Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
2°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
2°C

Egy nép, egy tál – a nácik találták fel az egytálételt?

2019. január 19. 21:12 // Forrás: BBC History Magazin
A történelem tanúskodik róla, hogy a nemzetiszocialista rezsim állampolgárai életének minden részletét igyekezett alaposan ellenőrizni. Azonban, ami talán még ennek tudatában is meglepő lehet, hogy a nácik már békeidőben is beleszóltak abba, hogy mi is kerülhet a családi asztalra a vasárnapi ebéd alkalmával.

A német nép nagy része – természetesen, ha a pénztárca engedte – vasárnaponként lehetőleg egy többfogásos, finom sült húst szeretett majszolni. Ámde 1933 ősze, s egy erőteljes állami kampány komoly nyomást helyezett rájuk azért, hogy a hagyományos menüt valamilyen egytálételre cseréljék.

Amit tudni kell: az akció valójában, egy volt a náci rezsim szociális jellegű intézkedései közül. A gazdasági válság következtében az országban sajnos rengeteg koldus és hajléktalan élt, a náci vezetés pedig magáévá tette a korábbi, Heinrich Brüning vezette kormányzat jelszavát:

„Senki sem fagyhat meg vagy halhat éhen!”

S ahogy mindent, ezt az indíttatást is központosították. Ahelyett, hogy csak úgy pénzt nyomtak volna a kéregetők kezeibe, a németeket sokkal inkább arra ösztönözték, hogy tisztes polgárként, inkább az ezzel foglalkozó szervezeteket támogassák. A kampány nevet is kapott, Winterhilfswerk des Deutschen Volken, amely magyarul úgy cseng, mint a „Német nép téli adománya”.

A nemes célra való pénzgyűjtés számos módon folyt, bélyegeket bocsátottak ki, különböző szervezetek képviselői járták végig a háztartásokat, de az egyik legsikeresebb kampány az Eintopfssonntag, tehát az „egytál-vasárnap” volt. Ennek keretében szólították fel a németeket arra, hogy minden hónap első vasárnapján a drága, többfogásos ebédek helyett, inkább valamilyen olcsó alapanyagokból elkészíthető egytálételt fogyasszanak, s az így megtakarított pénzt pedig adományozzák a Winterhilfswerk céljaira.

Az 1933. október 1-jével induló kampányt a náci propagandagépezet „szokásos hatékonysággal” sulykolta az emberekbe, még a vegetáriánus Führer is többször csücsült oda a különböző husiktól gőzölgő kondérok elé, ha csak néhány fotó erejéig is.

Arról nem is beszélve, hogy az üzenet amúgy is jól csengett a náci eszme mellett: „Egy nép, egy tál!”

– mindenki hozzon áldozatot a német népért, s fogyasszon egyszerű, helyileg előállítható alapanyagokból főzött ételt. Gyári munkás és arisztokrata egye ugyanazt, a közös cél érdekében. Ha még nem tapasztalta az éhséget, nem is tudhatja, hogy micsoda próbatétel is az… – szólította meg Hitler egy beszédében az embereket 1935-ben. – Aki nem vesz részt a programban, az nem lehet több, mint egy gerinctelen élősködő a német nép testén! – tette hozzá a Führer.

Mint láthatjuk, a kampányban való részvétel ugyan önkéntes, viszont erősen(!) ajánlott volt… Aki nem adakozott eleget, esetleg képes volt a kijelölt vasárnapokon azt enni, amit szíve-szája megkívánt, sanda tekintetekre, feljelentésekre, és vaskos tenyerekre is számíthatott.

Adott tehát a kérdés, hogy a közösbe bedobott adományoknak mekkora része is jutott el valójában a nélkülözőknek, ahelyett, hogy inkább egy „rászoruló” tankhadosztály felállítását támogatták volna belőle…

A háború kezdetéig a Winterhilfswerk feltehetően tényleg javított a legszegényebbek életkörülményein. A kampány ugyan elvben 1945-ig folyt, de a nélkülözésekre kényszerülő németek lelkesedése eléggé megcsappant, s nem is véletlenül: idő után, sajnos már a laktató egytálétel is elérhetetlen luxusnak számított a legtöbbeknek.

Az Eintopfsonntagok viszont máig éreztetik hatásukat. A kampány keretében kiadott szakácskönyveknek és a hatékony reklámnak köszönhetően az egytálételek a háború utáni nyugati jóléti társadalomnak is kedvelt fogásai maradtak, igaz, ma már csak kevesen emlékeznek az igazi céljukra.

Amit azonban máig egészen biztosan sűrűn súg a pocakjuk a szívüknek, hogy „a legőszintébb szeretet, az étel szeretete!”

Simon Dani
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.