Szomorú ténnyel kellett megbarátkoznia a veszprémi sportszimpatizánsoknak 2014 őszén. Hosszú idő után ugyanis úgy alakult, hogy Veszprém városa nem delegált női együttest a honi élvonalakba. A 2014/2015-ös idényt a Veszprém Barabás – a Győrrel korábban kötött fúzió következtében – már Mosonmagyaróváron, új néven teljesítette. A VESC női röplabdacsapata pedig kiesett az élvonalból, így a másodosztályba kényszerült.
Veszprém városa azonban a Veszprémi Egyetemi Sport Clubnak köszönhetően nem maradt női kézilabdacsapat nélkül. Pischné Bankó Zsuzsanna kézilabda-szakosztályvezető vállalta magára a szervezést, s a város támogatásának is köszönhetően megszületett az egyetemi női kézilabdacsapat, amely a harmadosztályban indulhatott – tudtuk meg a Pannon Egyetem Testnevelés és Sport Intézetének igazgatójától, Edvy Lászlótól.
A sportvezető elárulta: az egyetem első perctől fogva nyitottan fogadta a kezdeményezést, felismerve azt a tényt, hogy a helyi kézilabda utánpótlásműhelyek megkövetelik azt, hogy ne szakadjon meg a felnőtt női kézilabda története.
A VESC női kézilabdacsapatában zömében utánpótláskorú játékosok kaptak szerepet, de itt játszott a Barabás korábbi kiválósága, Gerstmár Renáta is. Az irányító tizenegy meccsen nyolcvannégy gólt szerzett, a házi góllövőlista második helyén pedig Orbán Alexandra végzett ötvennégy találattal.
A gárda – Erdélyi Tamás irányításával – a tizenkét csapatos női NB II Észak-nyugati csoportjában a kilencedik helyen végzett első szezonjában. – Ennél nagyobb cél elérése nem is lett volna reális. A közeljövőben azonban mindenképpen előrébb szeretnék lépni, ehhez pedig segítségünkre lesz az egyetem, egyfajta háttérbázisként – kezdte értékelését az intézetigazgató.
A Sport és Tanulás program keretében az egyetem idén 1,5 millió forintnyi sportösztöndíjat oszthatott szét sportolói között. – Ezzel a programmal tudunk többet nyújtani a rivális egyesületeknél, hiszen a nálunk tanuló sportolók, sportösztöndíjak mellett egyéni tanrendet kaphatnak, s minden segítséget, hogy az élsport mellett tanulmányaikat is sikeresen végezhessék. Erre a rendszerre építve szeretnénk a női kézilabdacsapatot építeni – emelte ki a sportvezető.
A Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség tavaly szeptemberben indított programja nem csak a látványsportág résztvevőit karolja fel, hanem a többi sportág tehetségeit is támogatni kívánja.
Áttérve a VESC női röplabdacsapatára – amely esetleges feljutása esetén sem tudta volna vállalni az élvonalbeli szerepléssel járó terheket –, adódik a kérdés: mikor kerülhet vissza az élvonalba az női röplabdacsapat? – A kérdés elsősorban továbbra is financiális. Azt gondolom, már idén képes lehetne a csapat olyan eredmény elérésére, amely elegendő a másodosztályba jutáshoz – szögezte le Edvy, hozzátéve, hogy a röplabdások nem szakmai hiányosságok miatt nem vállalta a feljutást az együttes.
– Az utánpótlásból szeretnénk erőt meríteni a jövőhöz, az élvonalba lépéshez. Fazekas Tamás – a VESC nemrégiben kinevezett ügyvezetője – kezei alatt bontakozhat ki az a röplabdás összefogás, melynek eredményeként a helyi iskolák segítségével olyan erős bázis épülhet fel, amelyre támaszkodva biztos helye lehet a VESC-nek az NB I-ben – húzta alá, majd kijelentette: a következő idényben is Mustos István irányítja a gárdát.