Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

„Nanométeres skálájú megfigyelésekből globális következtetések”

2019. május 31. 9:30
A Pannon Egyetem a GINOP-2.3.3-15-2016-00009 azonosító számú pályázat keretében egy elektronmikroszkópos laboratórium létrehozására nyert támogatást. Pósfai Mihályt, a Széchenyi-díjas professzort, a Pannon Egyetem oktatóját kérdeztük az új laboratóriumról, az új műszerekről, hasznukról…

„Két új nagyműszerünk van, egy pásztázó elektronmikroszkóp és egy transzmissziós elektronmikroszkóp. A műszerek segítségével szilárd anyagok morfológiáját, elemi összetételét és szerkezetét tudjuk vizsgálni, egészen nanométeres vagy akár még kisebb méretben. Vagyis, olyan képeket tudunk készíteni,

amelyeken szinte egyedi atomok láthatók.

Mindez azért fontos, mert sok esetben a különböző anyagok tulajdonságait meghatározzák a szerkezetük atomi részletei.

Az eszközök számos tudományterületen hasznosak lehetnek. Itt az egyetemen több kutatócsoport foglalkozik anyagtudománnyal, ezen belül olyan kérdésekkel, amelyek a mikro- és nanométeres felbontást igénylik: például heterogén katalízissel, nanoszenzorok vagy gyógyszerhatóanyagok hordozóinak előállításával. A biológusok számára pedig az új eszközök sejtszintű vagy akár sejten belüli vizsgálatokat tesznek lehetővé. Tehát a mikroszkópok felhasználása nagyon sokrétű, és sokszor a velük kapott eredmények kijelölik az utat, merre érdemes tovább haladni a kutatásban.

Saját kutatócsoportunk változatos környezeti ásványtani témákkal foglalkozik - többek között a Balaton és a Fertő iszapját, a vízből kiváló ásványok jellegzetességeit vizsgáljuk a mikroszkópokkal. Egy másik téma keretében egyedi aeroszol részecskéket vizsgálunk,

amelyek tulajdonságai az éghajlatot is befolyásolják.

Az MTA egy intézetének Lendület-csoportjával közösen a Föld köpenyéből, akár 100 km mélyről származó ásványok szerkezetét tanulmányozzuk, hogy megértsük, hogyan mozognak a kőzetlemezek. Tehát mikro- és nano méretekben vizsgálódunk, de az eredményekből olykor globális következtetéseket vonunk le.

A transzmissziós elektronmikroszkópnak – érzékenysége miatt – új, speciális épület is kellett, amelyben sem mechanikai, sem akusztikus vagy elektromágneses rezgés nem tud rontani a kép minőségén. Maga a műszer egy hatvantonnás betontömbön helyezkedik el, amely alatt légrugók találhatók, hogy semmiféle mozgás ne legyen érzékelhető. A fűtést is – előbb említett okok miatt – úgy kellett megoldani, hogy a hőmérsékletváltozás minimális legyen. A műszert nem helyben, hanem egy másik szobából kezeljük.

Az új laboratóriumnak fontos szerep jut az oktatásban, doktoranduszok képzésében is. A műszereknek megtartó ereje van, hiszen a kiváló kutatási környezetben még inkább érdemes nálunk maradni, doktori vagy posztdoktori kutatást végezni. Már így is sok szép eredményünk van, de valódi „produktumról” majd csak egy-két év múlva beszélhetünk, amikor már látni lehet, mennyit lendített az új laboratórium az egyetem kutatási teljesítményén.

Természetesen örülünk a külső megbízásoknak is. Mivel az országban – Veszprémen kívül – csak Budapesten van ehhez fogható laboratórium, rendszeresen, folyamatosan érkeznek hozzánk kutatók más egyetemekről és kutatóintézetekből is.”

Szabó Eszter
Kovács Bálint
további cikkek
A Balaton-felvidék a világ egyik legjelentősebb földtani öröksége lett A Balaton-felvidék a világ egyik legjelentősebb földtani öröksége lett Nagy elismerést kapott a magyar természeti örökség, hiszen a Nemzetközi Földtudományi Unió (IUGS) a világ legjelentősebb földtani helyszínei közé választotta a Bakony–Balaton-felvidék egyedülálló vulkáni képződményeit. Ez a döntés egyúttal a régió jelentőségét is hangsúlyozza, amely nemcsak a tudományos közösség, hanem a természetbarátok és turisták körében is kiemelt figyelmet érdemel. 2024. szeptember 2. 12:03 Úristen is volt a színpadon, de az igazi főszereplők a tizennyolcévesek voltak a Pannon Egyetem ponthúzó partiján Pannon Egyetem Úristen is volt a színpadon, de az igazi főszereplők a tizennyolcévesek voltak a Pannon Egyetem ponthúzó partiján Egy egészséges ember pulzusa nyugalmi állapotban percenként 60-100, ez izgalmi helyzetben akár 120-140 szívdobbanás is lehet. Szerda este a Gyárkertben sok tinédzsernek kúszott fel a szívverése erre a szintre és nem csak azért, mert a színpadra Magyarország jelenleg egyik legnépszerűbb csapatát, a Valmart várták. Nem sokkal este nyolc óra után megérkeztek az első SMS-ek a telefonokra, hogy sikerültek-e az egyetemi felvételek. A Pannon Egyetem erre az alkalomra szervezte meg Pont Ott Partiját, hogy a tizennyolcévesek együtt élhessék át ezeket a pillanatokat. 2024. július 25. 11:59 Három tanács a friss diplomásoknak Pannon Egyetem Három tanács a friss diplomásoknak Hétfő délelőtt megtartotta diplomaátadó ünnepségét a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara, amelyen kilenc év után először nem dr. Gelencsér Andrástól vehették át a hallgatók a diplomájukat, hanem utódjától, éppen a hétfőtől hivatalba lépett dr. Abonyi Jánostól, az egyetem új rektorától. Ő köszöntőbeszédében az értékek sokféleségéről beszélt, ezen kívül az egyetemisták három hasznos és egész életre szóló tanácsot is kaptak. 2024. július 2. 15:32 A legek időszakát éli a Pannon Egyetem – hamarosan új rektorral folytathatja továbbra is az élmezőnyben Pannon Egyetem A legek időszakát éli a Pannon Egyetem – hamarosan új rektorral folytathatja továbbra is az élmezőnyben 2023-ban mintha még a csillagok is szerencsésen együtt álltak volna a Pannon Egyetem fölött, a veszprémi felsőoktatási intézmény sorról sorra döntötte meg a saját rekordjait. 2024. február 2. 11:30

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.