Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Feltörés vs. védelem – Mit csinál a hacker?

2017. március 12. 17:51
Egyre több értékes és érzékeny adatot tárolunk számítógépen, okos telefonon, vagy akár a Facebook üzenetinkben. Ha nem figyelünk, ezeket könnyű ellopni, s utána megzsarolhatják az embert, hogy fizessen, ha vissza akarja kapni az adatait, ha újra használni akarja a számítógépét vagy telefonját. Sok megválaszolatlan kérdéssel találkozhatunk ebben a témában. Ki is valójában a hacker? Mit csinál az, aki „hackerkedik”? Gyakran elhangoznak ezek a kérdések, de különös, hogy nem sok helyen foglalkoznak ezzel a témakörrel, illetve azzal sem, hogyan lehet valakiből hacker?

Egy csomó definíciót lehet találni a hacker kifejezésre. A legáltalánosabb meghatározásban biztos szerepelni fog a számítástechnikai szakember megnevezés, aki szerfelett ismeri az informatikai rendszereket, azok működését. A hackelés voltaképpen etikus tevékenység. Természetesen, mint mindennel, ezzel is vissza lehet élni. A hacker jelenség egy életfelfogás, munkastílus a rá jellemző értékrenddel.

A hackerek ellentmondásos és kaotikus csoport, akiket nem értenek meg a többiek. Manapság a "hacker" szót inkább a tudásával visszaélő, tipikusan számítógépes rendszereket feltörő szakemberekre szokás használni, általában a szakemberek tiltakozását figyelmen kívül hagyva, és így a szó jelentése fokozatosan eltolódik a média által használt – eredetileg hibás – cracker értelmezés felé. Őket nevezik, „feketekalapos” (black - hat) hackereknek, míg a jóindulatú hackereket „fehérkalaposnak” (white - hat), akik tudásukat arra használják fel, hogy megbízás alapján vagy állandó jelleggel biztonsági hibákra világítsanak rá.

A black – hat hackert sok minden motiválhatja. Pénzszerzés az adott információ birtoklása által, avagy a puszta önmérséklet nélküli kíváncsiság: „Meg tudom-e csinálni?” „Okosabb vagyok-e, mint azok, akik a rendszerért felelősek?” Sok black - hat válik később white - hat hackerré sőt, nagyon nehezen elképzelhető, hogy valaki úgy dolgozzon white - hat hackerként, hogy előtte soha nem próbált betörni egy számítógépbe sem rossz cél nélkül. Gondolok itt arra, mikor egy barát vagy barátnő után kutakodnánk, vagy ha jelszóval védett hálózathoz próbáltunk csatlakozni egy idegen helyen. Így a határ inkább etikus és etikátlan hackerre osztható, és itt nem a jogszabályokra kell gondolnunk, hanem az erkölcsi normákra.

Egy rendszer feltörését egy keresztrejtvény kitöltéséhez lehetne hasonlítani. Ma már nem kell az embernek annyi energiát belefektetnie, hogy látványos eredményt érjen el, mint tíz évvel ezelőtt. Mindennapjainkban akár otthon, vagy munkahelyünkön egyre több sebezhető, okos gépet használunk. Számos vizsgálat kimutatta, hogy kellő figyelmet kell szentelnünk ezen gépekre - még akkor is ha nem használjuk őket- , és védekeznünk kell, különben egyre súlyosabb veszteségek fenyegethetnek minket. Életünk lassan egy „keserves” harc az adatokért.

Az összetett elmével rendelkező hackereknek ez a tevékenység valójában szórakozás, ami erőfeszítést igényel. Ez az erőfeszítés a motiváció. Attól nem lesz az ember hacker, ha elolvas róla egy könyvet, vagy egy ilyen tanfolyamot elvégez. Ezt rendszerességgel csinálni kell. De tény, hogy mindenki lehet a megtévesztés művésze. Viszont csak akkor lehetsz jó hacker, ha lázba hoznak az erőfeszítést igénylő, megoldásra váró problémák.

“Légy Te is etikus hacker!”

Erre már nálunk Magyarországon is van lehetőség. Na de nem a crackerekre kell gondolni, hanem azon etikus hackerekre, akik mindig egy lépéssel a rossz fiúk előtt vannak, és akik célja a biztonsági sebezhetőség megelőzése. A Kürt Akadémia hackerképzésén részt vevők megtanulhatják, hogyan gondolkozik egy hacker, így saját rendszerük tesztelése mellett arra is képesek lesznek, hogy felismerjék az ellenük irányuló informatikai támadásokat. A téma szakértőjévé válnak, és így információ-biztonsági szakemberként hatékonyan meg tudják védeni a rájuk bízott informatikai rendszereket.

Nagyon széles témakör a hackelés, már csak azért is, mert ennek is van jó és rossz oldala is. És ezt észben kell tartanunk. Vannak olyan hackerek, akik a mi javunkat akarják, hogy adataink és legféltettebb információink ne röpködjenek a világháló éterében.

Krónusz-Riskó Annamária
további cikkek
Gulyás Gergely is támogatja Veszprém törekvését, hogy elnyerjen egy újabb európai címet Gulyás Gergely is támogatja Veszprém törekvését, hogy elnyerjen egy újabb európai címet Porga Gyula polgármester és Ovádi Péter országgyűlési képviselő a Miniszterelnökséget vezető miniszternek, Gulyás Gergelynek mutatták be azt a tervet, amivel szeretnék elnyerni Veszprémnek Európa Sportrégiója 2026 címet. tegnap 15:14 Kiürítette a biztosítók kasszáját a hétvégi vihar Kiürítette a biztosítók kasszáját a hétvégi vihar Több mint nyolcezer kárbejelentés érkezett a szeptember 13-16. közötti viharok nyomán a biztosítókhoz, amelyek 1,1 milliárd forintot fizettek már ki vagy tartalékolnak kárkifizetésre - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) pénteken. tegnap 11:06 A sporton keresztül a legkönnyebb megszólítani a fiatalokat A sporton keresztül a legkönnyebb megszólítani a fiatalokat Pénteken a Jutasi úti műfüves pályán rendezték meg az autómentes napot és a sportágválasztót.  tegnap 12:28 Bezár a Balaton legnépszerűbb vegán étterme, a Veganeeta Home Bezár a Balaton legnépszerűbb vegán étterme, a Veganeeta Home Árvai Anita, a Veganeeta megálmodója és üzemeltetője a közösségi médiában részletesen indokolta, hogy miért hozta meg a nehéz döntést. Gondolatait viszont azzal zárta: „Hogy lesz-e Home, valahol, valamilyen formában? Hát hagyhatlak én titeket étterem nélkül?” tegnap 11:15

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.