Az LG Energia Kft. segítségével most utánajárunk, milyen energiahatékonysági intézkedésekkel valósíthatjuk meg a fenntarthatóságunkat az ipari szférán belül.
Mi az energiahatékonyság?
Az energiahatékonyság elsődleges célja, hogy az előállított terméket minél kevesebb energia felhasználásából tudjuk előállítani. A felhasznált energiát pedig igyekezzünk megújuló erőforrásból nyerni, és/vagy minél korszerűbb berendezésekkel a saját célunkra fordítani az energiát. Vagyis a cél, hogy
Az ipari ingatlanok energiahatékonysága fontos kérdés Magyarországon. Tudta-e, hogy a bérbeadási szándékkal épített ipari létesítmények, logisztikai központok, raktárak, csarnokok csupán harmada tekinthető korszerűnek? Ezek a korszerű építmények jellemzően 2000 után épültek, Ezek az ipari ingatlanok azért jöttek létre, hogy elsősorban jövedelmet termeljenek benne. Nagyon fontos ezen épületek energiahatékony működése, hiszen a bérlők a megtermelt profitot nem feltétlenül szeretnék a rezsire költeni (fűtés, villamos energia,stb).
Új irányzat: iroda a raktárban
A 2000 után épült acélvázas ingatlanok oldalfalán és tetején gyakran vastag kőzetgyapot szigetelést találni, amivel ezek az épületek a legszigorúbb energiahatékonysági normáknak is megfelelnek. Az ilyen fajta épületek fajlagos üzemeltetési költsége akár 40-50%-al is kisebb lehet, mint egy nem szigetelt, korai ipari épületnek.
Mivel a belvárosban igen drágák az irodai bérlésért elkért összegek, egy új irányzat van kialakulóban: egyre több belvárosi kis- és középvállalkozás költözik a drága irodaközpontokból külvárosi raktárhelyiségekbe. Ez a trend az ipari ingatlanok energiahatékonyságát még nagyobb szintre emeli, hiszen a téli hidegben fűteni, a nyári melegben hűteni kell a helyiségeket, de ha jó a hőszigetelés, akkor a rengeteg pénzt másra tudják költeni, amivel akár a több profitot is becélozhatják (pl.: korszerűbb, energiahatékony géppark beszerzése).
Amivel viszont nem térül meg igazán a befektetésük a bérleményekkel foglalkozó vállalatoknak, cégeknek, az a meglévő ipari létesítmények szigetelése. A befektetés megtérülésének mértéke, a pillanatnyi energiaárak mellett is, 10 év felett van.
Az LG Energia energetikai szakreferens, valamint energetikai audit tevékenységük során arra a következtetésre jutott, hogy megéri a kis- és közép vállalkozásoknak átköltözniük a belvárosi irodaépületekből a külvárosi és agglomerációs körzet szigetelt raktárépületeibe, melyeket kisebb ráfordítással átalakíthatnak irodák számára használható épületekké.