Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 30. András, Andor
Veszprém
5°C
2024. november 30. András, Andor
Veszprém
5°C

Jobb emberré tesz minket, ha történeteket olvasunk?

2019. június 10. 11:30 // Forrás: BBC
Az mindenki számára nyilvánvaló, hogy az olvasás jó hatással van ránk: fejleszti a szókincsünket, javítja az íráskészségünket. De vajon jobb emberek is leszünk, ha irodalmat olvasunk?

A BBC egy cikkében ezt a kérdést elemezgeti a szerző: vajon a fikciós irodalomnak, tehát a kitalált történetek olvasásának van-e bármi pozitív hatása a személyiség fejlődésére? Ez a közkeletű vélekedés régre nyúlik vissza. Már Arisztotelész is úgy tartotta, hogy a görög tragédiák közönsége kétféle érzelmet él át: szánalmat a szereplő iránt, és félelmet a saját sorsát illetően. A néző tudat alatt tanul a főhős reakcióiból, felméri, hogy egyes cselekedetek milyen végkimenetelhez vezetnek, hogy ha kell, ezt a tudást a jövőben hasznosítani tudja.

Keith Oatley kanadai pszichológus a fikciós irodalmat „az elme repülőgép-szimulátorának” nevezte, hiszen ahogy a pilóták a szimulátorban biztonságosan tudják gyakorolni a különféle helyzetek kezelését, ugyanúgy dolgozik az agyunk akkor, amikor kitalált szereplők helyébe képzeljük magunkat. Izgulunk értük, próbáljuk kitalálni, hogyan mászhatnának ki a slamasztikából, úgy gondolkozhatunk problémák megoldásán, hogy számunkra valójában nincs tétje.

A Princeton egy pszichológusa, Diana Tamir kimutatta, hogy azok, akik gyakran olvasnak fikciós irodalmat, jobbak a társas helyzetek kezelésében, könnyebben kitalálják, megértik, hogy vajon mire gondolnak mások. Az agyi aktivitást vizsgálva kimutatta, hogy a történetek olvasása közben aktívak azok az agyterületek, amelyeket egyébként a más emberek motivációinak, érzéseinek megfejtésére használunk.

Persze, ezzel még nem válaszoltuk meg az eredeti kérdést: attól, hogy a regényeket olvasók fejlettebb szociális felismerő képességgel rendelkeznek, biztos, hogy jobb emberekké is válnak? Ennek megfejtésére a kutatók egy olyan egyszerű kísérletet használtak, ami a pszichológus hallgatók számára ujjgyakorlatnak számít: leejtettek egy rakás tollat, és megnézték, kik segítenek összeszedni azokat.

A kutatók elolvastattak az alanyokkal egy-egy novellát, majd kitöltettek egy tesztet, ami azt mérte fel, hogy mennyire vonódtak be, mennyire élték bele magukat a sztoriba, mennyire alakult ki kötődés a főhőshöz. A tesztek begyűjtése után a kutató leejtette a tollait – amikért rendre azok hajoltak le, akik a tesztek szerint a leginkább bele tudták élni magukat a főhős szerepébe olvasás közben.

Jogos a felvetés: mi van, ha az összefüggés pont fordított, vagyis nem az elmélyülten olvasók váltak segítőkészebbé az életben, hanem az életben nyitott emberek alakítanak ki könnyebben kötődést a regénybeli karakterekkel? A kutatók azonban az olvasás előtt is feltettek néhány kérdést, amivel a résztvevők alap empátiáját mérték fel, és így kiderült, hogy mindegy, ki mennyire empatikus alapból: ha egy jó sztorit olvas, ami beszippantja, az jó hatással van a segítőkészségére.

Ezeknek a kísérleteknek a pontosságában persze van bizonytalanság. Egy azonban biztos: még ha az olvasásnak nincs is olyan pozitív hatása, mint a kutatók állítják, ártani biztosan nem árt. Szóval érdemes kézbe venni egy jó regényt, abból baj nem lehet.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Ünnepi hangulatot teremt a Kabóca Bábszínház kultúra Ünnepi hangulatot teremt a Kabóca Bábszínház Ünnepi hangulatban, karácsonyi bemutatóval kezdi az adventi időszakot a Kabóca Bábszínház, jön a “Mennyei muzsika” – közölte a színház. tegnap 23:46 Mindszenty József veszprémi raboskodását eleveníti meg a Várbörtön közélet Mindszenty József veszprémi raboskodását eleveníti meg a Várbörtön Időszakos kiállítás nyílt a Várbörtön kápolnájában, amelyben a nyolcvan évvel ezelőtt itt raboskodó Mindszenty József veszprémi püspök letartóztatásának és fogva tartásának körülményeit ismerhetjük meg. A szerdai megnyitón Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek is felkereste az egykori börtönt. 2024. november 28. 20:23 Jótékonysági koncert a Bara-ház támogatásáért jótékonyság Jótékonysági koncert a Bara-ház támogatásáért A Katolikus Szeretetszolgálat 2024 márciusában nyitotta meg a Börzsei Barbara Komplex Korai Intervenciós és Gyermek Mozgásfejlesztő Központját, vagy ahogy sokan ismerik a Bara-házat Veszprémben. A karácsonyi ünnepkörhöz közeledve most gyertyafényes jótékonysági koncertet szerveznek a Mendelssohn Kamarazenekar és a Magyar Rádió Gyermekkórusának részvételével, a befolyt összegből pedig a Bara-házat támogatják. 2024. november 27. 13:13 A Lukas Graham dán szupergroup is színpadra lép a 2025-ös Paloznaki Jazzpikniken kultúra A Lukas Graham dán szupergroup is színpadra lép a 2025-ös Paloznaki Jazzpikniken Négy fellépőt, köztük a Lukas Grahamet jelentettek be a Jazzpiknik szervezői.  2024. november 27. 11:28

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.