Évekkel ezelőtt egy le nem adott TED előadásban egy Seattle-i milliomos üzletember, egy bizonyos Nick Hanauer azt állította, hogy a gazdagok nem teremtenek munkahelyeket. Állítását arra alapozza, hogy Amerikában azért nem adóztatják meg a felső tízezret, mert az USA kormánya fél attól, hogy a magas adókulcsoktól csökken a munkahelyteremtési kedv.
Tapasztalata szerint ez egy téves elképzelés, és valójában nem a gazdag vállalkozásoknak köszönhetőek a munkahelyek. Állítja, hogy több tucat cége nem azért maradt életben, mert sok embernek adott munkát és termeltek, hanem fordítva: először a vevők keresték a termékeket, amely után először növekedni tudott, majd több embert felvenni.
„A munkahelyeket az élet körforgásának következményei, mintegy visszajelzés. Körforgás, egy körkörös folyamat az ügyfelek és a cégek között. Kizárólag a fogyasztók tudják mozgásba hozni ezt a virtuális körforgást, ami a kereslet emelkedéséhez és munkahelyteremtéshez vezet. Ilyen értelemben egy közönséges fogyasztó inkább mondható munkahelyteremtőnek, mint egy magamfajta kapitalista.
Egy üzletembernek azt mondani magáról, hogy ő munkahelyteremtő, olyan mintha egy mókus azt mondaná, hogy ő teremtette az evolúciót. Pont fordítva van!
Aki vezetett már céget életében tudja, hogy egy kapitalista csak a legvégső esetben vesz fel több alkalmazottat, ilyet csakis kizárólag akkor teszünk, ha a növekvő kereslet a fogyasztók részéről megköveteli. Ilyen értelemben munkahelyteremtőnek nevezni magát nem csak pontatlan, hanem hamis. Ezért vannak a jelenlegi szabályok, törvények fejtetőre állítva. Amikor a legnagyobb adómentesség és a legalacsonyabb adókulcs a gazdagok javát szolgálja a munkahelyteremtés ürügyén, egyetlen dolog történik: a gazdagok még gazdagabbak lesznek”- mondja az előadásában, amelyet itt lehet megtekinteni:
Hanauer szerint azért sem jó a fent vázolt teória, mert soha nem lehet elég gazdag ember ahhoz, hogy egy gazdaságot működésben tartson. Kvázi szegények mindig kellenek.
„A hozzám hasonló emberek több száz, vagy ezerszer annyit keresnek, mint egy átlagpolgár, de nem vásárolok százszor, vagy ezerszer annyi dolgot, mint egy hétköznapi ember. A családom három autóval rendelkezik, nem háromezerrel”- mondja.
Az üzletember úgy látja, a munkahelyek az ügyfelek és a vállalkozások közötti ökorendszer szerű visszajelzés körforgásának eredményei. „Amikor a középosztálynak jól megy a sora, akkor a vállalkozások növekedésnek indulnak, és új alkalmazottakat vesznek fel, amiből a tulajdonosoknak nyeresége származik. Ezért a gazdagok megadóztatása mindenkinek a javára váló projektek finanszírozására csodálatos alku. A középosztály és a gazdagok számára egyaránt”
Egy kapitalista gazdaságban vajon tényleg úgy van, ahogy Hanauer állítja: az igazi munkahelyteremtők a középosztálybeli fogyasztók? Vagy az egész csak nézőpont kérdése?
(A TEDes előadást állítólag azért nem adták le, mert Hanauer véleményével kivívta milliomostársai haragját.)
Címlapfotó: MTI/Ujvári Sándor