Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
4°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
4°C

Műanyagmentes élet egy hónapon keresztül – te kibírnád?

2018. július 8. 12:00
Percenként egymillió műanyag palackot vásárolunk világszerte. Mi lenne, ha a következő percben már nem így tennénk és ez a szám elkezdene visszaesni 999 999-re, aztán még lejjebb? Talán csak egy csepp lenne a tengerből. De az a „csepp” legalább már nem szennyezné a vizeinket.

2017-ben a PET Kupa környezetvédelmi akció keretében 100 ezer palackot szedtek ki a Tiszából a résztvevők, az óceánok partjairól pedig annyi szemetet gyűjtöttek össze az aktivisták, amelyekkel másfélszer körbe tudnánk rakni a Balatont. Elborzasztó adatok, holott a National Geographic híres-hírhedt címlapfotójára gondolva ezzel valójában még mindig csak a jéghegy csúcsát kapargatjuk, ha be akarjuk mutatni, milyen döbbenetes szinten szennyezzük a környezetünket a műanyagokkal.

Ma már a csapból is műanyag folyik – szó szerint, az Orb Media mintegy tucatnyi nemzet vízmintáit vizsgáló kutatása szerint ugyanis a minták több mint 83%-ában találtak műanyag mikroszálas szennyeződéseket, alternatívát pedig a palackozott ásványvizek sem jelentenek, mivel a légkör szennyezettsége miatt (amely a tavakat, vizeket is befolyásolja) ezek is ugyanúgy érintettek.

S akkor még nem beszéltünk az óceáni szemétszigetekről és a felszín alatt úszkáló, a legmélyebb rétegeket is elérő tetemes mennyiségű hulladékról, ami napjaikban a legnagyobb fenyegetést jelenti a tengeri biodiverzitásra nézve: az emberiség mikroműanyag „lábnyoma” mostanra az Antarktiszon is megjelent, és lassan nincs olyan állat, amely ne fogyasztana műanyagot, mivel a kis darabokat azok színe, szaga és mérete miatt könnyen összetévesztik az élelemmel. Ez nemcsak az állatok elpusztulását eredményezi, de az ehető tengeri halakon, tengeri gyümölcsökön keresztül a mikroműanyagok az emberi szervezetbe is bejutnak. És a negatív példákat még hosszasan lehetne sorolni.

Jó hír, hogy a fiatal holland zseni, Boyan Slat találmánya segítségével várhatóan júliusban elkezdik felszámolni a Nagy csendes-óceáni szemétszigetet, a kutatók pedig felfedeztek egy olyan műanyagfaló baktériumot, amely képes lebontani a PET palackokban is található polietilén-tereftalátot.

Mindez biztatóan hangzik, nyugodtan hátradőlni viszont egyáltalán nem szabad. Tudósok szerint nem árt az óvatosság, mert a valódi megoldástól egyelőre még messze vagyunk: igazán hatékonyak akkor tudnánk lenni, ha visszafognánk a termelést és a fogyasztást. Amíg évente több mint 400 millió tonna műanyagot gyártunk a világon, aminek aztán a 80%-a a természetben végzi, sajnos minden más csak felületi kezelésként hathat. Ekkora mennyiséggel még a műanyagfaló enzimek sem tudnak megbirkózni, kiváltképp, hogy becslések szerint 2025-re megtriplázódhat az óceáni műanyag-szennyeződések száma.

Ahhoz, hogy ez mégse így legyen, rendszerszintű változásokra van szükség, arra, hogy még most benyomjuk a stop gombot és megálljt parancsoljunk az irdatlan pazarlásnak – a döntéshozók, az ipar és az egyének szintjén is. Minden apró lépés számít, és ma már rengeteget tehetünk a műanyagszennyezés csökkentése érdekében. Emellett tett hitet a Plastic Free July (Műanyagmentes Július) nemzetközi mozgalom is, amelyhez több hazai szervezet is csatlakozott, arra buzdítva, hogy az egyhónapos kihívás alatt igyekezzünk minél inkább műanyagmentesebb életet élni – ennyi idő elég is ahhoz, hogy az új szokás aztán hosszú távon beépüljön a mindennapjainkba. Váltani persze nem könnyű, ezért itthon kicsiben kezdünk: a hivatalosan július 7-én indult és július 21-ig tartó akció ideje alatt a szervezők az egyik legnagyobb szennyezőnek számító PET palackok elhagyására biztatnak, a kampányhoz pedig több vendéglátóhely is csatlakozott, valamint érzékenyítő programokon is részt vehetünk.

Igazán jót persze akkor fogunk tenni a környezetünkkel, ha nemcsak a PET palackoknak, hanem minden haszontalan, könnyen eldobható, de lassan lebomló műanyagnak búcsút intünk. Mert hiába fejlődik rohamosan az űrkutatás, egyelőre még mindig ez az egy élhető bolygónk van.

Tippek műanyagmentességhez:

  • Mondj nemet a szívószálra! Egy szívószálat átlagosan 20 percig használunk, a lebomlási ideje viszont 500 év.
  • Kérd saját dobozba, illetve kulacsba az ebédedet és a kávédat. Ha mégis elfelejtenél magaddal vinni edényt, ne dobd ki a műanyag dobozt, hanem mosd el és használd őket pl. konyhai hozzávalók tárolására.
  • Palackozott helyett igyál csapvizet. Egy PET palack előállításához eleve több vizet elhasználnak, mint amennyit beletöltenek, ráadásul a palackon akár évi 65 ezer forintot is spórolhatsz.
  • Ha mégis PET palackos üdítőt vennél, ne dobd ki a palackot: készíts belőle például egyedi virágtartót.
  • Hordj magaddal ruhatáskát, ha hirtelen ugornál be a boltba, akkor se legyél rászorulva a bevásárlószatyorra.
  • Kerüld a nejlonzacskókat, minimum a zöldséget, gyümölcsöt tedd magaddal hozott rekeszekbe vagy ruhazsákba.
  • Használj műanyagmentes fültisztítót és bambusznyelű fogkefét.
Bertalan Melinda
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.