„Az intimitás megteremtésének művészete”, „a lélek kényelme”, „mindenféle kellemetlenség és bosszúság távoltartása”, „a megnyugtató dolgok jelenlétének élvezete” – így határozza meg A hygge kicsi könyve című nemzetközi bestsellerében Meik Wiking, dán társadalomkutató, a Boldogságkutató Intézet vezetője.
A hygge (ejtsd: hüge) – hasonlóan a finn sisuhoz – megteremthető, fejleszthető, nem csak úgy véletlenül válunk részévé ennek a kellemes hangulatnak. Hogyan? Például egy nyugodt, hosszú beszélgetéssel vagy szeretteinkkel üldögélve. De nem feltétlenül csak társaságban érezhetjük jól magunkat: egyedül, önmagunkkal teljes összhangban, egy csésze teát iszogatva is élvezhetjük a hyggét.
Külső és belső tényezők együtt alkotják ezt a meghittséget. A környezetünk legfontosabb eleme a fény: a dánok imádják a kandallókat, emellett ők égetik el a legtöbb gyertyát évente, kb. 6 kilót fejenként, mert hisznek a kis lángok lélekre való jótékony hatásában. Nemcsak a természetes, hanem a mesterséges, beltéri világítással is profi módon bánnak – külön kultúrája van ennek Dániában.
A megfelelő környezet mellett elengedhetetlen saját jelenlétünk. Szakadjunk le az internetről, kapcsoljuk ki telefonjainkat! Teremtsünk minél természetesebb, egyszerűbb környezetet pihe-puha takarókkal, rusztikus tárgyakkal, majd jutalmazzuk meg magunkat finomságokkal! Ami társaságban nagyon fontos, hogy ne csak környezetünk, hanem beszédtémáink is egyszerűek legyenek. Kerüljük a bonyolult, komoly, vitaindító témákat (mint például a politika), csak könnyedén csevegjünk, meséljük el élményeinket, hiszen a hygge a nyugalomról szól, és arról, hogy beengedünk másokat a saját komfortzónánkba.
Érdekesség, hogy a dán boldogságrecept 2015-ben és ’16-ban annyira divatos lett, hogy szinte idegesítővé, unalmassá vált, így a mozgalomnak már ellenzői is megjelentek. A The Spectator az év legidegesítőbb szavaként írt a hyggéről, a Wired pedig azt emelte ki, hogy a régi kulturális fogalomból divatos árucikk lett, amellyel a reklámok, magazinok szégyentelenül bánnak. Sokan viszont magát a hyggét tartják értelmetlennek, kimondottan felesleges időpazarlásnak – nem látják be, hogy a nagyvárosi éjszakai élet, klubok, éttermek, szórakozóhelyek mellett szükségük van a csöndes pihenőre is.
Bármilyen „unalmas” is lett a hygge, mindenkinek csak javára válhat egy kis nyugalom, meghittség, lényegében a „chill”. De ne azért gyújtsunk gyertyát, készítsünk édes kakaót, hallgassunk lágy zenét, hogy utána buzgón posztolgassuk képeinket a közösségi oldalakra, hanem élvezzük ki a hangulatot!
További olvasnivaló a témáról:
- Meik Wiking: A hygge kicsi könyve
- Jessica Joelle Alexander – Iben Dissing Sandahl: Gyereknevelés dán módra
- http://elle.hu/kultura/2017/10/11/hygge-a-dan-boldogsagexport/
- http://www.vous.hu/hir/20170905-hygge-dania-jollet