Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

60 éve hordozzák a versmondás fáklyáját

2018. szeptember 16. 5:00 // Forrás: irodalmiszinpad.hu
Fennállásának hat évtizedes jubileumát ünnepelte szombaton a TIT Váci Mihály Irodalmi Színpad a Veszprém Agórában színes gálaműsor keretében.

Veszprém nagy múltra visszatekintő irodalmi színpadát Pintér Tibor előadóművész és népművelő alapította Fuchs Pál vegyésszel és Borbély László Ki mit tud? győztes versmondóval az oldalán 1958-ban. Céljuk egyértelmű volt: szélesebb körben is terjeszteni a költészet, az irodalom szépségét, értékét, eszmeiségét. A Veszprémi Vegyipari Egyetemmel való jó kapcsolat révén a fiatal, lelkes versmondó csapat hamar csatlakozott a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Veszprém megyei Tagozatához, így annak egyedüli kulturális csoportjaként erre nagyobb esélye is lett. Az 1970-ben elhunyt, a kor „támogatott” költőfejedelmének tiszteletére az irodalmi színpad 1971-ben vette fel Váci Mihály nevét.

Pintér Tibor negyven éven keresztül irányította eredményesen a Váci Mihály Irodalmi Színpadot: szervezte, szerkesztette és rendezte a műsorokat, amatőr fiatalokból kiváló versmondókat nevelt (többekből hivatásos előadóművész, színész lett); és egy országosan elismert, Veszprém megye városait, falvait rendszeresen látogató színvonalas versmondó csoportot kovácsolt.

A versmondás fáklyahordozóinak maroknyi, de lelkes csapatának vezetését 1998 óta Sz. Csordás Éva látja el. Az előadóművészet nagy "öregjei" közül ma már csak Hováth Imre maradt, a fiatalabb generáció két képviselője, Rábai Zsanett és Felföldi Gábor ugyanakkor új szemléletmóddal gazdagították a csapat munkásságát.

Az irodalmi színpad sok elismerést szerzett az évek alattAz irodalmi színpad sok elismerést szerzett az évek alatt

Az irodalmi színpad az elmúlt évek alatt számos sikert ért el: a csoport munkája elismeréseként 1964-ben és 1968-ban Kiváló Együttes, 1998-ban Pro Comitatu (Veszprém Megyéért) kitüntetést, 2003-ban a Magyar Versmondó Egyesület "Ki viszi át a szerelmet" díját, 2008-ban az Oktatási és Kulturális Minisztérium Elismerő Oklevelét, 2013-ban pedig Veszprém város Gizella-díját kapta.

Bár a versmondás kultusza az egyesület indulása óta félig-meddig leáldozott, a csapat lelkesedése nem csappant, amit 60 éves jubileumuk alkalmából rendezett gálaműsorukon is bizonyítottak. Két részes rendezvényükön komoly és vidám arcukat is megmutatták korábbi és jelenlegi tagjaik előadásában, a versek és prózai jelenetek mellett pedig a zene, a dalok is szerepet kaptak.

vehir.hu
Szalai Csaba

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.