Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Vegyen otthonra középkori kódexet!

2016. október 13. 21:16
Eddig is igyekeztem könyveket ajánlani a 7vezér rovatban, de most szintet lépünk!

Csütörtökön mutatta be új kiadványát Zircen az apátság könyvtárában az Országos Széchenyi Könyvtár (OSZK). A kötet egy középkori kódexrészlet, a Bestiarium Zircense hasonmását tartalmazza, amit több nyelvű fordítással és kiegészítő szöveggel láttak el.

Oroszlán és párduc (oszk.hu)Oroszlán és párduc (oszk.hu)

A latin nyelvű „zirci kézirat a 15. században készült, de a benne olvasható mű, a Bestiarium jóval korábban, a 12. században jött létre számos, még régebbi szöveg (...) felhasználásával. Ily módon a Bestiariumban hosszú évszázadok megfigyelései és mítoszai rakódtak egymásra, és őrződtek meg számunkra” – írja honlapján az OSZK. Az eredeti szöveg Angliában születhetett, onnan másolás útján, kódexről kódexre terjedtek el különféle változatai Európában.

„A zirci Bestiarium egy vaskos középkori könyv utolsó tizenhat oldalát alkotja. Kézzel írt és illusztrált lapjait oroszlánok, szirének, galambok, kígyók – emlősök, madarak, hüllők – valós és képzeletbeli lények rajzai népesítik be.”

Elefánt, ahogy Zircen elképzelték (oszk.hu)Elefánt, ahogy Zircen elképzelték (oszk.hu)

Az eredeti kéziratról a kötet szerkesztője, dr. Boreczky Anna művészettörténész azt mondta, hogy az a hiedelmek és a valóság furcsa keverékéből állt össze, így a létező állatok mellett bemutat például sellőket és más mesebeli lényeket is. Boreczky hangsúlyozta, hogy a szöveget már eredetileg sem tudományos céllal hozták létre, az állatok fizikai és jellembéli leírásait prédikációk színesítésére használták fel, és így a morális üzenet felülírhatta a valóságot.

"A Bestiarium egymás után bemutatott élőlények sorozatára épül. Az egyes élőlényekről szóló szövegegységek rendszerint két részből állnak: egy leírásból, melyben a teremtmény jellegzetességeiről, viselkedéséről olvashatunk és egy moralizáló szakaszból, melyben az adott élőlény természetének követendő, vagy éppen elvetendő vonásai az Isten és az ördög, illetve az erényes és bűnös ember cselekedeteinek analógiájaként jelenik meg” – fogalmazott tanulmányában a művészettörténész.

Caladrius-madár és strucc (oszk.hu)Caladrius-madár és strucc (oszk.hu)

Az eleve moralizáló szándék mellett érdemes gondolni arra is, hogy abban a korban nagyon nehéz volt különbséget tenni a valóság és a hiedelmek között. Azok számára, akik egész életüket a saját falujukban, járásukban élték le, az egyszarvút épp annyira volt könnyű – vagy éppen nehéz – valóságosnak elfogadni, mint mondjuk a zsiráfot: mindkettőről hallhattak, de egyiket sem látták soha. Ez megmutatkozik a zirci Bestiarium rajzain is: azokat nem művészi igényességgel készítették el, és látszik rajtuk, hogy alkotójuk olyan állatokról készített illusztrációt, amit csak a szövegekből ismert. Így fordulhatott elő, hogy a hiénát például rovarként jelenítette meg.

A Zirci Ciszterci Apátság és az Országos Széchényi Könyvtár által közösen kiadott Bestiarium Zircense a középkori kódex életnagyságú másolata mellett tartalmazza a latin szöveg fordítását és Boreczky Anna tanulmányát is. A kötet beszerezhető az OSZK-tól vagy a Zirci Ciszterci Apátság ajándékboltjában.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar Hétvezér Senki sem nézi, de mindenki látja – bizonyítottan tévéfüggő a magyar A csattanót az elején lelövöm: minden korosztályt beleértve a magyarok átlagosan 4 óra 49 percet tévéznek egy nap. Ezzel hazánk a top 10-ben van világszinten, ami azért is furcsa, mert egyre többször hangzik el a mondat: „Nekem tévém sincs, vagy már rég felmondtam a kábelszolgáltatónál. Csak a Netflix van.” Akkor mégis hogyan jön ki a matek? Kik ezek a tévéfüggő emberek és mit néznek a fekete dobozban? 2024. április 22. 1:29 Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Hófehérke kakaó színű, Shakespeare Júliája pedig afro-amerikai – klasszikus-kedvelő egyenlő rasszista? Valamikor réges-régen egy királynő ült az ablakánál, varrogatott és közben nézte, hogy hullik a hó. Megszúrta az ujját, és pár csepp vére az ablakpárkányon gyűlt hóra esett. Míg a vért nézte a havon, azt kívánta, hogy bárcsak olyan gyermeke születne, akinek bőre fehér, mint a hó, az ajkai pirosak, mint a vér, és a haja fekete, akár az ében.    2024. április 14. 22:06 A vegán életmód és a fogadtatása Eszter A vegán életmód és a fogadtatása Nem, ez nem egy táplálkozási tanácsadás lesz arról, miként érdemes jó és megfelelő tápanyagú termékeket a szervezetünkbe vinni, csupán azon tapasztalatokat osztom most meg, amelyekkel egy kezdő, félig vegán szembesülök az elmúlt időszakban, ami a környezet reakcióját illeti. 2024. április 7. 22:50 A húsvéti dekorációk valójában a közösségről szólnak A húsvéti dekorációk valójában a közösségről szólnak Avagy hogyan hat a szezonális településszépítés az ott lakókra.   2024. március 31. 21:20

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.