Kádár Tamás és Lang Ádám személyében két veszprémi születésű labdarúgó is alapember volt a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokságon nyolcaddöntőig jutó magyar válogatottnak.
Ezt követően a Báthory sporttagozatán a kézilabdával kötött szorosabb barátságot, s országos bajnoki címeket szerzett. Útja azonban nem a helyi világhírű kézilabdaklub irányába vezetett, hanem a zalaegerszegi sportiskolába, ahol először lépett nagypályára focistaként. Ettől a ponttól pályája meredeken ívelt felfele, olyannyira, hogy alig tizennyolc esztendősen a világ egyik legerősebb bajnokságában, az angol Premier League-ben találta magát a Newcastle United játékosaként. Megfordult Hollandiában is, majd 2013 és 2015 között a Diósgyőrt erősítette. Igazi profi labdarúgó vált belőle az évek során, akire a mindenkori szövetségi kapitányok is felfigyeltek. A 26 esztendős Kádárnak megkérdőjelezhetetlen volt a helye az Európa-bajnoki részvételt kiharcoló válogatottban is, s klubszinten is kirobbanthatatlan a lengyel Lech Poznan védelméből.
Kádár Tamás (a felső sorban balról az első) a Báthory iskola végzés diákjaként
– Fiatalon lett kollégista. Eleinte nehéz volt megszokni, hogy távol van a családtól, de a profi sport ezzel jár, s el kell fogadni, hogy Tamás csak a válogatott meccsek alkalmával tud hazalátogatni. A modern technika vívmányainak segítségével azonban így is folyamatosan tartjuk a kapcsolatot egymással – mondta édesanyja, Veronika, aki fia legnagyobb kritikusának nevezte magát.
– Amióta világ a világ, a mérkőzések után Tamással közösen kielemezzük a játékát. Hát ki más mondaná meg neki az igazságot, ha nem az édesanyja?! A „kicsifiam” igényli, s el is fogadja az őszinte, építő kritikát. Az Eb-n is voltak helyzetek, amikor megkérdeztem magamtól, hogy mit keres a posztjától idegen pozícióban. De az is meglepett, amikor dekázgatva, cselezve tartotta meg a labdát. A mérkőzések után ezúttal is felhívott, s röviden átbeszéltük játékát – tette hozzá.
Mint mondta, már a torna előtt is reménykedett abban, hogy a nemzeti tizenegy sikeres Európa-bajnokság elé néz, de a szerepléssel sikerült felülmúlni a várakozásait. – A szakértők, korábban a pontszerzéssel is elégedettek lettek volna, ehhez képest csoportelső lett a magyar csapat. A srácok persze rendkívül csalódottak voltak a belgák elleni fiaskót követően, ők akkor még a pályán állva nem tudták azt, hogy milyen büszke rájuk Magyarország. Összességében abszolút pozitívan látom én is és Tamás is a franciaországi kontinensviadalt – értékelte a magyar válogatott szereplését Veronika, akit a magyar szurkolók „Kádianyunak” kereszteltek el.
– Férjemmel utaztunk ki Franciaországba a csoportmeccsek idejére egy utazási iroda szervezésében. Az első mérkőzés végéig „inkognitóban” voltam, még az utastársaink sem tudták, hogy én vagyok Tamás édesanyja. Az Ausztria elleni bravúrt követően aztán megkaptam fiamtól a meccsen viselt mezét, s egy közös családi fotó is felkerült rólunk az internetre. Onnantól kezdve rengetegen felismertek, s kértek tőlem közös fotót fiam címeres dresszével. Egy fiatalember térden állva még a kezem is megcsókolta, megköszönve, hogy „ilyen fiút adtam az országnak”. Egy másik szurkolói csoport pedig „Kádianyu”, „Kádár Tamás” rigmusba kezdett, mikor meglátott. Az ilyen megható pillanatokért már megérte a sok áldozat, melyet annak érdekében hoztunk, hogy Tamás sikeres lehessen – jegyezte meg.
A nyolcaddöntőt Veszprémben, az Óváros téren követte figyelemmel a Kádár házaspár, ahol a helyi műsorközlő bemutatta őket a kilátogató százaknak. – Talán még teljesebb az örömünk, hogy hazai Eb-lázat is érezhettük a bőrünkön. Az is különösen jól esett, hogy bár Tamás sosem focizott Veszprémben, a helyiek mégis magukénak érzik, csakúgy, mint Miskolcon vagy Zalaegerszegen – húzta alá.
– Jól eső érzés, mégis furcsa azt hallani a válogatottról, hogy hősök alkotják. Katona vagyok, nálunk a hős mást jelent. Én úgy fogalmaznék, hogy ők most sikeresek és nyomot hagytak a világban. Azt hiszem, nem túlzás azt állítani, hogy sporttörténelmet írtak a fiúk. Generációk nőttek fel futball siker nélkül, s azok, akik megélték a korábbi sikereket talán még inkább ki voltak éhezve a jó magyar focira. Legyünk sikeresek, hagyjunk nyomot a világban – fogalmazta meg a Kádár család mottóját Veronika, akit három esztendeje az Év Katonája címmel tüntetett ki a honvédelmi miniszter. Emellett rendezvényeket szervez, Veszprém Város Vegyeskarának kórustagja, s ha kell „kismenedzserként” is tevékenykedik Tamás életében.
– Minden fontos döntés előtt kikéri a véleményem a fiam. Így van ez a klubváltások alkalmával is. Érkeztek megkeresések korábban olyan országokból, ahova – politikai, gazdasági állapotok miatt – határozottan megtiltottam, hogy eligazoljon. Olyan országban szeretném látni, ami passzol az ő életviteléhez, ahol jól érzi magát. Konkrétumokról semmit sem tudok, ez már a menedzserek asztala, azonban úgy vélem, most érett be igazán a játéka, a legjobb korban van, itt a lehetőség, hogy topligába szerződjön.
A történelmi mez Veszprémbe került
Hamarosan viszontláthatják a sportbarátok azt a mezt, melyet Kádár Tamás a Magyarország–Ausztria mérkőzésen viselt. A labdarúgó ugyanis odaajándékozta a teljes csapat által dedikált szerelését a Veszprém Aréna ajándékboltjának, ahol legbecsesebb ereklyeként, s az egyetlen futballmezként – bekeretezve – állítják majd ki a gyűjteményben – tudtuk meg az üzlet vezetőjétől, Marton Zsolttól.