Egy korábbi cikkünkben írtunk már arról, hogy milyen módszereket követve lehetünk sikeresek. Ezek a tippek mindenkinél másképp segíthetnek, egyáltalán nem biztos, hogy egyetemesen érvényesek. Barabási Albert-László viszont a téma olyan törvényeit szögezi le új könyvében, amelyek teljesen általánosak.
Íme, a siker öt egyetemes törvénye, Barabási Albert-László szerint:
I. törvény: A teljesítmény vonzza a sikert. De ha a teljesítmény nem mérhető, a sikert a hálózatok hozzák meg
Az első törvény lényege az egyén és a közösség harmóniájában rejlik. Ha le akarjuk fordítani konyhanyelvre, nagyjából erről van szó: nem elég a kiemelkedő teljesítmény, hanem kell az ismeretség is az adott szakmában. Ez főleg azokon a területeken tapasztalható, ahol a sikert nem lehet számokban mérni. A sportban mért idő objektív teljesítmény. De vegyünk például egy regényt: ebben az esetben az értékelés teljesen szubjektív, tehát a siker nemcsak az írón múlik, hanem nagyrészt az ítélő személyén is. Ekkor lép érvénybe Barabási első törvénye.
II. törvény: A teljesítmény korlátos, a siker korlátlan
Vannak esetek, amikor több versenyző között nehezen mérhető teljesítményük különbsége. Mindenki csak az elsőt, a legjobbat, a legsikeresebbet ismeri, a másodikról már sokkal kevesebben tudnak, még akkor is, ha már az első helyezett sarkába rúg olykor. Ha az első épphogy jobb a másodiknál, sikere akkor is klasszisokkal nagyobb.
III. törvény: Alkalmasság × korábbi siker = jövőbeni siker
Preferenciális kapcsolódás. Fogalmazzunk inkább egyszerűbben: ha már sikeres vagy, később könnyebben érsz el sikereket. Hogy ismét könyvekkel és írókkal példálózzak: egy már ismert író könyvét egy kiadó szívesebben vállalja, és a vevők is jobban kapkodnak utána. Ezzel szemben a még ismeretlen szerzőket nehezebben fogadja be a közönség.
Sokszor mondják egy személyről vagy intézményről, hogy „csak a nevéből él meg” – pontosan a preferenciális kapcsolódás történik meg, de anélkül, hogy a jövőbeni siker tényleges teljesítménnyel, tartalommal rendelkezne.
IV. törvény: Míg a csapat sikere a sokféleségében és az egyensúlyában rejlik, a babérokat mindig egyvalaki aratja le
A harmadik törvény áthajlik a negyedikre. Ha csapatban dolgozunk, bármilyen jól végzi munkáját a csapat minden egyes tagja, a sikert az az egyvalaki viszi el, akit már elismertek korábban. Éppen ezért érdemes meggondolni, hogy dolgozzunk-e együtt sztárokkal. Egy idő után mindenképpen javasolt továbblépni tőlük, váltani, így a siker könnyebben elérhet minket.
V. törvény: Ha kitartunk, a siker bármikor beüthet
A siker egyik legmeghatározóbb összetevője kreativitásunk, amely szerencsére nem veszít erejéből a korral, szemben a produktivitásunkkal. Ha viszont kitartóak és produktívak maradunk, még őszülő tincsekkel is halmozhatunk sikereket.
Te is megtapasztaltad már Barabási Albert-László öt egyetemes törvényét?