Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
-0°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
-0°C

Sorozatajánló: Stranger things

2016. október 29. 21:25
Ugyan még két hónap hátra van az évből, de ha meg kellene választani 2016 legjobb újonnan belépő sorozatát, a Stranger things valószínűleg nevetve vinné el a pálmát.

A Netflix nagyot markoló, nyolcrészes szériája még júliusban debütált, a 80-as években játszódó történetével és sci-fi és misztikus elemekkel tűzdelt világával pedig azonnal lázba hozta a sorozatrajongókat. Aggodalomra pedig, hogy tud-e akkorát ütni, mint amit ígér, a kritikusabbaknak sem volt oka: gyakorlatilag 397 perc alatt robbantotta fel az internetet, abban a pillanatban, hogy a streamszolgáltató egy az egyben közzétette mind a nyolc epizódot.

Pedig ha szigorúak akarunk lenni, a Stranger thingsben nincsen túl sok eredeti – éppen ellenkezőleg. A szériát jegyző Duffer testvérek tulajdonképpen semmi mást nem tettek, csak a nosztalgialázat meglovagolva összegyűjtöttek egy halom olyan dolgot, amit kamaszként imádtak – filmeket, zenéket, könyveket –, majd mindebből komponáltak egy sorozatot. Amitől mégis lehengerlő lett az egész, hogy mindezt piszok jól elegyítették.

A történet szerint a 80-as években járunk, az Indiana állambeli Hawkinsban, amikor egy éjjelen a helyi kutatólaborból megszökik egy rejtélyes lény, ezzel egy időben pedig eltűnik egy kissrác, miközben megjelenik a színen egy telekinetikus képességekkel bíró, szinte kopaszra borotvált lány, Eleven.

A fő cselekményszálat a kissrác utáni nyomozás adja – elsősorban az Eleven-nel társult barátok részéről, de ott van még a kétségbeesett anya is, az idősebb báty és a helyi seriff, aki kezdeti kétkedése ellenére egyre inkább elmélyül az ügyben, valamint az ellenséges kutatócsoport, akik viszont Eleven-t keresik.

Ahogy említettem, a sorozatban bevallottan rengeteg a popkulturális utalás. Egyrészt tetten érhetők benne Neil Gaiman rémtörténeteinek szörny alakjai, csak bőségesen több horrorral megfűszerezve. Másrészt több film és játék nemcsak poszterek, de egy-egy konkrét jelenet szintjén is megelevenedik: a gyerekek Dungeons & Dragonst játszanak, imádják a Star Warst, és értelemszerűen ha csávába kerülnek, azokból szedik a megoldást is - szemben a felnőttekkel, akik persze a racionális dolgokban hisznek, nem a fantázia szüleményeiben. De említhetném Stephen Kinget és a Carriet, illetve A tűzgyűjtót is, valamint az E.T.-t és az Alient, zenében pedig például a The Clash Should I stay or should I go című dalát – szóval egy csomó olyan dolgot, ami önmagában izgalmas nosztalgia faktor.

A sikerhez mindez persze még kevés lenne, a képlethez hozzátartozik, hogy a Stranger things iszonyatosan jó atmoszférateremtésben és a feszültség fenntartásában. Míg ugyanis a legtöbb misztikus sorozat csak ígérgeti a hatalmas nagy rejtélyt, de már az elején kipukkasztja a lufit, hogy aztán mondvacsinált tételekkel még megpróbálja azt az érzést kelteni, hogy lerágjuk a körmünket izgalmunkban, a Stranger things gyártói tényleg értenek a hangulat fokozásához. A 80-as évek hidegháborús politikai hangulata már eleve jó alapot ad, és a 8 epizódos keret is segít, mert nem kell felesleges rétestészta nyújtással kitölteni 22 epizódot, de azért még innen is lehetne bukni.

Amire még érdemes kitérni, az a színészi játék. A gyerekszereplőkre ezúttal nem lehet panasz, kiváltképp az Elevent alakító Millie Bobby Brownra, aki szavak nélkül is remekül kommunikál, Winona Ryder pedig az anya szerepében a kleptomániás botránya után végre bizonyíthatta, miért ő volt a 90-es évek kedvenc színésznője. De kiemelném a seriffet is, aki a maga visszafogott módján hozza tökéletesen a megtört, cinikus, de jólelkű kisvárosi pandúrt.

Nem mondom, hogy tökéletes a sorozat, mert vannak apró hibái. A kutatócsoport szála például bennem hagyott egy kis szálkát, de valószínűleg csak azért, mert rengeteg kérdés maradt megválaszolatlan. Bár ezeket talán feloldja a 2. évad, noha az még nem derült ki pontosan, hogy esetleg az American Horror Story mintájára egy más-más koncepciójú, de azonos atmoszférájú történetszálat dolgoz-e fel a következő szezon.

Bertalan Melinda
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.