Danny Ayalon Izrael ex-amerikai nagykövete (2002-2006), volt külügyminiszter-helyettes és miniszterelnöki tanácsadó, de volt az ENSZ munkatársa is (1993-1997). Gyakran publikál és ír a mai napig különböző nemzetközi lapokban.
A Youtube-ra feltöltött egyik legújabb videójában arról beszél, hogy az ENSZ valójában mennyire nem úgy működik, amit kommunikál magáról, és amiért annakidején létrehozták.
Az Egyesült Nemzetek Szövetségének 193 tagállama közül kevesebb, mint a fele szabad ország, sokan közülük napjaink legsúlyosabb bűntetteinek elkövetői - mondja.
És igen, hiába gondolják néhányan, hogy Magyarország is közéjük tartozik, az igazság az, hogy nálunk nem kínoznak embereket a börtönökben, nem nyomják el a nőket, nem végzik ki a homoszexuálisokat, és még csak gázzal sem ölnek civileket úgy, ahogy Szaúd Arábiában, Észak-Koreában, Iránban, vagy épp Szíriában.
Az ENSZ az 1945-ös létrehozása után, melynek alapításakor az emberi jogok megerősítését tűzték ki célul, néhány évig jól működött. Ayalon szerint akkor kezdődtek a problémák, amikor számos olyan ország csatlakozott, amelyben a demokrácia nem éppen nevezhető irányelvnek.
Azzal, hogy a muszlim és az arab tagállamok - összefogva a harmadik világbeliekkel - többségben vannak az ENSZ-ben, gyakorlatilag komoly "lobbierőt" képesek kifejteni.
„Ez az abszurd bohózat azonban az ENSZ Emberi Jogi Bizottságában érte el csúcspontját, amelyben már évtizedek óta túlnyomó többségben vannak a jogsértéseikről hírhedt, nem demokratikus államok. 2003-ban még a Kadhafi által vezetett Líbia is tölthetett be elnökségi pozíciót”
- mondja Ayalon a videóban. (Itt érdemes megjegyezni, hogy tavaly óta pedig az a Szaúd Arábia tölti be ezt a tisztséget, ahol a lefejezés, keresztre feszítés is része a mindennapok jogi gyakorlatának.)
„Ez rendben volt, és ez a derék ember elmagyarázhatta nekünk, hogyan tehetnénk jobb hellyé a világot. Ez a bizottság folyamatosan elítélte Izraelt, de nem volt hajlandó elítélni azt a több mint 80 országot, ahol rendszeresen kínozzák az állampolgárokat és megsértik emberi jogaikat. Többek között Szudánt sem ítélték el 300000 állampolgára lemészárlásáért.”
Ayalon szerint ma az ENSZ-t éppen ezért az álszentség, a politikai érdekek cinizmusa rendkívüli módon befolyásolja, és fokozatosan átveszi felette az uralmat. Úgy véli, sokan szemet hunynak a gyilkosságok és a terror felett, miközben az emberi jogok „paródiába fulladnak” csak azért, hogy néhány ország jól jöjjön ki belőle.
A címlapfotón a Badshahi mecset látható, fotó: AFP