Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
-0°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
-0°C

A robot az új vámpírzombi

2016. november 10. 15:35
A televíziós és mozis trendek jellemzően együtt mozognak: tíz éve a vámpírok, öt éve a zombik folytak a csapból is, most az öntudatra ébredő robotok a menők.

A mozik és a tévék is rákattantak a témára az elmúlt másfél évben. Tavaly az év egyik legjobb filmje volt az Ex Machina, amiben az Oscar-díjas Alicia Vikander alakította a gépet. A történet szerint az öntudattal rendelkező robotokat megalkotó fejlesztő egy alkalmazottja segítségét kéri, hogy kiderítse, átmenne-e alkotása a Turing-teszten?

Ex MachinaEx Machina

A Turing-teszt az Enigma kódját feltörő Alan Turinghoz kapcsolódik.* A teszt célja, hogy egy gépről megállapítsa, az képes-e olyan mértékben emberi válaszokat adni, hogy az őt tesztelő ember ne tudja eldönteni, a válasz embertől vagy géptől érkezett. Írásos kommunikációban ez könnyebben elérhető, ha egy gép kellő mesterséges intelligenciával rendelkezik, a chatfelületen adott válaszai nem sokban különböznek az emberekétől. Attól azonban még messze vagyunk, hogy olyan robotokat alkossunk, amiket szemtől szemben sem tudunk megkülönböztetni az embertől. Alex Garland filmje azokat a filozófiai kérdéseket boncolgatja, hogy képesek lehetünk-e olyan mesterséges intelligenciát létrehozni, ami megtanul érezni, ha pedig ez bekövetkezik, hogyan viszonyul egymáshoz ember és gép? Lehetünk-e szerelmesek egy gépbe, ha az valószerű személyiséggel rendelkezik? És tud-e viszont szeretni, vagy az egész csak program? És vajon mi magunk nem csak programokat hajtunk végre?

WestworldWestworld

A robotok öntudatra ébredésével két kiváló tévésorozat is foglalkozik. Az HBO-n futó Westworld valódi amerikai módjára grandiózus díszletek közé helyezte a történetet, és elsősorban a plotra koncentrál: kérdéseket tesz fel, egyre többet, és hosszas lebegtetés után időnként megválaszol néhányat, hogy ezzel még több kérdést tegyen fel – a Lost jól bevált receptjét követve (nem véletlen, hogy J. J. Abrams is ott ül a stábban). Megkonstruál egy egész világot, és a világ működésének sajátságos szabályait a néző elől is titkolva kelt feszültséget, hiszen mi magunk sem tudjuk, mire számíthatunk.

HumansHumans

A britek más utat választottak: egy skandináv sorozatot feldolgozva hozták létre a Humans című szériát, aminek már a második évada fut a Channel 4-on. Ők sokkal földhözragadtabban közelítik meg ugyanazt a kérdést, a robotokat pedig nem egy Jurassic Park-szerű rezervátumban üzemeltetik, hanem napjaink valóságában, hétköznapi családok otthonaiban ábrázolják őket. Emiatt egészen más a Humans hangulata, mint a Westworldé, itt nincsenek orgiák és tömegmészárlások, a brit sorozatokra jellemző módon az alkotók igyekeznek irodalmi mélységű kérdéseket feltenni, miközben szórakoztatnak. Az érző robotokkal kapcsolatos elméleti filozófiai feltevések mellett arra is használják az úgynevezett synth-eket, hogy tükröt állítsanak elénk, hús-vér hétköznapi emberek elé. A szereplők erkölcsi dilemmák elé kerülnek, ki jól, ki rosszabbul reagál ezekre, és a sci-fi felütés ellenére annyira hétköznapi az egész, hogy nehéz nem azonosulni a szereplőkkel.

Akit tehát érdekel a téma, szerencséje van: eldöntheti, hogy melyik megközelítés érdekli inkább, a Westworld látványos, intenzív, grandiózus világa, vagy a Humans emberközelibb, elgondolkodtatóbb, karakterközpontúbb olvasata.

* (Amúgy Turing-ról is készült film a közelmúltban Kódjátszma címmel, Benedict Cumberbatch főszereplésével.)

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.