Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
3°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
3°C

Így vezetik le a japánok a stresszt – erdőfürdőzés

2018. december 28. 4:30
Ti is szoktatok erdőben sétálni? Egy kiadós erdei bolyongás után mintha ki lennénk cserélve. Ezzel az ősi módszerrel vezetik le a stresszt a japánok is: a sinrin-jokuval, vagyis az erdőfürdőzéssel, amely egyes szakértők szerint 30 éven belül elérheti akár a jóga népszerűségét is.

Nemcsak úgy érezzük, hanem ténylegesen is jó hatással van az erdőfürdőzés szervezetünkre: kutatások bizonyítják, hogy ha érzékszerveinkkel kellőképpen ráhangolódunk környezetünkre, a fák illóolajait felszívja szervezetünk. A ’80-as években született sinrin-joku kifejezés az erdő párájában való megmártózásra utal, amely jótékony hatással van immunrendszerünkre, közérzetünkre, valamint helyreteszi stressz- és energiaszintünket is.

Japánban 44 feljegyzett sinrin-joku erdőben tudnak felfrissülni a látogatók, de bármilyen más erdő is megteszi ezt a hatást. Minél több a fa, minél öregebbek, és minél kevésbé szennyezett a levegő, annál jobb eredményt érhetünk el egy séta alkalmával.

Az erdőfürdőzés során a növények fitocidjai dolgoznak, amelyek segítenek szervezetünknek ellenállni a vírusokkal és a daganatos betegségekkel szemben. Egy, a Chiba Egyetemen 300 diák bevonásával végzett kutatásból például kiderült, hogy egy erdei kirándulást követően alacsonyabb stresszhormon- és vércukorszinttel, valamint pulzusszámmal számolhatunk, mintha a városban sétálnánk.

Ahhoz persze, hogy igazán hatásos legyen a séta, érdemes odafigyelni néhány apróságra, és nem csak az erdő jótékony hatására alapozni. Lélegezzünk mélyeket, vegyük észre, hogy mennyire megnyugtat. Sétáljunk lassan, és csodáljuk közben a minket körülvevő természetet. Érezzük az erdő illatát, hallgassuk a talpunk alatt reccsenő faágakat, a lombok suhogását. Merészkedjünk közel egy fához; öleljük át vagy telepedjünk le a törzséhez. Hagyjuk, hogy hatással legyen ránk, zárjunk ki mindent – legyünk kettesben az erdővel.

A természet közelségében tehát bizonyítottan enyhíthető a depresszió, emellett fejleszteni tudjuk koncentrációs képességünket és kreativitásunkat. Valósággal feltöltődünk – mint a Duracell nyuszi.

További olvasnivaló a témában:

Ágel Zita Krisztina
további cikkek
A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok életmód A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok Minden ötödik ember gondolja azt, hogy az egyedül élők többnyire magányosak és boldogtalanok, és közel ugyanennyien vélik úgy, hogy egyedül élni kiszolgáltatottsággal jár, mert baj esetén nincs kihez fordulni – derül ki az Egyedülfekvők.hu megbízásából készült reprezentatív felmérésből. 2024. november 11. 10:45 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14 Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét közélet Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét Egy-másfél évvel megelőzik az életkoruknak megfelelő fejlődési elvárásokat azok az általános iskolások, akiknek rendszeresen olvastak mesét – többek között ilyen „kézzelfogható” előnye van annak, ha egy család beilleszti a meseolvasást a mindennapokba. 2024. november 4. 12:53 Minden harmadik magyar felnőtt plüssjátékkal alszik életmód Minden harmadik magyar felnőtt plüssjátékkal alszik A plüssök különleges szerepet játszanak az életünkben: a REGIO JÁTÉK friss kutatása szerint a magyar felnőttek kétharmadának van olyan plüssállata, amelyhez személyes emlék fűződik, és minden harmadik felnőtt rendszeresen plüssfigurával alszik. 2024. október 17. 11:31

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.