Akkor irány vissza a hatvanas évek Balatonjához!
Cseh Tamás 1962-ben Balatonalmádiban nyaralt, ahol nap közben gitárjával csábította maga köré az embereket, éjjel pedig egy vitorláson húzta meg magát. A félig-meddig illegális nyaralásnak az lett a vége, hogy kitiltották a településről, mert az embereket fellázítva twist őrület tört ki a strandon.
Sokan nem tartották Cseh Tamást képzett zenésznek, erre egyszer Vámos Miklós kérdezett rá, Lehetetlen című műsorában. A következő beszélgetés hangzott el:
-Mit szólsz ahhoz, hogy egy kritikus azt írta, Cseh Tamás szándékosan nem tud énekelni és gitározni?
-Hát, nem szándékos. Tényleg nem tudok énekelni, tényleg nem tudok gitározni úgy, ahogy illene, de mindkettőt működtetem, mert a kettővel együtt tudok valamit csinálni, amit viszont nagy klasszisú gitárosok, vagy profi énekesek nem csinálnak.
Bár a párbeszédet olvasva kemény indításnak tűnhet Vámos Miklós kérdése, de aki ismeri műsorát, és a műsorvezető (és író) jellegzetes stílusát, az talán el tudja képzelni, hogy ez egy abszolút vidám és jó hangulatú beszélgetés volt.
És Cseh Tamás talán a fent említett mondatával meg is fogalmazta titkát. Valóban nem volt képzett zenész, mégis bejött, mégis szerették, mégis megfogta az embereket, és a mai napig is szeretjük, hallgatjuk.
Fotó: Szeretlek Magyarország
Sokan nem tudják, hogy rajzszeretetének köszönhetően hatszor is jelentkezett a Képzőművészeti Főiskolára, de nem vették fel, így az Egri Tanárképző Főiskolán kötött ki. Már kiskorától kezdve érdekelte az indiánkultúra, így annak a szokáskörnek eleget téve rendszeresen beöltözött társaival, és kint az erdőben két csapatra osztódva nyilazták egymást. Talán ebből is érződik Cseh Tamás szabadságvágya, és folytonos lázadása a rendszer ellen. Rajongói azt mondják, aki többet meg akar tudni a szocialista rendszerről, az hallgasson végig egy Cseh Tamás albumot. Én azt mondom, ne csak ők tegyék!