Úszószakmai becslés szerint Rasovszky Kristóf csupán az elmúlt három év leforgása alatt 9000 kilométernyi távolságot hagyott maga mögött medencékben és nyílt vizeken, edzéseken és versenyeken. Nem hiába, mert a Balaton Úszó Klub büszkesége két arany- és egy ezüstérmével sporttörténelmet írt a glasgow-i Európa-bajnokságon. Az elmúlt harminchat hónap alatt megtett víziútja éppen olyan hosszú volt, mint ha Veszprémből indulva Tokióig úszott volna, azaz szülővárosától a következő olimpiának otthont adó japán fővárosig.
Egyedülálló bravúr
A kontinensversenyek történetében Rasovszkyn kívül még egyetlen nyílt vízi számokban induló férfi versenyzőnek sem sikerült három távon két első és egy második helyet kiharcolnia, és éppen ennek a mesterhármast közelítő produkciójának volt köszönhető, hogy a sportág vezető szaklapja, a Swimming World az év férfi úszójának választotta meg. Aligha kerülte el a voksolók figyelmét, hogy „Raso” az 5 kilométeres verseny megnyerése után, illetve a 25 kilométeren kivívott első helye előtt az olimpiai távú 10 kilométeren hajszálra olyan idővel ért a célba, mint a győztesnek kihozott ellenfele.
Meglepő, de a 21 éves veszprémi úszótalentum az egyedülálló bravúr és a váratlanul jött szakmai elismerés ellenére sem gondolja úgy, hogy 2018-ban tökéletes volt a teljesítménye.
– A glasgow-i „háromból három” természetesen feldobott, így azon is elég gyorsan sikerült túltenni magamat, hogy az Eb 10 kilométeres versenye után a magyar óvás ellenére is megmaradtam második helyezettnek. A világkupa összetettben elfoglalt negyedik helyem miatt viszont ma is kesergek. Nagyot hajráztam, az utolsó verseny előtti nyolcadik helyemről sikerült is feltornászni magamat a negyedikre, ám ezzel is csak megismételni tudtam a tavalyi helyezésemet. Az is bosszant, hogy csupán három ponttal maradtam el a bronzérmestől – fogalmazott Rasovszky Kristóf.
Most már hazai pályán is bizonyítani szeretne
A 2018-as nagy menetelés után úgy érzi, hogy az év vége felé közeledve rászolgált a heti edzésnapok és a napi kilométer adagok csökkentésére, amely így is alkalmanként 6 kilométeres úszás. A balatonfűzfői uszodától csak karácsony előestéjén fog elköszönni, de csak január 2-ig, amikor újra edzésbe áll, és igyekszik felhozni magát a január 19-én kezdődő thaiföldi edzőtáborozás megpróbáltatásaira. Az első válogató február derekán lesz, a világkupa dohai állomásán.
– Szeretnék a lehető legjobban szerepelni az első fordulóban, és jó nagy lendületet venni. Szívem szerint minden versenyállomást bejárnék, de ha a jövő évi portugáliai futamot mégis elengedném, azt csak azért teszem, hogy néhány nappal később Balatonfüreden frissen és „kihegyezve” állhassak a rajthoz. Itt az ideje már, hogy végre hazai pályán is megmutassam: tényleg részolgáltam az év legjobb férfi úszója címre.
Tripla a vb-n is?
A villamosmérnöknek készülő első éves veszprémi egyetemista Rasovszky számára 2019-ben a dél-koreai Kvangdzsuban sorra kerülő világbajnokság jelenti a legnagyobb kihívást. A vb 10 kilométeres versenyének első tíz helyezettje személyre szóló olimpiai kvótát szerez, aki hátrább végez, annak a tokiói nyári játékok esztendejében kacskaringós akadálypályát kell befutnia a megmaradó lehetőségekért.
– Messze még a vb, de már most úgy gondolom, hogy jó formában a 10 mellett az 5 és a 25 kilométeren is megmérettethetem magamat. A terv csak akkor változhat, ha az olimpiai kvalifikációs csata valamiért az elképzeltnél is nehezebbnek ígérkezne – mondta befejezésül Rasovszky, aki úgy gondolja, hogy az idei Eb-tripla mércét emelt előtte, de a léc így is átvihető magasságba került.