Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
-0°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
-0°C

Hollywood lesz az igazság új őre?

2017. január 24. 14:00
A média hitelessége a béka feneke alatt, egyre inkább úgy tűnik, hogy nem tudja ellátni azt az ellenőrző szerepet, amit az elmúlt évszázadban betöltött. Szerencsére van, aki átveszi a helyét.

A média hitelessége soha nem látott mélységekben van: a szubjektív bizalmat mérő listákon csak a politikusok teljesítenek rosszabbul, mint a sajtó, ráadásul az elmúlt években álhír-médiumok tucatjai lepték el a világot, és zúdultak rá ellenőrizetlenül a közösségi oldalakra. Az álhírgyártás ma már túlmutat a Hírcsárda ártatlanságán, és a nemzetközi vetélkedés egyik fő eszközévé vált, amit a Brexit-népszavazás és az amerikai elnökválasztás előtt is meglehetős sikerrel vetettek be. Nem csoda, hogy az Egyesült Királyságban tavaly a post-truth lett az év szava, ami igazság utánit jelent. Egy olyan korszakot jelöl, amikor valójában már senkit nem érdekelnek a tények.

Donald Trump nekiment a CNN-nek és a BBC-nekDonald Trump nekiment a CNN-nek és a BBC-nek

A hírfogyasztók nem aszerint választják ki, hogy melyik médiumot kövessék, hogy melyik ad objektív, tényszerű, valós tájékoztatást, hanem hogy melyikük világképe szimpatikusabb. Ebben az értékrend-váltásban igencsak benne van a Facebook keze is: a közösségi oldal buborékot von a felhasználók köré. Mivel az a célja, hogy minél több időt töltsünk az üzenőfalon (értsd: minél több reklámot lássunk), így a közösségi oldal a felhasználó ízléséhez igazodik, és csak számára kellemes, elfogadható tartalmakat tálal, a többit pedig elrejti a szeme elől. Egyre dühítőbbé válik szembesülni azzal, ha a világ nem úgy működik, ahogy a közösségi oldalak rózsaszín szemüvegén át látjuk, és ezt úgy dolgozzuk fel, hogy egyszerűen nem hisszük el a nekünk nem tetsző híreket. Donald Trump folyamatosan nekimegy a legnagyobb múltú médiumoknak, mert azok felhívják a figyelmet pár kínos ügyre.

Szemben az egyre inkább megbízhatatlannak tartott médiumokkal, a nevesebb filmrendezőket, színészeket hitelesnek tartjuk, népszerűségük töretlen. Hollywood az elmúlt időszakban sokat változott – jó irányba. Persze gagyi filmek mindig lesznek, amíg világ a világ (és amíg Adam Sandlert beengedik a portások), de az írók és rendezők egyre gyakrabban igyekeznek értelmet adni a műveiknek, tükröt tartani a társadalom elé, reflektálni az aktuális problémákra. Ez ma már nem a művészfilmek sajátossága, már a szuperhősös mozikban is tetten érhetők a magvas gondolatok.

Pedofilbotrányt göngyölített fel 2015 egyik sikerfilmje, a SpotlightPedofilbotrányt göngyölített fel 2015 egyik sikerfilmje, a Spotlight

Ráadásul egyre nagyobb közönséget vonzanak az olyan alkotások, amikben nem burkoltan jelennek meg ezek a témák – mint a társadalmi egyenlőtlenségek, a családon belüli erőszak, a korrupció vagy a pedofil-botrányok –, hanem reflektorfénybe állítva. Arról nem is beszélve, hogy a filmszakma nagyjai a vásznon kívül is missziót vállalnak, elmondják a véleményüket, vagy akár keményen dolgoznak is egy-egy társadalmi probléma enyhítésén, például ENSZ-nagykövetként.

Hollywood egyre inkább átveszi a média watchdog – a hatalom működését ellenőrző, a társadalom integritását őrző – szerepét.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.