Ezekre a kérdésekre keressük rövid cikkünkben a válaszokat a Monojet Kft. által forgalmazott CAT és Speck típusú nagy nyomású dugattyús szivattyúinak példáján keresztól.
Magas nyomású vagy nagy nyomású? A két szót egymás szinonimájaként használja a cég az oldalán, hogy megkönnyítsék vevőik számára a termékeik közötti keresést.
Miként működnek?
A nagynyomású szivattyúk a kiszorítás elvén működnek. Amennyiben a tartály térfogatát kívánjuk változtatni, akkor a tartályt egy nyíláson át egy csővezetékkel ellátjuk, mely csővezetéken keresztül folyadékot vagy gázt áramoltathatunk a tartályba. Ha csökken a tartály térfogata, akkor a folyadék vagy gáz visszaáramlik a csőbe (a dugattyús szivattyúk működési elve is ez).
A CAT és SPECK dugattyús szivattyúk szabad tengelyvéggel; szivattyú-motor egységként; magas nyomású aggregátként kaphatóak a Monojet Kft.-nél. Termékeiket az ipar számos területén alkalmazzák, a két gyártó termékei között elenyésző különbség van, működésüket, megbízhatóságukat, élettartamukat tekintve szinte egyformák.
Mely területen használhatók?
- Forró-vizes területeken: kazánvíz, sterilizáló;
- Autómosókban;
- Nyomásfokozás, nyomáselemzés területén: tesztállomások, nyomástesztek;
- Fordított ozmózist alkalmazó területeken: szennyvízkezelés, vízkezelés, üdítőipar, tengervíz sótalanító üzemek;
- Egyéb speciális területeken: vízsugaras vágás, vízbefecskendezés;
- Magas nyomású mosásnál: mobil- és telepített mosók, hideg- és meleg vizes aggregátoroknál;
- Víz-hidraulika területen: nyomdák, erőművek;
- Élelmiszeriparban: tejipar, üdítőgyártás, jégkrémgyártás
- Klímatechnikában: pormegkötés, párásítás, hőmérséklet-szabályozás
Mit tehetünk meghibásodás esetén?
A magas nyomású szivattyúknak megnövekedett élettartamuk a kiváló minőségű alkatrészeknek köszönhető. Mindezek ellenére, a kopás az idő és a használat múlásával elkerülhetetlen, ezért érdemes bizonyos időközönként cserélni a kopó alkatrészeket: a szelepeket és a tömítéseket, hogy ne lépjen fel komolyabb meghibásodás az üzemi tevékenységben.
A szivattyúkban található 3-3 szelepet érdemes évente, de maximum 2 évente cserélni. Ugyanez érvényes a nagy nyomású szivattyú tömítéseire is, cseréljük őket bizonyos időközönként. Ha felmerül az, hogy nem rendszeresen, vagy pont fordítva, szinte állandó használatban tartjuk a szivattyúinkat, érdemes szakembereink segítségét kérni, hogy mennyi időközönként javasolják a cseréket, a nagynyomású szivattyúk javítását, karbantartását.
Mikre érdemes még figyelni?
A dugattyúk kopását befolyásolhatja az adott földrajzi területen található vízkeménység is, ezért vásárlás előtt érdemes felméretni, milyen keménységű a víz az üzem területén? A dugattyúk magas kopásállóságú kerámiából készülnek, strapabíróak, cseréjükre ritkán kerül sor. Amennyiben mégis cserére szorul, a szivattyú fejet is le kell hozzá szedni.
Szintén elvétve fordul elő a forgattyús tengely és a hajtókarok cseréje is, ha megfelelően karban tartjuk. Ehhez időről időre ellenőrizzük a megfelelő olajszintet, ha pótlásra szorul, akkor a gyártó által ajánlott mennyiségi és minőségi mutatókat tartsuk be!