Sokszor sok helyről hallhattuk és olvashattuk, rengeteg előnye van annak, ha az ember korán kel. De van, akinek ez nem megy olyan könnyen. Van aki, még hajnali 2 órakor is forgolódik az ágyban, vagy éjjel többször felébred annak ellenére, hogy „korán” ágyba bújt, és van, aki már 10 órakor el tud aludni, és nem dúl – fúl, ha az ébresztő reggel 6-kor megszólal a füle mellett.
Senki nem tehet arról, hogy éppen az éjszakai baglyok vagy a reggeli pacsirták táborát erősítik.
A válasz, hogy egyesek miért így vannak összerakva, egyszerű: mert mindenkinek saját belső órája van.
Azok az emberek, akik korán tudnak felkelni, rövidebb a belső órájuk, míg azok az emberek, akik későn tudnak csak elaludni, hosszabb belső órával rendelkeznek. A belső óránk nem egyezik meg a 24 órás napi beosztással, és a különböző életkorban is változik ez a szám. A 20-as éveikben járó fiataloknak a leghosszabb a belső órájuk. Ebben az életkorban vagyunk a legenergikusabbak.
Egyesek szerint az alvászavarokkal küzdő emberek, génmutáció áldozatai.
Az éjjeli bagoly szindrómáért a CRY1 gén a felelős. Ez a „betegség” a népesség 10%-át érinti. Ezek a gének a cirkadián ritmust – a naponta ismétlődő élettani történéseket, egyebek között az alvás-ébrenléti ciklust – szabályozzák. A CRY1 mutáns változatát hordozók jellemzően 2-2,5 órával később fekszenek le, mint a népesség átlaga.
Nem csak egyszerűbb hátrányai lehetnek az alvászavarok e formájának – a reggeli munkakezdés nehézsége – de komolyabb egészségügyi problémák, mint a diabétesz kockázata, keringési zavarok vagy depresszió is megjelenhetnek.
A jó hír, hogy lehet ellene küzdeni. Még akkor is, ha a gének a felelősek az alvászavarokért, és nem a mindennapi szokásaink. Az érintettek külső tényezők befolyásolásával tompíthatják az örökletes hatást.
Ha álmatlan az ember, számoljon bárányokat, vagy igyon meleg tejet - tartja a népi bölcsesség.
Ha előző este sokáig fent voltunk, kerüljük a késztetést arra, hogy "behozzuk a lemaradást". Ez ugyanis megzavarhatja belső óránkat. Van, aki zenét hallgat, tévét néz, esetleg alkoholt fogyaszt lefekvés előtt, de érdemes vigyázni, ugyanis mindhárom megzavarhatja az alvás természetes ritmusát. A gyógynövényeket is segítségül hívhatjuk, akár tea, akár gyógyszer formájában. A népi gyógyászat szerint a legjobb nyugtató és elalvást segítő növények között találhatjuk a kamillát, a citromfüvet, a levendulát, a komlót és a valeriánát, azaz macskagyökeret is.
Ez csak néhány technika az alvászavarok „természetes” kezelésére. Vannak jól bevált receptek, de tény, hogy mindenkinek más és más módszer segít.