Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. április 30. Katalin, Kitti
Veszprém
19°C
2024. április 30. Katalin, Kitti
Veszprém
19°C

Jobb emberré tesz minket, ha történeteket olvasunk?

2019. június 10. 11:30 // Forrás: BBC
Az mindenki számára nyilvánvaló, hogy az olvasás jó hatással van ránk: fejleszti a szókincsünket, javítja az íráskészségünket. De vajon jobb emberek is leszünk, ha irodalmat olvasunk?

A BBC egy cikkében ezt a kérdést elemezgeti a szerző: vajon a fikciós irodalomnak, tehát a kitalált történetek olvasásának van-e bármi pozitív hatása a személyiség fejlődésére? Ez a közkeletű vélekedés régre nyúlik vissza. Már Arisztotelész is úgy tartotta, hogy a görög tragédiák közönsége kétféle érzelmet él át: szánalmat a szereplő iránt, és félelmet a saját sorsát illetően. A néző tudat alatt tanul a főhős reakcióiból, felméri, hogy egyes cselekedetek milyen végkimenetelhez vezetnek, hogy ha kell, ezt a tudást a jövőben hasznosítani tudja.

Keith Oatley kanadai pszichológus a fikciós irodalmat „az elme repülőgép-szimulátorának” nevezte, hiszen ahogy a pilóták a szimulátorban biztonságosan tudják gyakorolni a különféle helyzetek kezelését, ugyanúgy dolgozik az agyunk akkor, amikor kitalált szereplők helyébe képzeljük magunkat. Izgulunk értük, próbáljuk kitalálni, hogyan mászhatnának ki a slamasztikából, úgy gondolkozhatunk problémák megoldásán, hogy számunkra valójában nincs tétje.

A Princeton egy pszichológusa, Diana Tamir kimutatta, hogy azok, akik gyakran olvasnak fikciós irodalmat, jobbak a társas helyzetek kezelésében, könnyebben kitalálják, megértik, hogy vajon mire gondolnak mások. Az agyi aktivitást vizsgálva kimutatta, hogy a történetek olvasása közben aktívak azok az agyterületek, amelyeket egyébként a más emberek motivációinak, érzéseinek megfejtésére használunk.

Persze, ezzel még nem válaszoltuk meg az eredeti kérdést: attól, hogy a regényeket olvasók fejlettebb szociális felismerő képességgel rendelkeznek, biztos, hogy jobb emberekké is válnak? Ennek megfejtésére a kutatók egy olyan egyszerű kísérletet használtak, ami a pszichológus hallgatók számára ujjgyakorlatnak számít: leejtettek egy rakás tollat, és megnézték, kik segítenek összeszedni azokat.

A kutatók elolvastattak az alanyokkal egy-egy novellát, majd kitöltettek egy tesztet, ami azt mérte fel, hogy mennyire vonódtak be, mennyire élték bele magukat a sztoriba, mennyire alakult ki kötődés a főhőshöz. A tesztek begyűjtése után a kutató leejtette a tollait – amikért rendre azok hajoltak le, akik a tesztek szerint a leginkább bele tudták élni magukat a főhős szerepébe olvasás közben.

Jogos a felvetés: mi van, ha az összefüggés pont fordított, vagyis nem az elmélyülten olvasók váltak segítőkészebbé az életben, hanem az életben nyitott emberek alakítanak ki könnyebben kötődést a regénybeli karakterekkel? A kutatók azonban az olvasás előtt is feltettek néhány kérdést, amivel a résztvevők alap empátiáját mérték fel, és így kiderült, hogy mindegy, ki mennyire empatikus alapból: ha egy jó sztorit olvas, ami beszippantja, az jó hatással van a segítőkészségére.

Ezeknek a kísérleteknek a pontosságában persze van bizonytalanság. Egy azonban biztos: még ha az olvasásnak nincs is olyan pozitív hatása, mint a kutatók állítják, ártani biztosan nem árt. Szóval érdemes kézbe venni egy jó regényt, abból baj nem lehet.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Ázsiai hagyományok találkoznak Gizella örökségével a Művészetek Háza tavaszi kiállításaiban Művészetek Háza Ázsiai hagyományok találkoznak Gizella örökségével a Művészetek Háza tavaszi kiállításaiban Izgalmas májusi időszak elé néz a Művészetek Háza, a kortárs képzőművészetek és a kreatív ipar hagyományai találkoznak hazai és neves nemzetközi művészek tolmácsolásában. A programok részleteiről kedd délután a Tűztorony lábánál tartottak sajtótájékoztatót, ahol nagyvonalakban betekintést nyerhettünk a legnagyobb tárlatok kulisszái mögé.   ma 17:11 Érkezik Charlie, a Margaret Island, a Kiscsillag és a Follow the Flow is a Gizella Napokra Érkezik Charlie, a Margaret Island, a Kiscsillag és a Follow the Flow is a Gizella Napokra Május 6. és 12. között 20 helyszínen több mint 50 zenei, családi és gasztronómiai program várja az érdeklődőket a veszprémi Gizella Napokon! ma 10:45 A szerepjáték legfőbb hozadéka a közösséghez való tartozás A szerepjáték legfőbb hozadéka a közösséghez való tartozás Már négy éve annak, hogy útjára indult a Pannon Egyetem Humántudományi Kar beszélgetős sorozata, amelynek célja, hogy az intézmény szakjaira valamilyen módon rácsatlakozva, kilépjenek az iskola falai közül, és egy hangulatos kávézóban beszélgessenek szakértő vendégekkel. A hétfői Pannon Kultúrklub tehát gamerek világába kalauzolta az érdeklődőket. ma 10:59 Az EKF év lendülete kitart, programdömpinggel érkezik a Gizella Napok Gizella-napok Az EKF év lendülete kitart, programdömpinggel érkezik a Gizella Napok Május elején ismét megrendezik a Gizella Napokat, immár a harmincegyedik alkalommal. A nagy múlttal és fontos tradíciókkal rendelkező rendezvénysorozat évről évre tartogat meglepetéseket, és a tavalyi év nagy sikere után idén is tartják a szervezők a színvonalat.   tegnap 17:13

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.