Megmozdulunk rá otthon, koncerten, buliban, vezetés közben, de akkor is, ha csak a háttérben szól. Sokszor függetlenül attól, hogy milyen a zenei ízlésünk, egy fülbemászó dallam ütemére óhatatlanul is elindul a lábunk. Nem is gondolnánk, hogy némely esetben viszont még életeket is menthet egy-egy zene, és most nem a zene lélekre gyakorolt pozitív hatásáról beszélünk, hiszen az mindenkinél más és más.
Születtek viszont olyan zeneszámok a történelemben, amelyek jelentősen segítik azt, hogy vészhelyzet esetén képzettség hiányában helyesen alkalmazzuk a szívmasszázst.
Infarktus esetén a legtöbb esetben hiába észlelik a rosszullétet azonnal, a mentők tárcsázásán kívül nem mernek a beteghez nyúlni, holott a semmittevésen kívül a legegyszerűbb szívmasszázs is életről, vagy halálról dönthet.
Nem tudom, hogyan álljak neki! Félek, hogy csak rosszabbat teszek vele!
- a leggyakrabban elhangzott kifogások.
Pedig csak egy ismert dalt kell dúdolni magunkban és annak ütemére elvégezni azokat a mozdulatokat a beteg mellkasán, amelyeket ha máshol nem, hát a jogosítvány megszerzéséhez kötelező EÜ-képzésen már biztos, hogy megtanultuk.
Na jó, de hogy néz ki az, hogy valakinek megáll a szíve, mi pedig éneklünk?
A valóságban nem is az éneken és a zenén van a hangsúly, hanem a dal BPM ütemén.
A BPM (Battiti per minuto; angolul: Beats Per Minute – percenkénti leütésszám) a metronómon az egy perc alatt elhangzó ütések száma egy adott műben (egy leütés általában egy negyedkottára értendő). A zenei tempók mérésére szolgáló mértékegység.
Forrás: Wikipedia
Az újraélesztéshez legideálisabb a 100-as BPM, azaz amikor a percenkénti ritmus 100 leütést ad ki. Pontosan ennyi nyomás kell a szívmasszázs során is percenként. De ahelyett, hogy stopperrel próbálnánk eltalálni a helyes ütemet, elég ha lélekjelenlétünkben felidézünk egy 70-es évekbeli klasszikust!
A Bee Gees klasszikusa a Stayin’ Alive még címében is sugallja mögöttes tartalmát: Életben maradni.
Ezen kívül születtek még hasonló alkotások, amelyek felértek a zenei toplisták élére, miközben az is lehet, hogy konkrét életeket mentettek meg korábban.
A teljesség igénye nélkül néhány:
Sweet Home Alabama – Lynyrd Skynyrd
I Will Survive – Gloria Gaynor
Another One Bites the Dust – Queen
A hazai zenei palettán is találhatunk ilyen dalt. Nem is olyan régen az Irie Maffia adott ki egy új dalt Wake Up címmel. A zenekar nem titkoltan direkt az újjáélesztés technikájának népszerűsítése érdekében készítette ezt a dalt, hogy merjünk cselekedni azonnal akkor, ha mellettünk valaki rosszul lesz.
Tehát élvezzük a nyári fesztiválokat, strandolást, a meleget, bulizzunk nagyokat, de ha mégis – bár mindenkinek azt kívánom, hogy ne kerüljön ilyen szituációba – valaki rosszul lesz mellettünk, ne habozzunk cselekedni és idézzük fel magunkban valamelyik klasszikust, miközben nekilátunk az életmentésnek!