Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C
2024. november 22. Cecília
Veszprém
1°C

Méltósággal bukni

2016. szeptember 5. 20:00
Thomas Edison 9000-szer vallott kudarcot, mire megszületett a villanykörte prototípusa. De vajon mi eljutnánk-e a 9. próbálkozásig?

Ha valaki mostanában metrózott a fővárosban, és a mozgólépcsőn haladva figyelte a hirdetéseket, nagy eséllyel találkozhatott az OTP Junior Egy sikeres ember. A bukásai után plakátkampányával. Ezt most nem azért mondom, hogy a bankintézet jófejségét reklámozzam, bizonyos szempontból viszont nagyon is szót érdemel az OTP kampánya.

Merthogy a kudarc kezelését és elfogadását illetően még mindig nem áll túl jól a szénánk.

Pedig ma már egyáltalán nem újsütetű dolog, hogy a bukás közel sem olyan katasztrofális esemény, mint ahogy azt évtizedekig elkönyveltük magunkban. Éppen ellenkezőleg: a kudarc remek tanítómester lehet.

Nem hiába tették jelszavukká az amerikaiak Samuel Beckett gondolatait – Next time fail better/ Következő alkalommal bukj jobban –, akik sokkal inkább hasznos tapasztalatként, a fejlődés lépcsőfokaiként tekintenek a bukásokra, mintsem egy lemoshatatlan lúzerstigmaként, ami örökre rajtad ragad és kijelöli a helyedet a társadalomban.

Éppen ellenkező a helyzet nálunk, akiknél még mindig igen lassú a javulás e tekintetben, és egyelőre továbbra is inkább a kudarckerülők országa vagyunk. A sikerkeresőkkel és a kihívások kedvelőivel ellentétben a többség hiába bizonyul tehetségesnek, rendelkezik nagyon jó képességekkel és adott esetben remek ötletekkel, mégsem mer kockáztatni, vállalkozni. Helyette a könnyebb feladatokat, szituációkat választja, ahol viszonylag garantált a jó eredmény.

Csakhogy a biztonsági játékos üzemmódnak van egy nagy szépséghibája: aki soha nem mer kockáztatni, mert folyamatosan a bukástól retteg, az hosszú távon valószínűleg épp egy nagyobb, óriási lendületet adó sikertől fosztja meg magát.

Mentségünkre szóljon, a kudarctól való félelem emberi sajátosság, és az alapvető reakció bukás esetén valóban nem az abban rejlő lehetőségek meglátása, hanem a kétségbeesés. Pszichoanalitikus elméletek szerint ennek oka abban keresendő, hogy a sikert a tudatalattink a jósággal, a szerethetőséggel kapcsolja össze, míg a kudarchoz negatív önképet társít.

Ez eddig rendben is volna, a helyzet viszont az, hogy akarva-akaratlanul is túlpörgettük ezt a gondolatot. A tökéletességre törekvés és a szégyenérzet túlságosan is uralkodó pontjai a társadalomnak, emiatt az esetleges kudarcokat sem tudjuk kezelni.

A megbélyegzéstől való félelem helyett pedig sokkal helyesebb lenne, ha magunkévá tudnánk tenni a „Merj hibázni!” szemléletet, mert gyakran épp a hibák azok, amik a megfelelő útra vezethetnek, és amelyek formálják személyiségünket. Tegyük hozzá, azért nyilvánvalóan nem minden hiba „jó” hiba, de ahogy dr. Heidi Grant Halvorson, a Columbia Egyetemen oktató pszichológus is állítja, a tökéletesség miatt érzett frusztráció gyakran pont azoknak a kognitív folyamatoknak lehet a gátja, amelyek a kreatív gondolkodásért és az innovációért is felelősek. Márpedig egy olyan világban, ahol egyre inkább a kreatív emberek tudnak érvényesülni, elég nagy öngól megfosztani magunkat ezektől.

Arról nem is beszélve, hogy ha a sikerkeresők aránya nő a kudarckerülőkkel szemben, az a gazdasági növekedést is bizonyítottan képes fellendíteni – míg az ellenkezője akár egy cég vesztét is jelentheti az üzleti életben, ahogy ezt a Nokia vagy a Kodak példája is bizonyítja.

De gondoljunk csak bele: vajon ki az, akire „kisemberként” igazibb hősként tudunk feltekinteni? Arra, aki minden akadályt játszva teljesített, vagy arra, aki egy-két pofon után is újra és újra felállt és mesés sikert ért el? Napestig lehetne sorolni őket – valószínűleg az egyik éppen az ön példaképe…

Bertalan Melinda
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.