Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
5°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
5°C

Amikor „egy kicsit” nehéz elkezdeni az életet

2018. március 25. 11:19
Napjainkban sokan tapasztalnak meg szorongást, félelmet, döntésképtelenséget a fiatal felnőttkoruk kezdetén, jellemzően az egyetem elvégzése után. Ennek már elnevezése is van: a kapunyitási pánik (quarter life crisis). A szociológusok kutatásai azt mutatják, hogy még soha nem volt ilyen nehéz felnőtté válni, mint manapság.

A fiatal felnőttkornak elviekben a kiteljesedés elindulásáról kellene szólnia, de ez ma sok fiatal számára a szorongás időszakát jelenti. A fiatalok tele vannak kétségekkel arra vonatkozóan, hogy jó irányba haladnak-e. Az egyetem kiszámíthatósága, védelme után (tanultam – jó jegy, nem tanultam – rossz jegy) nem könnyű szembesülni a valódi élettel, ahol nem egyértelműek a viszonyok. A 25-35 évesek – néha már kicsit korábban is –korcsoportjának problémája, hogy nap mint nap megélik a bizonytalanságot, félnek a jövőtől, nyugtalanok, elégedetlenek önmagukkal.

Manapság a fiatalok nagyobb része jár egyetemre, később házasodnak, és sokkal később vállalnak gyereket, illetve ezeket megelőzi a tény, hogy sokak nagyon későn tudnak elköltözni a szülői házból.

A legutóbbi kutatások szerint a 19 és 25 év közöttiek nagyon nagy többsége, 75%-a otthon él, a 21 és 29 év közöttieknek is több mint a fele még mindig a szüleivel lakik együtt – köszönhetően az elszabadult albérletáraknak, saját lakásról pedig sokan álmodni sem mernek.

Felgyorsult a világ. A gyakori gazdasági-társadalmi változások befolyásolják a képzést, a lehetőségeket, nehezítik a felkészülést, minden bizonytalan, élethosszig tartó biztos állásra sem számíthatnak.

Az amúgy is krízist megélő fiatalok gyakran hasonlítják magukat társaikhoz, s ha a másik kicsit előrébb tart, rögtön kétségbe esnek. Ennek egyik „melegágya” a közösségi média, ahol mindig túlzó képet látunk arról, ki mennyire kiegyensúlyozott életet él, s így a mérce még nagyobbra nő.

A kapunyitási pánik súlyosabb esetben pánikrohamokkal, pszichoszomatikus tünetekkel, depresszióval is járhat, valamint testi tünetekkel is, amelyek a szorongás velejárói, mint fejfájás, izomfeszülés, mellkasi fájdalmak, szívdobogásérzés, emésztési zavarok, illetve szédülés.

A barátom gyereket nevel, és vállalkozása van, én meg vettem egy kaktuszt, ami egy héten belül kipusztult.A barátom gyereket nevel, és vállalkozása van, én meg vettem egy kaktuszt, ami egy héten belül kipusztult.

A Greenwich Egyetem egyik tanára, Dr. Oliver Robinson nemrég jelentette meg tanulmányát, amelynek címe Felnőttkorba lépés, fiatal felnőttkor és kapunyitási pánik. Szerinte ennek az életszakasznak 5 fázisa van:

1. Csapdában érzed magad, ami az életed főbb területeit jelenti, elsősorban a munkában és a párkapcsolatban.

2. Van egy olyan érzésed, hogy ki kell lépned ezekből, és úgy érzed, az igazi változás akkor lehetséges, ha az egy radikális változtatással jár.

3. Kilépsz a munkából és a párkapcsolatból, s próbálod magad újradefiniálni

4. Elkezded újraépíteni az életed lassan, de biztosan.

5. Új ”szerződéseket” kötsz, amelyek közelebb állnak hozzád és az érdeklődésedhez, jó esetben elkezded megtalálni önmagad.

Szerencsére ma már sok klub, fórum, tanácsadóhely létezik, ahova lehet fordulni ezekkel a problémákkal, az erről való beszéd, beszélgetés, kibeszélés egyik fontos lépés lehet a megoldáshoz való eljutásig.

Tokos Bianka
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.