Városi életük ideje alatt folyamatosan keresték azokat a termékeket, amiket kistermelők állítottak elő, és ők is meg szerették volna teremteni a saját élelmüket maguknak és azoknak, akik erre vágynak. Választásuk rokoni szálak miatt esett a 250 fős Nagypiritre, ahol egy négy éve vásárolt telken folyik a gazdálkodás. Sajtkészítéssel egy éve foglalkoznak, a szakmát Lajos még a Hortobágyon tanulta egy sajtkészítő mestertől.
Hiába a költözés, a puszta légköre megmaradt a szívükben, ez helyet kapott a névben is: Pusztán Kézműves Sajt – kifejezve a természetességet, letisztultságot és a lokalitást. Befogadó és támogató közösségre találtak Nagypiriten, és úgy érzik, itt folytatódik a jövő.
Sajtműhelyükben jelenleg tíz tehén adja tejét a szigorúan csak saját alapanyagokból készülő termékekhez. A gazdaság létrehozásánál törekedtek arra, hogy amit lehet, maguk termeljenek meg, vagy ha nem is tudják, olyan termelőktől szerezzék be, akiket le tudnak ellenőrizni.
A környezettudatosság szintén fontos szempont volt. A joghurtokat – merthogy nem csak sajtokat készítenek – visszaváltható üvegben árusítják, a sajtokat papírzacskókban.
– Amikor idekerültem, megihletett a Somló hegy, a Marcal és vidéke. Elsőként a Somló borai mellé készítettem sajtokat. Szeretek kísérletezni, feszegetni a határokat. Saját receptúrával dolgozom – mondja Lajos saját termékeiről. A kalandvágy a sajtok sokszínűségén is meglátszik, hisz a termékpalettán a parenyicák mellett füstölt, félkemény és gomolyák, valamint krém,- és érlelt sajtok is megtalálhatók. Mindez számos ízkombinációban: diós, köményes, kapros, bazsalikomos vagy épp vörösborban érlelt is akad.
És hogy hol kell őket keresni?
A balatonalmádi, káptalantóti és balatonlábdihegyi piacokon, valamint a főváros három vásárában. Mi mindenképp teszünk még egy kört náluk.