Az egyik nagyon fontos kérdés az OSB lapok használata során, hogy mikor, hogyan és mivel kell őket festeni, ha belterületen, illetve, ha külterületen használjuk? Az egyszerűbb helyzet a felületkezelés szempontjából a belterületen való használat, mivel ebben az esetben nem igazán igényel semminemű festést. Így csak egy esztétikai festés vár ránk, amit csak a dekoratív igények miatt érdemes felvinni rá. Ez egy vékony lakkréteggel kivitelezhető. Az egyetlen beltéri kivétel az a fürdőszobai alkalmazás, amikor is a nedvességnek lehet kitéve, ezért akkor egy réteg akril festékkel érdemes védeni a beszivárgó párától.
Az OSB lapok kültéri festése megint más kérdés. A szakemberek szerint olyan festékkel festeni, ami az UV sugárzás ellen véd, csak akkor érdemes, ha nem dekorációs célra szánjuk a lapokat. Mivel ebben az esetben az UV védelem a fő, ezért a külcsín hagy némi kívánnivalót maga után. Tehát ebben az esetben inkább a lazúr javasolt. Ha festéket használunk, néhány éven belül láthatóan romlik a minősége, kivéve persze, ha magasabb árkategóriában keresgéltünk a festés előtt. Továbbá védhetjük a lapokat emulziós parafinbevonattal vagy különféle vízbázisú bevonó anyagokkal, amelyek az időjárás viszontagságai ellen nyújthatnak megfelelő védelmet akár hosszabb időn keresztül.
Az is lényeges, hogy ma már lehet kapni külön kül-, és beltéri kívánalmaknak megfelelő lapot, így mindkét helyen az odaillőt használhatjuk. Kültérre remek lehet a lakkbenzines megoldás, feltéve, ha tökéletesen és alaposan elvégezzük a felületkezelés előtt kötelező por és zsírtalanítást.
Az itthon kapható OSB lapok impregnált felületűek, tehát a felületük vízzáró réteggel kezelt, míg az oldalain bejuthat a víz a lapok belsejébe. Ez azért nem egy előnyös tulajdonság, mivel az anyag rostjai elkülönülnek, így a rétegek elemelkednek egymástól, még akkor is ha előzetesen le lett festve a tábla felülete. Ezt csak úgy tudjuk kiküszöbölni, hogy ha használat előtt egy réteg akril festéket viszünk fel a lapok felületére, oldalaira. Mivel ennek a festéknek az a tulajdonsága, hogy beszivárog a legkisebb résekbe is, így elzárja őket és nem juthat be a nedvesség. Tehát fontos, hogy minden esetben megfelelően végezzük a felületkezelést, a legnagyobb körültekintéssel. Ha így teszünk, egy időtálló, és dekoratív eredményt kapunk.