Stresszes életmód
Napjainkra sajnos egyértelműen elmondhatjuk, hogy nincs olyan ember, aki számára ismeretlen fogalom lenne a stressz. Aggódunk, sietünk, stresszelünk, kapkodunk, túlélünk. Hozzáértők szerint az emberi élet egyensúlya megbillenni látszik, ezt pedig többféle okkal magyarázzák. Az egyik legjelentősebb probléma, hogy az ember természettel való kapcsolata megbomlott, pedig az irányzat szerint ösztönösen vonzódunk a természethez. Anyagilag és fizikailag is függünk tőle. Sok nagyobb városban élőtől halljuk: „nekem kell a pörgés, nem bírnám ki, ha nem a központban élnék.”. De az talán senkinek nem mindegy, hogy hol éli le életét, a betonrengetegben, vagy esetleg fásabb, erdősebb területeken.
Hogyan billentsük vissza az egyensúlyt?
Az 1960-as években többen elkezdték rögzíteni a természet hangjait, a felvételek nagy része pedig – a technika fejlődésének köszönhetően – már mobilalkalmazásokon keresztül is elérhető. Az akció talán nem véletlen: egy német orvos már a hanganyag gyűjtése előtt száz évvel azt állította, hogy a szél és a tenger hangjai, segítik visszaállítani az ember pszichológiai egyensúlyát.
A – meditációs tartalmú – természeti hanganyagok idővel egyre népszerűbbek lettek, és főleg az elalvást segítő szél, vízesés vagy a madarak hangjaival készültek. A letölthető alkalmazások között nemcsak az esti elalváshoz találhatunk segítséget, de vannak kifejezetten délutáni relaxálásra alkalmas hanganyagok, például tábortüzet vagy tücsökciripelést imitálva.
Miért vonzódunk a természethez?
Menjünk vissza egészen a halászó, vadászó és gyűjtögető életmódhoz! Mivel az ember más élőlények közelségében szerezte meg élelmét, így bizonyítható, hogy genetikai állományunk 99%-a természetközeli élethez kötődik. Azt is kimutatták a kutatások, hogy rendkívüli mértékben vonzódunk a szavannaszerű tájakhoz. Ezt az emberiség bölcsőjeként emlegetett Kelet-Afrikával magyarázzák. Tehát, amikor a természet gyógyító erejéről beszélünk, nem feltétlenül a gyógynövényekre kell gondolni, hiszen a levegőn töltött idő önmagában pozitív hatásokat vált ki, akár mozogva, akár a fűben heverészve töltjük el. De, miként azt a biofília is bizonyítja, akár az élővilág hangjainak hallgatása is segíthet.