Nemcsak úgy érezzük, hanem ténylegesen is jó hatással van az erdőfürdőzés szervezetünkre: kutatások bizonyítják, hogy ha érzékszerveinkkel kellőképpen ráhangolódunk környezetünkre, a fák illóolajait felszívja szervezetünk. A ’80-as években született sinrin-joku kifejezés az erdő párájában való megmártózásra utal, amely jótékony hatással van immunrendszerünkre, közérzetünkre, valamint helyreteszi stressz- és energiaszintünket is.
Japánban 44 feljegyzett sinrin-joku erdőben tudnak felfrissülni a látogatók, de bármilyen más erdő is megteszi ezt a hatást. Minél több a fa, minél öregebbek, és minél kevésbé szennyezett a levegő, annál jobb eredményt érhetünk el egy séta alkalmával.
Az erdőfürdőzés során a növények fitocidjai dolgoznak, amelyek segítenek szervezetünknek ellenállni a vírusokkal és a daganatos betegségekkel szemben. Egy, a Chiba Egyetemen 300 diák bevonásával végzett kutatásból például kiderült, hogy egy erdei kirándulást követően alacsonyabb stresszhormon- és vércukorszinttel, valamint pulzusszámmal számolhatunk, mintha a városban sétálnánk.
Ahhoz persze, hogy igazán hatásos legyen a séta, érdemes odafigyelni néhány apróságra, és nem csak az erdő jótékony hatására alapozni. Lélegezzünk mélyeket, vegyük észre, hogy mennyire megnyugtat. Sétáljunk lassan, és csodáljuk közben a minket körülvevő természetet. Érezzük az erdő illatát, hallgassuk a talpunk alatt reccsenő faágakat, a lombok suhogását. Merészkedjünk közel egy fához; öleljük át vagy telepedjünk le a törzséhez. Hagyjuk, hogy hatással legyen ránk, zárjunk ki mindent – legyünk kettesben az erdővel.
A természet közelségében tehát bizonyítottan enyhíthető a depresszió, emellett fejleszteni tudjuk koncentrációs képességünket és kreativitásunkat. Valósággal feltöltődünk – mint a Duracell nyuszi.
További olvasnivaló a témában:
- Mijazaki Josifumi: Sinrin-joku. HVG Kiadó, 2018.
- https://365letszikra.hu/japan-stressz-sinrin-joku-erdofurdozes/