Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
2°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
2°C

Megfontolt, kiegyensúlyozott boldogság – a svéd lagom

2018. december 26. 4:30
Nemcsak földrajzilag áll közel egymáshoz Dánia és Svédország, de az életről való gondolkodásban is: az elmúlt években a dán hygge-hez hasonlóan a svéd lagom is egyre sikeresebb lett. Hívei szerint kiegyensúlyozottá, boldogabbá teszi az embereket. Lássuk, milyen elvei vannak a lagom gondolkodásmódnak!

Aki a lagom szerint él, mindenben megtalálja az egyensúlyt: ne legyen se túl kevés, se túl sok, hanem éppen elég. Ne pazaroljunk tehát, hanem legyünk kiegyensúlyozottak.

„Lagom a jog, hogy otthon maradhatunk a beteg gyerekünkkel fizetett szabadságon, de soha nem élünk vissza e jogunkkal. Lagom az, hogy praktikus autót veszünk, nem pedig a legmenőbbet. Lagom az, hogy csak az egyik falat festjük dizájnosra a nappalinkban, a többit pedig fehéren hagyjuk, mivel az egész szoba kidekorálása túl sok volna. Lagom az, ha veszünk egy hamburgert, de nem veszünk hozzá krumplit, mivel a mértékletesség erény. Lagom az, ha a maradékokból ütünk össze finom vacsorát, mivel a pazarlás vétek.”

A lagom emellett a közösséghez tartozásról, a közös felelősségvállalásról is szól, ennek következtében mondhatunk el Svédországról számos pozitívumot: erős jóléti állam, családi utópia, széles középosztály, ingyenes oktatás, valamint az újrahasznosítás tökéletes rendszere.

Nem véletlenül ilyen sikeresek az élet több oldalán is, hiszen az embereknek kevesebb a munkaideje, ezért motiváltabbak és hatékonyabban dolgoznak. Ezenkívül a legtöbb vállalat struktúrája nem hierarchikus, mindenki elmondhatja ötletét, észrevételét vagy akár panaszát. A dolgozók produktivitásához, kreativitásához hozzájárul a „fika” is – ezúttal nem gusztustalan dologról van szó, hanem épp ellenkezőleg: a fika a kávészünetet jelenti.

Nemcsak a társadalomra, a munkára, a gazdaságra hat ki a lagom elve: a svédek szerint a kiegyensúlyozottságot az érzelmi világunkban is ugyanúgy meg kell találni. E szerint ne fojtsuk el érzelmeinket, viszont tudjuk kezelni, elrejteni, ha hajlamosak vagyunk túlreagálni bizonyos dolgokat.

A svédeknek napjaink egyik legfontosabb problémáját is sikerül zökkenőmentesen megoldani: összhangba, egyensúlyba hozni a munkát és a magánéletet. Mégis hogyan lehetséges ez? Rendkívül rugalmasan, bőkezűen kezelik a szabadságolásokat. A nyári időszakban szinte mindenki négyhetes szabadságot vesz ki, majdhogynem szünetel az ország gazdasága. A gyerekes szülők pótszabadságot kapnak és kihasználhatják a rugalmas- vagy részmunkaidő lehetőségét. Svédország kezdte meg a sort a szokással, hogy a gyermek születésekor nemcsak az anyák, hanem az apák is fel vannak hatalmazva a munka alól: három hónapnyi fizetett szabadság jár nekik. Gyermekükről a későbbiekben is a legnagyobb mértékben gondoskodhatnak a szülők, hiszen a gyerek lebetegedésekor is elmehetnek fizetett szabadságra.

A svéd boldogság titka tehát egy teljesen egyszerű elv, a mértékletesség, amivel már számtalanszor találkozhattunk, Horatius arany középútjától kezdve egészen a hasonló gondolkodású „magyar Horácig”, vagyis Berzsenyiig. Rengetegen ismerik el a kiegyensúlyozottság szükségességét és sikerességét, de ténylegesen véghezvinni és profitálni belőle már nem sokaknak sikerül – kivéve a svédeknek. Vegyünk hát példát róluk!

További olvasnivaló a témában:

Ágel Zita Krisztina
további cikkek
A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok életmód A magyarok ötöde szerint az egyedül élők magányosak és boldogtalanok Minden ötödik ember gondolja azt, hogy az egyedül élők többnyire magányosak és boldogtalanok, és közel ugyanennyien vélik úgy, hogy egyedül élni kiszolgáltatottsággal jár, mert baj esetén nincs kihez fordulni – derül ki az Egyedülfekvők.hu megbízásából készült reprezentatív felmérésből. 2024. november 11. 10:45 Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! egészség Tabusítás helyett legyen közügy a demencia! Ma Magyarországon 250-300 ezer ember is érintett lehet a demencia tüneteiben, ennek felismerésében pedig az egyik legnagyobb szerepe az idős emberek hozzátartozóinak van. Persze léteznek olyan szakmai szervezetek is, akik azt a célt tűzték ki, hogy a társadalomban széles körben felhívják a figyelmet a demenciára. A közelmúltban Veszprémbe látogatott a Feledhetetlen Alapítvány Ne feledd! Napja, itt beszélgettünk a demenciáról dr. Kázár Ágnessel, az alapítvány elnökével és a téma szakértőjével. 2024. november 5. 21:14 Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét közélet Egy-másfél évvel megelőzik kortársaikat azok a gyerekek, akiknek rendszeresen olvasnak mesét Egy-másfél évvel megelőzik az életkoruknak megfelelő fejlődési elvárásokat azok az általános iskolások, akiknek rendszeresen olvastak mesét – többek között ilyen „kézzelfogható” előnye van annak, ha egy család beilleszti a meseolvasást a mindennapokba. 2024. november 4. 12:53 Minden harmadik magyar felnőtt plüssjátékkal alszik életmód Minden harmadik magyar felnőtt plüssjátékkal alszik A plüssök különleges szerepet játszanak az életünkben: a REGIO JÁTÉK friss kutatása szerint a magyar felnőttek kétharmadának van olyan plüssállata, amelyhez személyes emlék fűződik, és minden harmadik felnőtt rendszeresen plüssfigurával alszik. 2024. október 17. 11:31

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.