Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
2°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
2°C

Könyvesbolt és bádogdoboz

2018. november 19. 4:00
Már a művész(kedő) filmek sem a régiek. A könyvesbolt a tengerparton és Az első ember kritikája.

KÖNYVESBOLT A TENGERPARTON

A tengerparti halászfaluban főhősünk, Florence könyvesboltot nyit az Öreg Ház néven emlegetett ódon épületben. A ház évek óta pusztult anélkül, hogy bárkit érdekelt volna, viszont amikor Florence megnyitja a boltját, a helyi fontosember felesége, Violet Gamart hirtelen ellenállhatatlan késztetést érez, hogy megszerezze az ingatlant. Előbb az ügyvédjén meg a rendőrségen keresztül nyomasztja Florence-t, majd hogy, hogy nem, valahogy a Parlament elé kerül egy törvényjavaslat, ami pont lehetővé teszi az Öreg Ház einstandolását.

A karakterek borzasztó egysíkúak, már-már bosszantóan fekete-fehér az ábrázolásuk, de mégis megéri végignézni a filmet, mert amikor a végén előáll az igazi főszereplő, a szemünk elé tárul, hogy mekkora személyiség-fejlődésen ment keresztül. Ráadásul az utolsó néhány perc megadja a Stallone-féle „tudtam, csak nem sejtettem” érzést, amikor rájövünk, hogy a filmet nem véletlenül szórták tele a Lolita-motívummal.

ÉRTÉKELÉS: Egyszer nézős film azoknak, akik infantilis szuperhősök helyett felnőttként viselkedő gyereket szeretnének látni. Lassú, komor, fájdalmas alkotás, de e jelzők egyikét sem negatívumként értem.

AZ ELSŐ EMBER

Damien Chazelle megint főszerepet adott Ryan Goslingnak. Legutóbbi közös munkájuk, a La La Land számos tekintetben zseniális volt (operatőri munka, látvány, zene, koreográfia, a főszereplők közötti, már több filmben kiaknázott kémia, stb. stb.), és Az első ember is elsősorban a technikai Oscarokra pályázhat. Tökéletesen adja vissza azt a klausztrofób érzést, amikor az embert becsavarozzák egy bádogdobozba és kilövik a Holdra.

Az űrhajó recseg, ropog, hol üvöltve zúg, hol vészjóslóan néma, hol gyomorforgatóan pörög, hol fenségesen siklik. A film legdrámaibb pillanata azonban nem is konkrétan a holdrasszálláshoz kapcsolódik, hanem az első Apollo-teszt során történt tragédiához. Az alkotók – anélkül, hogy egy csepp vért is látnánk – sokkoló szemléletességgel ábrázolják, hogyan csinál darált húst a személyzetből egy kóbor szikra.

Mindehhez Ryan Gosling a marketing-értékén kívül igazából semmit nem tesz hozzá.

ÉRTÉKELÉS: Életrajzi filmet is lehet érdekesre csinálni, Chazelle-nek most nem sikerült. Neil Armstrong beleszürkül a holdporba, és hiába szorongatóan élethű az űrutazás, a több mint kétórás játékidő túl sok ehhez a témához.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.