Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
2°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
2°C

„Bántja lelkem a nagy város durva zaja”, avagy irány a természet!

2018. december 27. 4:30
Létezik egy irányzat, a biofília, mely szerint az ember érzelmi vonzódással rendelkezik más élőlényekhez. Ember és természet kapcsolatának elmélyítésére alapvető igényünk van – ez a felismerés pedig egyre nagyobb teret hódít.

Stresszes életmód

Napjainkra sajnos egyértelműen elmondhatjuk, hogy nincs olyan ember, aki számára ismeretlen fogalom lenne a stressz. Aggódunk, sietünk, stresszelünk, kapkodunk, túlélünk. Hozzáértők szerint az emberi élet egyensúlya megbillenni látszik, ezt pedig többféle okkal magyarázzák. Az egyik legjelentősebb probléma, hogy az ember természettel való kapcsolata megbomlott, pedig az irányzat szerint ösztönösen vonzódunk a természethez. Anyagilag és fizikailag is függünk tőle. Sok nagyobb városban élőtől halljuk: „nekem kell a pörgés, nem bírnám ki, ha nem a központban élnék.”. De az talán senkinek nem mindegy, hogy hol éli le életét, a betonrengetegben, vagy esetleg fásabb, erdősebb területeken.

Hogyan billentsük vissza az egyensúlyt?

Az 1960-as években többen elkezdték rögzíteni a természet hangjait, a felvételek nagy része pedig – a technika fejlődésének köszönhetően – már mobilalkalmazásokon keresztül is elérhető. Az akció talán nem véletlen: egy német orvos már a hanganyag gyűjtése előtt száz évvel azt állította, hogy a szél és a tenger hangjai, segítik visszaállítani az ember pszichológiai egyensúlyát.

A – meditációs tartalmú – természeti hanganyagok idővel egyre népszerűbbek lettek, és főleg az elalvást segítő szél, vízesés vagy a madarak hangjaival készültek. A letölthető alkalmazások között nemcsak az esti elalváshoz találhatunk segítséget, de vannak kifejezetten délutáni relaxálásra alkalmas hanganyagok, például tábortüzet vagy tücsökciripelést imitálva.

Miért vonzódunk a természethez?

Menjünk vissza egészen a halászó, vadászó és gyűjtögető életmódhoz! Mivel az ember más élőlények közelségében szerezte meg élelmét, így bizonyítható, hogy genetikai állományunk 99%-a természetközeli élethez kötődik. Azt is kimutatták a kutatások, hogy rendkívüli mértékben vonzódunk a szavannaszerű tájakhoz. Ezt az emberiség bölcsőjeként emlegetett Kelet-Afrikával magyarázzák. Tehát, amikor a természet gyógyító erejéről beszélünk, nem feltétlenül a gyógynövényekre kell gondolni, hiszen a levegőn töltött idő önmagában pozitív hatásokat vált ki, akár mozogva, akár a fűben heverészve töltjük el. De, miként azt a biofília is bizonyítja, akár az élővilág hangjainak hallgatása is segíthet.

További olvasmányok a témával kapcsolatban:

Szabó Eszter
további cikkek
A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok életmód A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok Minden ötödik ember gondolja azt, hogy az egyedül élők többnyire magányosak és boldogtalanok, és közel ugyanennyien vélik úgy, hogy egyedül élni kiszolgáltatottsággal jár, mert baj esetén nincs kihez fordulni – derül ki az Egyedülfekvők.hu megbízásából készült reprezentatív felmérésből. 2024. november 11. 10:45 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14 Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét közélet Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét Egy-másfél évvel megelőzik az életkoruknak megfelelő fejlődési elvárásokat azok az általános iskolások, akiknek rendszeresen olvastak mesét – többek között ilyen „kézzelfogható” előnye van annak, ha egy család beilleszti a meseolvasást a mindennapokba. 2024. november 4. 12:53 Minden harmadik magyar felnőtt plüssjátékkal alszik életmód Minden harmadik magyar felnőtt plüssjátékkal alszik A plüssök különleges szerepet játszanak az életünkben: a REGIO JÁTÉK friss kutatása szerint a magyar felnőttek kétharmadának van olyan plüssállata, amelyhez személyes emlék fűződik, és minden harmadik felnőtt rendszeresen plüssfigurával alszik. 2024. október 17. 11:31

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.