Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
2°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
2°C

Hírességek könyvklubjai

2019. január 19. 4:00
Olvasni jó – ezt mi is gyakran mondjuk, de mégiscsak több embert mozgat meg, amikor közismert személyiségek kampányolnak a könyvek mellett.

A minap betértem az RTL Híradóból ismert Szabados Ági közösségtalálkozójára a fehérvári könyvtárban. Ági „Nincs időm olvasni kihívás” néven hozott létre csoportot a Facebookon – mint mondta, azért, mert könyvmolyként gyakran kapta meg a kérdést: neked hogy van időd még olvasni is?

Pedig időt szakítani rá könnyebb, mint gondolnánk. Ági szerint a titok egyik nyitja, hogy mindig legyen nálunk könyv, így bármikor akad néhány szabad percünk, elővehetjük – akár utazás, sorban állás vagy ebéd közben is. De az sem rossz taktika, ha valahányszor valódi ok nélkül a telefonunkhoz nyúlunk, inkább átcsúsztatjuk a kezünket egy könyvre – lefekvés előtt pedig kifejezetten ajánlott is kerülni a világító kijelzőket. Ha az utolsó éber óránkban inkább a papírt bámuljuk, utána jobban alszunk, kipihentebben ébredünk.

A Nincs időm olvasni kihívás senkit nem állít lehetetlen feladat elé: a jelenleg már 12 ezres tagság azt vállalta, hogy havonta egy könyvet olvasnak el – az adott hónap témájához kapcsolódva.

Az, hogy egy tévéből ismert személyiség könyvklubot indít, nemzetközi szinten sem ismeretlen jelenség: Szabados Ági az amerikai televíziózás császárnőjét, Oprah-t említette példaképként, aki 1996-ban indította el könyvklubját a show-jában – jelenleg a klub online működik. Az Oprah-hatás a mai napig érezhető az amerikai könyves piacon: az általa ajánlott könyvek eladása látványosan megugrik. Amíg a könyvklub a tévéműsor része volt, minden ott bemutatott kötet azonnal bestsellerré vált, időnként milliós nagyságrenddel növelte az eladott példányszámot.

Oprah (@oprah) által megosztott bejegyzés,

De saját könyvklubot működtet a Harry Potter-filmekből ismert Emma Watson is, aki tematikusan választja ki az aktuálisan ajánlott olvasmányokat, és gyakran szól hozzá a kommentekben kibontakozó beszélgetésekhez is. Watson a nemek egyenjogúságának ENSZ-nagykövete, így az általa ajánlott könyvek jellemzően a feminizmussal, a nők helyzetével foglalkoznak. A színésznő az olvasás népszerűsítéséért több gerillaakciót is folytat: időnként forgalmas helyeken, például metróállomásokon, parkokban „felejt” könyveket, amiben rövid, kézzel írt ajánlóval buzdítja olvasásra a megtalálót.

Magyarországon ebből – mármint a könyvek tudatos elvesztéséből – is kibontakozott egy mozgalom. A Veszíts el! játék lényege, hogy az elhagyott könyvben a gazdája egy adatlapot is hagy, arra kérve a megtalálót, hogy a kötetet regisztrálja be a http://veszitsel.konyvtar.hu/ oldalon. Így pontosan nyomon követhető, hogy egy adott kiadvány hányszor cserélt gazdát, hol vesztették el, mikor találták meg, milyen kalandos utat járt be, és milyen hatással volt ugyanaz a történet a különböző emberek életére.

Bár az olvasás látszólag magányos tevékenység, általa számos közösséghez tudunk kapcsolódni (a kiváló könyves közösségi oldalról, a moly.hu-ról már korábban írtam). Szóval csak ajánlani tudom, hogy ragadjatok könyvet, váljatok ti is olvasóvá!

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.