Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
3°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
3°C

Időutazós sorozat csak ínyenceknek

2017. július 27. 3:00
A Doctor Who idehaza keveseknek ismerős, a britek számára azonban éppolyan nemzeti popkulturális kincs, mint Sherlock Holmes vagy James Bond. Időutazós sci-fi sorozatot ajánlok, de nem mindenkinek.

Aki ugyanis nem vevő a brit humorra, vagy általában a brit kultúrára, az inkább ne is olvasson tovább, a sorozat ugyanis tele van tipikusan szigetországi gegekkel és utalásokkal. Ráadásul a BBC – annak ellenére, hogy időnként kemény témákba is belenyúl, mint az előző évadokban a halál feldolgozása, a gyász, az elengedés, de volt már szó népirtásról is – családi programként pozicionálja, vagyis semmi olyan szadulást nem tesznek bele, amitől egy gyerek megállna a fejlődésben. Ez nem egy Trónok harca, inkább egy Sherlock (az elmúlt években egyébként a Sherlockot és a Doctor Who-t ugyanaz a vezető producer készítette).

Röviden összefoglalva a sorozat egy időutazó földönkívüliről szól, aki kalandjaira rendre magával visz a Földön összeszedett útitársakat is, és közben megmenti a világot.

A Guiness Rekordok Könyve szerint a világ leghosszabb ideje tartó sci-fi sorozatáról beszélünk, aminek az első részeit 1963-ban vetítette a brit közszolgálati tv. Erős évtized volt ez a brit populáris kultúrában, ugyanis a már fentebb említett James Bond is ekkoriban kezdte mozis pályafutását – egészen konkrétan 1962-ben.

19631963

Őfelsége titkosügynökét azért is hoztam példaként, mert más tekintetben is párhuzamba állítható a Doctor Who-val. Ahogy Bondot, úgy a magát Doktornak nevező földönkívülit is számos színész eljátszotta már az elmúlt több mint ötven évben, és ahogy a 007-es esetében is mindig az adott színész személyiségéhez igazították a főszereplő karakterét és az egész film hangulatát, úgy a Doctor Who-ban is figyelnek arra, hogy a címszereplőre szabják a körítést.

Ám míg a Bond-filmekben senkinek nem tűnik fel, hogy a főhős teljesen máshogy néz ki és máshogy viselkedik, mint egy epizóddal korábban, addig a sci-fi műfaja lehetőséget ad a készítőknek, hogy a színész-cseréket beleírják a történetbe. Így amikor a Doktor haldoklik, a teste atomjaira bomlik, és új formát vesz fel, regenerálódik.

Ha a tudományos igényességgel modellezett valósággal dolgozó hard sci-fitől a valóságtól elrugaszkodott techno-kalandfilmekig terjedő sci-fi palettán akarjuk elhelyezni a szériát, mindenképpen a számegyenes ez utóbbi oldalán kell helyet keresnünk neki.

Aki ismeri a Galaxis Útikalauzt, az nagyjából sejti, mire számíthat, bár a Doctor Who gazdag humora ellenére is bátrabban nyúl komolyabb témákhoz.

A hasonlóság a Galaxis Útikalauzzal nem véletlen: annak szerzője, Douglas Adams a hetvenes években egyszerre dolgozott az Útikalauzon és volt a Doctor Who vezető írója. Adams humora annyira jól állt a sorozat világának, hogy utódai is megtartották. Sőt, a két történet között átjárhatóság is van. Olyannyira, hogy Adams Az élet, a világmindenség, meg minden című kötetet eredetileg a Doctor Who számára írta, ám a BBC-nek nem tetszett, ezért átdolgozta úgy, hogy a Galaxis Útikalauzba illeszkedjen. Halála után aztán a későbbi vezető írók a történet számos fontosabb motívumát mégiscsak beépítették a Doctor Who sztorijába. Sőt, az egyik epizódban elejtettek egy utalást azzal kapcsolatban is, hogy a Doctor Who és a Galaxis Útikalauz valójában ugyanabban a narratív univerzumban játszódik.

20172017

Felmerülhet a kérdés, hogy egy több mint ötven éve tartó sorozatban az írók hogy tudnak figyelni arra, hogy a cselekmény ne kerüljön ellentmondásba a korábban történtekkel? Nos, sehogy. A történet vezérmotívumaira persze vigyáznak, de a Vissza a jövőbe meg a Pillangóhatás óta tudjuk, hogy az időutazás alaposan be tud kavarni a történelembe, így a sorozat megengedheti magának, hogy az új ötletek oltárán feláldozzák az eddigi történéseket.

A széria egyik legnagyobb erénye a változatosság. Azáltal, hogy hőseink időben és térben bárhova ellátogathatnak, tulajdonképpen bármi megtörténhet. A néhány hete véget ért évad utolsó két része egy fekete lyuk fölött függő űrállomáson játszódott, míg az eggyel korábbi történet az ókori, rómaiak által megszállt Britanniában.

20122012

A sorozat eredetileg 1963 és 1989 között futott, majd hosszú kihagyás után 2005-ben folytatták, és bár a történet közvetlen folytatása volt az eredeti szériának, a BBC úgy döntött, hogy elölről kezdi az évadok számozását. A reboot óta tíz évad készült, a sorozat jövőjére nézve pedig jó hír, hogy a csatorna a 15. évadig előre értékesíti a külföldi vetítések jogait, vagyis a széria még jó ideig velünk marad.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.