Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
-0°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
-0°C

Liszt Ferenc menőbb volt, mint a Beatles

2016. november 7. 12:07 // Forrás: BBC
A koncertteremben magukról megfeledkezve sikítozó, az első sorokért egymás haját tépő, a színpadra bugyijukat feldobáló nők – így nézhettek ki Liszt Ferenc koncertjei.

A közelmúltban a BBC kultúra rovata közölt egy cikket „Felejtsétek el a Beatles-t, Liszt volt a zene első szupersztárja” címmel, amiben a szerző, Clemency Burton-Hill a magyar származású zeneszerző körül kialakult sztárkultuszt mutatta be.

Burton-Hill szerint a fent vázolt életképet elsősorban az '50-es és '60-as évek legendáihoz, Elvishez és a Beatles-höz társítjuk, pedig ez a fajta rajongás már száz évvel korábban is létezett.

Liszt Ferenc már fiatal korában berobbant a világ zenei életébe, sikerét pedig nemcsak zenei képzelőerejének és természet adta tehetségének köszönhette, hanem előadásmódjának is: izzott körülötte a levegő, ahogy vállig érő haját dobálta, és egész testéből vonaglott, miközben a zongora billentyűit ütötte. Életrajzírója, Oliver Hilmes szerint hipnotikus hatással volt közönségére: koronás fők keresték a kegyeit, nők vetették magukat a lábai elé, a korabeli sajtó hosszasan tudósított koncertjeiről, és még többet írtak szerelmi kalandjairól, amik a média számára is érdekessé tették őt. Liszt a mai értelemben vett celeb volt (Burton-Hill fel is hívja a figyelmet arra, hogy a celebrity [ünnepelt személyiség] szó éppen ekkor, az 1830-as években jelent meg az Oxford English Dictionary-ben, vagyis hivatalosan az angol nyelvben).

(De Agosttini/Getty Images)(De Agosttini/Getty Images)

Bár a klasszikus zenei koncertek közönsége hagyományosan konzervatív volt, Liszt „olyan személyiség volt, akibe kortársai mindenféle erotikus fanáziáikat és tiktos vágyaikat beleképzelhették” – írta Hilmes. – „Voltak nők, akik mindenről megfeledkeztek, ideértve családjuk jó hírét és kifogástalan neveltetésüket, hogy közel lehessenek az istenként tisztelt művészhez. Egy szemtanú arról számolt be, hogy egy alkalommal egy nő felszedte a Liszt által eldobott, félig elszívott cigarettát, és környezete heves tiltakozása ellenére tettetett jókedvvel elszívta a maradékot. Bárónők és grófnők tépték egymás haját, hogy szert tehessenek egy pohárra vagy zsebkendőre, amit Liszt használt.”

A BBC cikkének szerzője szerint ugyan valóban hasonló jelenségeket tapasztalhattunk a Beatles megjelenésekor, és azóta számtalanszor, de őket mégis nehéz Liszthez mérni. Az 1950-es évek zenészei mögött már komoly PR-gépezet zakatolt, a tehetség – bár továbbra is számít – egyre kevésbé meghatározó tényezője a sikernek. A sztárgyárakban tömegtermékké váltak a hírességek. Burton-Hill szerint Liszt azonban más volt, „ő volt az igazi.”

Liszt Ferenc zongoristaként a zenetörténelem teljes repertoárját játszotta – ráadásul emlékezetből. Zeneszerzőként pedig ennél is többet tett: „jószerivel a zongorára írt zeneművek teljes modern eszköztárát ő találta fel” – fogalmazott Kirill Gerstein, napjaink egyik legjelentősebb zongoristája. Hozzátette: bár a komolyzene napjainkra marginalizálódott, Liszt tehetsége és karizmája ma is a szupersztárok közé emelné őt. Az életrajzíró Hilmes ennél elfogultabban nyilatkozott: „Napjaink szupersztárjai iskolás kisfiúknak tűnnének Liszt Ferenc mellett.”

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.