során, ahol szakvezetéssel nemcsak a jelenséget, de az adott térség természeti és kulturális értékeit is megismerhetik.
A Közép-dunántúli régióban a következő helyszíneken várják az érdeklődőket: Agostyán, Alcsúti Arborétum, Bakonybél, Dinnyés, Eplény, Lovasberényi Kastélypark, Nagyegyháza (Hangistálló), Rácalmás és Tata.
Az esti séták 1,5 óra időtartamúak és 20:30-kor indulnak minden nap. A szentjánosbogarak kb. negyed tízkor kezdenek világítani, és este 10 előtt lekapcsolják fényeiket.
A programokra a nagy éredklődés miatt előzetes regisztráció szükséges, amit ide kattintva érhet el. A szervezőkkel a Mécsbogár Fesztivál facebook-oldalán, vagy weblapjukon vehetik fel a kapcsolatot.
De mi is ez a jelenség?
A nagy szentjánosbogarak rajzása, azaz a lampyris noctiluca párzási időszaka, amikor a fűben, az aljnövényzeten várakozó röpképtelen nőstények világítva várják párjukat. A hímek – akik sokkal kisebbek a nőstényeknél – szintén világítanak, s röpködve keresik rövidke életük értelmét.
A vezetett Szentjánosbogár-séták 2007-ben indultak az Alcsúti Arborétumban, kis létszámokkal, szinte családias hangulatban. Az első évben 35 fő vett részt a programon, majd néhány év alatt 4800 főig nőtt a látogatók száma és nyolc-tíz napos programsorozattá változott. Aztán amikor 2015-ben az UNESCO Nemzetközi Fény Évében hazánkban a nagy szentjánosbogár lett az év rovara és több Nemzeti Parkunkban tartottak vezetett sétákat, már több, mint 12.000 látogató volt kíváncsi a Mécsbogár Fesztiválra.
Az idei évben is az Alcsúti Arborétum a központi helyszíne az eseménynek, ahol június 18-tól indulnak az esti séták szakavatott vezetőkkel.