Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Gyerekkorunk megnyúlt nyarai és a jelen végtelen tömbje

2019. január 29. 12:00
Einstein megállapította, hogy az idő relatív: vagyis nem feltétlenül ugyanolyan gyorsan telik mindenki számára. Ráadásul nemcsak az idő lehet gyorsabb vagy lassabb a körülményektől függően, hanem az is folyamatosan változik, hogy mi hogyan érzékeljük.

Kezdjük az egyszerűbb végén! Azt talán mindenki tapasztalta már, hogy a hangulatunk mennyire befolyásolja az időérzékelésünket. Amikor boldogok vagyunk, jól érezzük magunkat, valósággal repül az idő, míg amikor a vasútállomáson ülünk a vonatra várva, csak vánszorognak a percek. A hétfő végtelen hosszúnak tűnik, a hétvégének meg vége, amint kettőt pislogunk.

Van azonban egy másik jelenség is, ami könyörtelenül lecsap ránk életünk során: ahogy idősödünk, egyre inkább azt érezzük, hogy gyorsul az idő. Emlékezzünk vissza gyerekkorunk hosszú, végtelennek tűnő nyári szüneteire! Ehhez képest amikor felnőtt fejjel feldíszítjük a karácsonyfát, ott motoszkál bennünk az érzés: mintha csak néhány hete lett volna, hogy lebontottuk az előzőt.

A várakozás megnyújtja az időtA várakozás megnyújtja az időt

Ennek a feltételezett oka, hogy az ember képtelen a saját életénél hosszabb időt megtapasztalni, a saját életünk az örök viszonyítási alapunk. Egy négyévesnek az elmúlt egy év az élete negyede. Egy 25 éves számára egy év mindössze az élete 4%-a. Egy elsős diák olyan hosszúnak éli meg a nyári szünetet, mint szülei egy egész évet.

A modern emberre egyébként is jellemző, hogy az időt rohanó dologként éli meg – ehhez nagyban hozzájárulhat az is, hogy nem éljük meg a percek haladását, kevés időt töltünk a jelenben: gondolataink hol a múlton rágódnak, hol a jövőt tervezik. A manapság egyre divatosabb mindfulness mozgalom pont erre reagál: meditációval és folyamatos önfegyelemmel igyekeznek a jelen megélésére trenírozni az agyat.

A mindfulness lényege a jelen megéléseA mindfulness lényege a jelen megélése

Bizonyos értelemben ehhez az elképzeléshez kapcsolódnak a sokak által gyerekverseiről ismert, ám számos spirituális, filozófiai írást is papírra vető Weöres Sándor gondolatai, aki egyszer így fogalmazott a jelenről:

„Az én időélményem, amit még egyetlen írásomban se tudtam még csak érzékeltetni sem, az, hogy tulajdonképpen az idő áll, és tömbszerű és végtelen, nem gondoltam, hogy a jövő és a múlt is benne van, hanem csak úgy, hogy csak jelen van. Mióta a mindenség létezik, elkezdődött a jelen, és azt sosem érte utol a múlt, és sosincs reményünk arra, hogy a jövőt megközelítsük. Szóval az idő a jelennek egy végtelen tömbje, amin belül a lények megjelennek, mozognak, kihalnak belőle, de sose volt múlt, és sose lesz jövő. Benneállunk a dolgokban, amik körülöttünk lengedeznek, és mi is lengedezünk benne, de azért nem egészen mindegy, hogy hogyan lengedezünk, és hogy a dolgok hogyan lengedeznek. Szóval nem mondanám azt, hogy az ember passzív maradjon. Ha lengedezik is minden, azért nem mindegy, hogy az merre és hogyan lengedezik.”

tomi-3643747
tomi-3643747
tomi-3643747
Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Képernyőfotó 2025-06-18 - 10.45.39
Képernyőfotó 2025-06-18 - 10.45.39
Képernyőfotó 2025-06-18 - 10.45.39
„Agyevő amőba” – A láthatatlan gyilkos, amely meleg vizekben leselkedik Június második felében egy 11 éves erdőháti kisfiú tragikus haláláról adott hírt az országos média. A gyermek halálát egy rendkívül ritka, de annál veszélyesebb egysejtű organizmus, a Naegleria fowleri, közismert nevén az „agyevő amőba” okozta. Ez az eset nemcsak egy család életét tette tönkre örökre, hanem felhívta a figyelmet arra is, hogy milyen valós veszélyeket rejthetnek magukban a meleg állóvizek. 2025. június 23. 21:43
Képernyőfotó 2025-06-14 - 8.57.05
Képernyőfotó 2025-06-14 - 8.57.05
Képernyőfotó 2025-06-14 - 8.57.05
Tigrisszúnyog a strandtörölközőn – mit kell tudnod a Balatonnál terjedő új veszélyről? Egyre több magyar nyaraló pakolja le strandtáskáját a Balaton partján anélkül, hogy sejtené: a napszemüveg, a naptej és a fröccs mellé valami egészen új is becsúszott az élmények közé. Egy apró, csíkos, ám annál alattomosabb jövevény: a tigrisszúnyog. 2025. június 14. 11:58
Képernyőfotó 2025-06-10 - 20.22.20
Képernyőfotó 2025-06-10 - 20.22.20
Képernyőfotó 2025-06-10 - 20.22.20
Botox helyett uborka? 40 felett ez lehet a fiatal bőr titka Amikor a tükörben megjelennek az első finom ráncok, sokan rögtön a kozmetikai kezelések, szérumok és krémek felé nyúlnak – sőt, van, aki már a botox gondolatával kacérkodik. Pedig a természet sokkal többet kínál, mint hinnénk. Az egyik legegyszerűbb és legfrissebb csodaszer ott lapul a hűtőnkben: az uborka. 2025. június 20. 13:31

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.