Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
3°C
2024. november 23. Kelemen
Veszprém
3°C

Dél-Koreában büntetik a pazarlást

2019. július 15. 4:00 // Forrás: BBC - The Food Chain
Korábban már írtam arról, mennyi ételt dobunk ki a szemétbe, és hogy mennyit tehetnénk a környezetünkért, ha csak annyi élelmiszert vennénk meg, ami várhatóan el is fogy. Dél-Koreában már reagáltak a jelenségre: pénzbüntetést kell fizetnie annak, aki ételmaradékot dob ki.

Szöulban a konyhai maradékot egy a társasházakban elhelyezett gépbe kell betenni. A gépek ajtaja egy feltöltőkártyával nyitható, a készülék pedig leméri a kidobott élelmiszer súlyát, és annak megfelelő összeget von le a kártyáról: egy kilogramm ételért (pontosabban a kidobásáért) nagyjából 35 forintnak megfelelő wont.

Photo: straitstimes.comPhoto: straitstimes.com

Az ebből befolyó pénzt komposztálásra és egyéb újrahasznosítási technológiákra fordítják. Az ételmaradék kezelését már több mint húsz éve szabályozzák Koreában, azonban a súly alapú büntetést csak 2012-ben vezették be, nem kis aggodalmat keltve a szöuliakban: az éttermekben, élelmiszerboltokban, vagy egy-egy nagyobb családi ünnepség után tetemes mennyiségű maradék kerül a kukákba. A rendszer bevezetése a kezdeti ellenállás dacára beváltotta a hozzá fűzött reményeket: azóta nagyjából harmadával csökkent a kidobott élelmiszer mennyisége az országban.

Kidobott ételekbe fogunk belefulladni - vehir.hu

Edd meg a maradékot is, mert Afrikában éheznek! - hallhattuk megannyiszor gyerekkorunkban. Ennél azért jobb érvek is szólnak a pazarlás ellen.

A tudatosabb vásárlás mindannyiunknak jobb lenne: kevesebb pénzt hagynánk a boltban a bevásárláskor, ha nem vennénk feleslegesen sok élelmiszert, és a környezetet is kímélnénk, ha az élelmiszeriparnak csak a valós igényeket kellene kielégítenie, nem kellene kitermelni azt az ételmennyiséget, ami aztán úgyis a szemétben végzi.

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Hétvezér Képzelt tudósítás egy magyar sajtótájékoztatóról Figyelem! A következő tudósítás egyelőre egy meg nem történt sajtótájékoztatóról szól. Viszont a Tisza párt háza táján az elmúlt napokban nyilvánosságra került hangfelvételekből és az azokra adott magyarpéteri reakciókból kiindulva egyáltalán nem biztos, hogy a közeljövőben ne válna mindez valósággá. Véleménycikk. 2024. november 17. 21:18 Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Hétvezér Útmutató, hogyan állj ki magadért telefonon, miközben egy gép felel Biztos rengeteg előnye van annak, amikor telefonos reklamáció során nem élő ember, hanem egy gép végzi el a kevéssé kellemes munkát, hiszen őszintén, ki ér rá naphosszat panaszokat hallgatni, ha nem egy gép. De vajon hogyan lehet kiállni a véleményünkért, amikor nem is érti, amit mondok? Útmutató (a negatív példa is példa) ahhoz, hogyan őrizzük meg a hidegvérünket egy ilyen esetben. 2024. november 3. 17:55 Minek nevezzelek? Hétvezér Minek nevezzelek? A köztereknek van egy hivatalos neve, de néha a köznyelv felülírja ezeket és általában az utóbbi nyer. Veszprém egyik lépcsőjénél pár év múlva kiderül, hogy valóban törvényszerű-e mindez. 2024. október 20. 23:06 Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Hétvezér Megfelelések a világ felé; te melyik pontban ismersz magadra? Bizonyára mindannyian hordozunk magunkban megfeleléseket, nem csak önmagunk, nem csak a szüleink és közeli hozzátartozóink, szeretteink felé, hanem megfoghatatlan, körbe határolhatatlan dolgok felé is, mint a világ. A sejtjeinkig berögzült megfelelésekre történő ráismerés igazi felszabadultságot hozhat, de ezen túl nem árt elengedni is azokat... Akinek nem inge, persze ne vegye magára. 2024. október 7. 21:36

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.