Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Szeretünk, Vincent?

2018. június 11. 15:04
Érdekes produktummal álltak elő lengyel művészek: olyan filmet készítettek Van Gogh haláláról, aminek minden egyes képkockája kézzel elkészített olajfestmény.

A készítők az ismert történelmi tények, valamint a tények köré szőtt összeesküvés-elméletek alapján kerekítettek egy történetet, amelynek szereplői a holland festőzseni portréiról lehetnek ismerősek. Egytől egyig olyan karaktereket vonultat fel a „film”, akikkel a művész nemcsak találkozott, de elég inspirálónak is tartotta őket arra, hogy a maga egyedi stílusában megörökítse őket.

A sztorit aztán leforgatták, igazi színészekkel. A 125 festőt ezután ültették le az óriási műteremben, hogy Van Gogh eredeti festményei és a leforgatott jelenetek alapján kockáról kockára megfessék a filmet. Összesen több mint 65 ezer képkockát festettek kézzel, a folyamat végére majdnem kilencszáz önálló festmény jött létre (a képeket a folyamat közben többször is fotózták majd átfestették, így ugyanaz a vászon több filmkockát is alkot).

Fotó: lovingvincent.comFotó: lovingvincent.com

A történet Vincent halála után két évvel játszódik, amikor előkerül a festő utolsó, testvérének címzett levele. Amikor Armand Roulin megpróbálja kézbesíteni a borítékot, nemcsak azzal szembesül, hogy a címzett maga is elhunyt, hanem a kezdetben megvetett festő halálának körülményeivel kapcsolatban is kételkedni kezd. Nem egy nagy sztori, és ha egyszerűen csak leforgatják, valószínűleg egyetértettem volna azokkal a kritikákkal, amelyek szerint ez egy gyenge film.

Mert filmnek tényleg gyenge, de szerintem nem is annak szánták, vagy legalábbis nem érdemes filmként tekinteni rá. Nem véletlenül használtam a produktum szót: a Loving Vincent egy képzőművészeti képződmény, ami filmnek néz ki, de mégsem az, egyfajta performansznak is tekinthető, de mégis minden egyes alkalommal változatlan formában újraélvezhető. Tulajdonképpen egy kiállítást nézünk meg a karosszékben ülve, méghozzá elképesztő hatékonysággal: másfél óra alatt hatvanötezer festményt! (Egy holland múzeumban kiállítottak 119-et az elkészült képekből, már ezt a tárlatot végigjárni is komoly program, pedig itt a 65 ezer képkocka kevesebb mint 1 százalékáról beszélünk! A sztori és a filmes forma pusztán azért szükségszerű kelléke a produktumnak, mert ezek nélkül az agyunk egyszerűen nem lenne képes felfogni, amit látunk.

119 képet a holland Noordbrabants Museumban is kiállítottak (fotó: lovingvincent.com)119 képet a holland Noordbrabants Museumban is kiállítottak (fotó: lovingvincent.com)

A film a 2016-os Európa Kulturális Fővárosa Wrocław program keretében jött létre lengyel és brit művészek koprodukciójaként. Létrejött egy olyan összművészeti képződmény, ami méltó emléket állít a művészettörténet egyik legismertebb alakjának úgy, hogy Van Gogh képeinek másolását az öncélú mímelésről új szintre emeli, a koppintásoknak önálló művészeti értéket ad.

Ha Veszprémben képesek leszünk létrehozni valami ennyire formabontó, újszerű, mégis a saját és összeurópai kulturális örökségeinkből gyökerező dolgot, akkor már megérte energiát fektetni az EKF-pályázatunkba.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Mit tud a dubai csoki, amit más nem? - Marketinget legfőképp Hétvezér Mit tud a dubai csoki, amit más nem? - Marketinget legfőképp Valamit rosszul tudtunk a marketingről. Amikor már komplett tudományterületté nőtte ki magát a közgazdaságtanból az, hogy egy terméket megszerettessenek a vevőkkel és minden szelet csokoládé eladására külön stratégiát is alkotnak az irodaházak minimalista stílusában berendezett tárgyalóiban a marketingcsapat fiatalosan dinamikus tagjai, akkor az ember olyan értetlenül áll a dubai csoki népszerűsége előtt, mint John Travolta a Ponyvaregény mémmé vált jelenetében. Hiszen egy óriásplakáton sem köszön vissza, egy televíziós reklám sem szól arról, de még a Youtube-videók elején sem idegesít tizenöt másodpercen keresztül az a bejátszás, hogy milyen jó ez a tejcsokiba burkolódzó pisztáciakrémes tahinises – pirított török cérnametéltes – arab édesség-csoda. 2024. december 19. 15:49 Nem kérünk többet a „mai fiatalokból” Hétvezér Nem kérünk többet a „mai fiatalokból” De igen, a fiatalokból természetesen kérünk, és akkor most áttérek egyes szám első személyre, mert más nevében nem beszélhetek, de bizonyára nemcsak én tapasztalom, hogy a „mai idősek” – persze nem mindenki, de akkor maradok én is az általánosításnál – folyamatosan lenézik a fiatalabbakat. Teszik ezt úgy, hogy valószínűleg a maguk módján ők pont ugyanolyanok voltak fiatalon, mint a mostaniak. 2024. december 1. 21:12 Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.