Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. május 3. Tímea
Veszprém
14°C
2024. május 3. Tímea
Veszprém
14°C

Így vezetik le a japánok a stresszt – erdőfürdőzés

2018. december 28. 4:30
Ti is szoktatok erdőben sétálni? Egy kiadós erdei bolyongás után mintha ki lennénk cserélve. Ezzel az ősi módszerrel vezetik le a stresszt a japánok is: a sinrin-jokuval, vagyis az erdőfürdőzéssel, amely egyes szakértők szerint 30 éven belül elérheti akár a jóga népszerűségét is.

Nemcsak úgy érezzük, hanem ténylegesen is jó hatással van az erdőfürdőzés szervezetünkre: kutatások bizonyítják, hogy ha érzékszerveinkkel kellőképpen ráhangolódunk környezetünkre, a fák illóolajait felszívja szervezetünk. A ’80-as években született sinrin-joku kifejezés az erdő párájában való megmártózásra utal, amely jótékony hatással van immunrendszerünkre, közérzetünkre, valamint helyreteszi stressz- és energiaszintünket is.

Japánban 44 feljegyzett sinrin-joku erdőben tudnak felfrissülni a látogatók, de bármilyen más erdő is megteszi ezt a hatást. Minél több a fa, minél öregebbek, és minél kevésbé szennyezett a levegő, annál jobb eredményt érhetünk el egy séta alkalmával.

Az erdőfürdőzés során a növények fitocidjai dolgoznak, amelyek segítenek szervezetünknek ellenállni a vírusokkal és a daganatos betegségekkel szemben. Egy, a Chiba Egyetemen 300 diák bevonásával végzett kutatásból például kiderült, hogy egy erdei kirándulást követően alacsonyabb stresszhormon- és vércukorszinttel, valamint pulzusszámmal számolhatunk, mintha a városban sétálnánk.

Ahhoz persze, hogy igazán hatásos legyen a séta, érdemes odafigyelni néhány apróságra, és nem csak az erdő jótékony hatására alapozni. Lélegezzünk mélyeket, vegyük észre, hogy mennyire megnyugtat. Sétáljunk lassan, és csodáljuk közben a minket körülvevő természetet. Érezzük az erdő illatát, hallgassuk a talpunk alatt reccsenő faágakat, a lombok suhogását. Merészkedjünk közel egy fához; öleljük át vagy telepedjünk le a törzséhez. Hagyjuk, hogy hatással legyen ránk, zárjunk ki mindent – legyünk kettesben az erdővel.

A természet közelségében tehát bizonyítottan enyhíthető a depresszió, emellett fejleszteni tudjuk koncentrációs képességünket és kreativitásunkat. Valósággal feltöltődünk – mint a Duracell nyuszi.

További olvasnivaló a témában:

Ágel Zita Krisztina
további cikkek
Együtt élés, külön alvás? életmód Együtt élés, külön alvás? Ha egy pár külön ágyban, ne adj isten külön szobában hajtja álomra a fejét, legtöbbször már temetjük is a kapcsolatot. Ez a szokás azonban jobb minőségű alváshoz segíthet minket, ami pozitívan hathat a kapcsolatra is.  2024. április 28. 22:24 Két veszprémi szakember újraértelmezte az egészség fogalmát életmód Két veszprémi szakember újraértelmezte az egészség fogalmát Két veszprémi szakember összefogott, hogy az egészséges életmódhoz kapcsolódó szakmai tudásukat egyesítve újra értelmezzék az egészség fogalmát az emberek gondolkodásában. Hiánypótló előadás-sorozatukban a dietetika és a testedzés harmonikus és gyakorlati összhangjára hívják fel a figyelmet. Nem tananyagot felmondva, hanem személyes, életközeli példákkal. Nyikos Ráhel és Péteri Dávid meséltek közös projektjükről. 2024. április 16. 21:19 A nők esetében továbbra is az emlőrák, a férfiaknál a prosztatarák a leggyakrabban diagnosztizált daganattípus A nők esetében továbbra is az emlőrák, a férfiaknál a prosztatarák a leggyakrabban diagnosztizált daganattípus A nők esetében továbbra is az emlőrák, a férfiaknál a prosztatarák a leggyakrabban diagnosztizált daganattípus - olvasható a Magyar Rákellenes Liga szerdán, a nemzeti rákellenes nap alkalmából közzétett közleményében. 2024. április 10. 15:08 Boldog élet rád csak barátok közt vár életmód Boldog élet rád csak barátok közt vár Régóta tudott, hogy a párkapcsolatban egészségesebbek vagyunk és tovább élünk, mint egyedül – de hogyan hatnak a jóllétünkre a barátságok? 2024. április 8. 15:01

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.