Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
2°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
2°C

Kitalálja, kik és hol a legboldogabbak Magyarországon?

2016. szeptember 14. 10:39 // Forrás: Red Lemon Media
Segít a boldogságtérkép.

Elkészült Magyarország első Boldogságtérképe, amihez hasonló kutatás még nem zajlott eddig kis hazánkban. A részletes felmérés rávilágít, hogy hazánk különböző régióiban és városaiban mennyire érzik magukat boldognak az emberek, és az milyen összefüggésben van az életkorral, a családi állapottal, vagy éppen az iskolázottsággal.

Az eredmények feltárásához a kutatók, Bagdi Bella személyiségfejlesztő tréner, a Jobb Veled a Világ Alapítvány elnöke és Prof. Oláh Attila, az ELTE Pozitív Pszichológia Laboratóriumának vezetője a különböző szociális tényezők és a boldogság eléréséhez és megtartásához szükséges képességek közötti párhuzamokat vették alapul.

Az első, ami elmondható, hogy a közhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem olyan búskomor nép a magyar, az ország lakóinak boldogságszintje ennél sokkal szélesebb skálán mozog.

De mi jellemzi a konkrét eredményeket?

Nos, a veszprémiek határozottan örülhetnek, mert a kutatás szerint a legboldogabb megyék egyikének számítunk. Rajtunk kívül Vas, Komárom-Esztergom és Zala megye van ugyanezen a szinten, a Nyugat-Dunántúlról egyedül Győr-Moson-Sopron megye lakóinak boldogsága kicsattanóbb még a mienknél is, egyébiránt Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés megye előzött be bennünket.

Emellett kiderült többek között az is, hogy a nők mindenhol boldogabbnak vallották magukat, de az is, hogy minél kisebb egy település, annál derűsebben látják a világot a lakói, illetve, hogy a magyarok 12,3 százaléka sorolható azok közé, akik a „mentális egészség csúcsán” vannak.

Összességében elmondható, hogy boldogabbak a nők, a kistelepüléseken élők, 30-50 közöttiek, családos és diplomás nyugat-magyarországiak, akik hatékonyan kezelik a stresszhelyzeteket és az átlagosnál jobb képességekkel rendelkeznek a boldogságteremtés és annak fenntartása terén. A párkapcsolatban élőknek is több öröm jut az életben, a legboldogabbak pedig egyértelműen a nagycsaládosok – minél több gyerek van egy családban, annál elégedettebbek az életükkel. Kijelenthetjük tehát, hogy a boldogságot a társas kapcsolatokban kell keresni!

A szakemberek egyébként azt tervezik, hogy ezentúl évenként megismétlik majd a felmérést, hogy nyomon követhessék, hogyan alakul a magyarok boldogságszintje.

Bertalan Melinda

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.