Dr. Gelencsér András rektor az eseményen elmondta, hogy a Pannon Egyetem regionális és pályázatokban érdekelt intézményként folyamatosan együttműködésre törekszik. Működésük alapja a kompetenciák egyesítése, mivel kis ország lévén a különböző szakterületek eredményes művelése csak így valósítható meg. Bár a Pannon Egyetem számos tudományterületen nemzetközileg kiemelkedő kutatási potenciállal rendelkezik, hiányoznak azok az infrastrukturális javak, amelyekkel a felmerülő kutatási problémák magas szinten megoldhatók lennének.
Ennek kiküszöbölésére számos mértékadó intézménnyel együttműködnek, köztük a Magyar Tudományos Akadémia több intézetével, melynek sorát bővíti most az Energiatudományi Központtal kötött megállapodás. Ez nemcsak a hazai pályázatok szempontjából egy előnyös lépés, de az EU-s pályázatok esetében is. A Pannon Egyetem potenciáját és presztízsét növeli a megállapodás – taglalta a rektor.
Az MTA intézménye elsősorban a nukleáris energia és környezetbiztonság, valamint az anyagtudomány területén végez kutatásokat, professzoraik korábban pedig már többször dolgoztak együtt az egyetem kutatóival, közös laborokat hoztak létre, de a doktori képzésben is részt vettek.
Dr. Horváth Ákos főigazgató szerint a megállapodás számukra is egy mérföldkő, hiszen az intézet nem nélkülözheti egy olyan sikeres intézmény segítségét, mint a Pannon Egyetem. Fel kell készülni a következő évtizedek kihívásaira, meg kell találni azokat a témákat, amelyek előrelendíthetik a gazdaságot, és nyitni kell más ipari vállalatok felé is a Paksi Erőművön kívül – mindebben az egyetem remek partner lehet – részletezte.
Pécz Béla, a Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézet igazgatója szerint ehhez jó alapot ad az eddigi gyümölcsöző kapcsolat. Eddig főleg három területen értek el jelentős eredményeket: a molekuláris nanotechnológia területén, ahol például sikerült kifejleszteni egy olyan optikai vizsgálatokra alkalmas műszert, amely ma már a világ legérzékenyebb biológiai molekulákat detektáló készüléke, valamint közösen megalapították az ország első nanotechnológiai doktori képzését is. De komoly előrelépéseket értek el az elektronmikroszkópia és a szerkezetvizsgálat, valamint az ásványtan területén is. A jövőben pedig a Pannon Egyetemen jöhet létre az egyik legkorszerűbb elektronmikroszkópos labor, melyet kölcsönösen használhat a két fél, ahogy az eddig fordítva is működött.
Az együttműködés számos előnyére mutatott rá Dr. Vonderviszt Ferenc, a Bio-nanotechnológiai és Műszaki Kémiai Kutatóintézet igazgatója is. A két intézmény eddig is több közös pályázatot valósított meg, a megállapodás megkötésével viszont új kapuk nyílnak ki előttük, sokkal nagyobb volumenű projektekre is pályázhatnak, s akár új laborok és telephelyek létesítése is megvalósulhat.