A vízvizsgáló laboratórium egyedülálló és egyben példaértékű összefogás eredményeként jött létre:a helyiségeket az egykori Vécsey-iskola épületében a Nagykanizsai Szakképző Centrum bocsájtotta a kutatók rendelkezésére, míg a laboratóriumi berendezéseket cégek, vállalatok és az egyetem biztosították.
– Az ipari megbízások mellett, két fontos kutatási területen dolgoznak a laboratórium munkatársai: egyrészt a termálvizek elfolyó szennyvízének kezelésével foglalkoznak, másfelől pedig a felszíni vizekben lévő gyógyszermaradványok eltávolítása jelenti azt a szakmai kihívást, amelyekre megoldást keresünk – vázolta a jelenlegi kutatásokat dr. Galambos Ildikó, a Soós Ernő Víztechnológiai Kutató-Fejlesztő Központ szakmai vezetője.
Az avatáson részt vett Dénes Sándor polgármester és Bene Csaba, a Nagykanizsai Szakképzési Centum főigazgatója is, akik azt hangsúlyozták: a most átadott laboratórium fontos feladatot tölthet be a felnövekvő generációk tehetséggondozása terén is, melynek eredményeként a kémia és a biológia talán népszerűbb tantárgy lesz a fiatalok körében, mint manapság.
– A víz- és szennyvíztisztítással kapcsolatos tudás, mint a „tiszta víz” előállításának megalapozó eleme a jövő nagy kihívását jelenti mindannyiunk – az ipar és a lakosság – számára – fogalmazott dr. Birkner Zoltán, a Pannon Egyetem kanizsai kampuszának igazgatója, aki hozzátette: ezt felismerve indította el az egyetem a víz- és szennyvízkezelő rendszerüzemeltető szakmérnök képzést. – Reményeink szerint 2018-tól egy „vizes” alapszak is indulhat Kanizsán, ennek akkreditációja egyelőre folyamatban van. Ha mindez megvalósul, akkor megfelelő utánpótlást biztosíthatunk azoknak a helyi cégeknek, vállalatoknak, amelyek magas színvonalat képviselnek ezen a területen.
A laboratórium felavatását követően általános és középiskolás diákoknak tartottak nyílt napot, mely keretében különféle kísérleteket is kipróbálhattak a fiatalok.