Minden évben elsütik a „most jön az utóbbi évek legbrutálisabb tele” szalagcímeket, amely után a legtöbbször bebizonyosodik, hogy köszönő viszonyban sincs a valósággal. Maximum annyira, hogy tényleg voltak hideg napok, és még a hó is esett.
A héten megnéztük, hogy a népi jóslás szerint mi várható, és azzal is foglalkoztunk, hogy ha tényleg pokoli telünk lesz, mivel érdemes kihúzni. Most azt próbáljuk röviden körüljárni, hogy milyen alapja lehet a kemény télről szóló híreszteléseknek, ha a korábbi éveket és több intézet kutatására alapozunk.
A tény az, hogy a meteorológusok valójában nem igazán tudnak 2 hétnél előbbre jelezni, így október végén ne is olvasson tovább az, aki pontos időjárás-előrejelzésre számított.
Amíg Amerika és Kanada területére tényleg hideg telet jósolnak, addig hazánkra az utóbbi évekhez hasonló, enyhe időjárás lesz a jellemző - ez derül ki legalábbis az esotanc.hu jelentéséből, amelyet hét nemzetközi intézet kutatásaira alapoznak.
Átlagos hőmérséklet, de sok a bizonytalanság
A korábbi előrejelzésekhez képest igen sok a bizonytalanság a várható hőmérséklet tekintetében. A legtöbb intézet átlagosnak megfelelő, vagy annál kissé enyhébb téli időszakot jelez előre a Kárpát-medencére. Ugyanakkor az amerikai Nemzeti Éghajlati Adatközpont egy átlagosnál lényegesen melegebb tél forgatókönyvét vázolja fel, különösen az évszak második felében. Több intézet, köztünk a NASA ezzel szemben egy csökkenő hőmérsékletű tendenciát vár a tél végére.
A korábbiakhoz képest tehát jelentős a bizonytalanság, az együttes kép mégis egy átlagos hőmérsékletű, vagy annál kissé enyhébb telet valószínűsít. Ez természetesen csak az évszak átlaga, ezen belül lehetnek kifejezetten hideg, havas és meleg periódusok is.
Csapadékban sem várható rekorddöntés
A hőmérséklettel szemben csapadék terén valamivel egyértelműbb a helyzet. A legtöbb intézet és modell egy átlagos csapadékú telet vetít előre, egyedül a Japán JAMSTEC veti fel egy az átlagosnál kissé szárazabb tél lehetőségét.
Ahogy a hőmérséklet esetén, úgy itt is fontos hangsúlyozni, hogy az átlagos csapadék hosszú időtávra vonatkozik, ezen belül lehetnek akár kiemelkedően csapadékos, akár havas időszakok is, egy-egy konkrét időjárási helyzet miatt- írja oldalán az esotanc.hu
Egy amatőr meteorológus blogjában arról ír, hogy az accuweather.com szerint az idei tél Európa nyugati felén viharosnak és szelesnek ígérkezik, de enyhe lesz, míg téliesebb időjárás inkább Kelet - Európai síkságon fordulhat elő.
Ha tehát tényleg az eddigi tapasztalatokat vesszük alapul, nem várható semmi „El Nino hatás” az idei télben, de érdemes fejben tartani, hogy a meteorológusok sem tévedhetetlenek. Ezeknek azonban talán mégis jobban hihetünk, mint a népi jóslásnak, és a minden évben felmerülő pletykáknak.
Címlapfotó: Veszprémi Állatkert