Idén álltak munkába a Szakképzési Centrumokban az első kancellárok, akik a felsőoktatás mintájára itt is a felelős, átlátható és professzionális gazdálkodásért felelnek majd. A kancellári pozíciókat a főigazgatók megtartása mellett azért hozták létre, hogy a magas színvonalú oktatás mellett a központok a jövőben nagyobb menedzsmentszemlélettel, a piaccal összehangoltabban és gazdaságosan működjenek.
A Veszprémi Szakképzési Centrum kancellárját idén augusztusban nevezte ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium minisztere. Pap Máté közgazdász végzettséggel egyenesen a versenyszférából érkezett Veszprémbe.
Beszélgetésünk elején egyből a szakképzés egyik legnagyobb kihívása került szóba. A technológia rohamos fejlődésével az ipar is átalakul, és egyre inkább teret nyer a robotizáció és a mesterséges intelligencia. Ezzel párhuzamosan új szakmákra és szakemberekre is szükség lesz, amire a szakképzésnek reagálnia kell – vetíti előre a következő 10-15 évet Pap Máté, aki elmondta azt is, hogy erre reagálva született az Ipar 4.0 program és stratégia, ami kormányzati szinten is segíti ezeket a törekvéseket.
A szakképzési rendszer nagyon szorosan össze van fonódva az ipari szereplőkkel, a különböző termelő cégekkel, ezért nem mindegy, hogy milyen szakembereket és milyen színvonalon képeznek a centrumok. Pont ezért eltérő profilt mutatnak az ország szakképzési centrumai. Veszprémben és a környéken meghatározóak azok a cégek, amelyek az autóiparnak a beszállítói, valamint a Balaton miatt a turizmus is erős ágazatnak számít. A Veszprémi Szakképzési Centrumnak elsősorban ezeket az igényeket kell kiszolgálnia.
Alapvetően mindenhol a nemzeti tanterv szerint folyik az alapoktatás, ugyanakkor a kancellár felelőssége, hogy a szakképzési centrum tagintézményeinek a profilját összehangolja. Egyfajta stratégiát kell alkotni, ami kölcsönösen hasznos a képző intézményeknek és a vállalatoknak egyaránt – mutatja be az új veszprémi kancellár az előtte álló feladatokat.
A Veszprémi Szakképzési Centrumhoz nyolc tagintézmény tartozik: Veszprémben 5, Ajkán, Balatonfűzfőn és Tapolcán pedig 1. Ezekben az intézményekben közel 4000 diák tanul a nappali oktatásban, emellett több mint 600 pedagógus és technikai munkatárs dolgozik.
Az alapoktatás mellett nagy előnye a szakképzési centrumoknak, hogy piaci alapon is tudnak képzéseket indítani magánszemélyeknek és cégeknek egyaránt, részt tudnak venni különböző átképzési programokban, ezért fontos feladat a felnőttképzés további erősítése. Ezen kívül fontos a PR tevékenység is. Tudniuk kell a fiataloknak és a szülőknek egyaránt, hogy azok, akik a szakképzésben tanulnak, ugyanúgy megszerezhetik az érettségit, mint azok, akik általános gimnáziumban végeznek, viszont 18-20 éves korukra már egy szakma is a kezükben lehet. Ha szeretnének, ugyanúgy felvételizhetnek egyetemekre és megszerezhetik a diplomát, de egy szakma már biztosan a birtokukban lesz, ami hatalmas versenyelőnyt jelenthet a későbbi elhelyezkedésben. Ezt a perspektívát kell megmutatnunk mindenkinek – mondta el a kancellár.
Ebben már vannak szép eredményei Veszprémnek, hiszen nem olyan rég a WorldSkills versenyen a veszprémi Simon Krisztián bútorasztalos szakmában aranyérmet szerzett. A szakmák olimpiájának nevezett versenyről mi is hírt adtunk korábban.
Na de nézzük meg, hogy mire számíthatnak azok a veszprémi fiatalok, akik a közeljövőben a szakképzésben szeretnék folytatni tanulmányaikat!
A kormányzati szándék szerint a szakképzés egy része ágazati képző központokban valósul majd meg, ahol a diákok korszerű infrastruktúra mellett sajátíthatják el szakmájuk gyakorlati és elméleti ismereteit.
A Modern Városok Program keretében pár éven belül Veszprémben is óriási előrelépésre lehet számítani az infrastruktúra területén. A Veszprémi Iparos park egy ötmilliárdos projekt, ami két helyszínen, a Jendrassik Venesz Szakgimnázium és Szakközépiskolában, valamint a VKSZ telephelyén valósul meg. A projekt oktatási épület, tanműhely és csarnokfejlesztéseket egyaránt tartalmaz, elsődlegesen a CNC iparág igényeinek megfelelően. Ez a fejlesztés is hozzájárul ahhoz, hogy mindaz elméleti, mind pedig a gyakorlati képzés legmagasabb színvonalát tudjuk biztosítani a veszprémi szakképzésben.
Pap Máté a Corvinus Egyetemen végzett biztosítási és pénzügyi matematikus közgazdászként. Korábban 4 évet a MOL-nál dolgozott kockázatkezelőként, de szerzett vállalatirányítási és vállalatstratégiai tapasztalatokat is. Augusztus 6. óta a Veszprémi Szakképzési Centrum kancellárja.